Поки на сході наші воїни борються з окупантами, в Івано-Франківську науковці воюють із місцевою владою за збереження обласної медичної бібліотеки, точніше її унікального книжкового фонду, який налічує більше 180 тисяч примірників літератури.
В травні цього року через нестачу коштів депутати обласної ради ліквідували заклад – єдиний на всю область, приєднавши його до універсальної бібліотеки. Відтак, частину книжкового фонду бібліотеки тепер мають утилізувати. Користувачі та працівники медичної бібліотеки б’ють на сполох. Кажуть: що це не доречно робити під час війни.
Адже після перемоги книгами можна буде поповнити полиці бібліотек на Сході, які втратили свої фонди під час військових дій. Пані Ольга показує стоси бібліотечних книг, які вона опрацювала за останні кілька років, навчаючись в аспірантурі. Дослідження проводила з торакальної хірургії. Це дуже вузька спеціальність і літератури у вільному доступі – обмаль. Тож аби її відшукати, довелося поїздити по Україні.
«Практично обійшла всі бібліотеки і не найшла деяку літературу, яка мені була потрібна. А знайшла у Івано-Франківську. Оперативне втручання трахеї та бронхів їх практично неможливо дістати у нових літературах в описах. Використовується в більшості база даних, яка є більш старішою», – каже Ольга Фащук, користувачка бібліотеки.
Та ось вже чотири місяці жодну книгу в бібліотеці пані Ольга взяти не може. Читачів більше не обслуговують. Заклад на стадії ліквідації, каже екс-директорка Ганна Сідлярчук.
Таке рішення ухвалили депутати облради на сесії в травні. На яку ні її, ні працівників – не запросили. Ба більше, вони навіть не знали, що це питання будуть розглядати. Про ліквідацію закладу дізналися вже з новин.
«На обласну сесію я не ходила, мене не запросили. І я не знала, що наше питання будуть розглядати», – зізнається Ганна Сідлярчук, екс-директор Івано-Франківської обласної наукової медичної бібліотеки.
Ліквідувати медбібліотеку намагаються вже два роки, розповідає пані Ганна. Перша спроба була ще в двадцятому. Тоді планували заклад приєднати до Центру громадського здоров’я. Але депутати – не підтримали. І ось у травні – до нього повернулися. Згідно з рішенням, заклад приєднають до обласної універсальної наукової бібліотеки.
«Там є 183 тисячі книжок відповідно дублетну літературу будуть списувати, а та література, яка є наукова і важлива, ми вже пропрацювали з медичним університетом, – частину літератури вони заберуть в бібліотеку і частина піде в бібліотеку Івана-Франка», – відзначає Ігор Дмитренко, директор департамент охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА.
«Приходили директори універсальної бібліотеки, і директор медуніверситету, і вони сказали, медуніверситету відмовилися, бо не мають на це приміщення, де взяти стільки книг. Універсальна також переживає, вони не можуть взяти стільки книг», – каже Ганна Сідлярчук, екс-директор Івано-Франківської обласної наукової медичної бібліотеки.
Тож працівники побоюються, що унікальний книжковий фонд, який вони збирали вісімдесят років – бібліотека була створена ще у 45-му році, – можуть втратити. Адже їм вже сказали списувати літературу. Яку саме – мала б визначати спеціальна комісія. Але її досі не створили. Тож поки працівники самотужки скоротили фонд до вісімдесяти тисяч книжок. Тобто, списати довелось 100 тисяч книжок.
«Так нікого нам не прислали. Зараз нас змушують списати все буквально. Коли ми літературу відвозили, дівчата всі плакали, чесно, тому що кожна книжка, як дитина», – продовжує Надія Попович, екс-працівник Івано-Франківської обласної наукової медичної бібліотеки.
Шоковані таким рішенням облради і місцеві науковці. Доцент пані Ірина каже: більшість книг для своєї кандидатської брала з цього фонду. Адже на сьогодні в області це єдина така спеціалізована медична книгозбірня. Тут багато саме наукової літератури, а не тільки навчальної, як до прикладу в їх бібліотеці при медуніверситеті. Загалом – подібних нині в Україні залишилось всього чотири.
«Питання ліквідації бібліотеки – це є різновид державного мародерства. А наша обласна рада не може захистити цю бібліотеку, вони не можуть знайти гроші, аби заплатити для 14 працівниць бібліотеки, вони не можуть захистити книжки медичні», – каже Ірина Гайова, доцент Івано-Франківського медичного національного університету.
Та ось обласні депутати і чиновники апелюють. Мовляв, бібліотеку ніхто не ліквідовує, йдеться про реорганізацію задля оптимізації коштів. Відтак, приміщення, працівників та цінний книжковий фонд обіцяють зберегти.
«Загальний бюджет від 4 млн на рік. Тобто дуже великий бюджет. Книжковий фонд залишиться після передавання актів близько вісімдесяти тисяч книжок, він буде існувати, працівники будуть працювати», – переконує Ігор Дмитренко, директор департамент охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА.
Однак в обласній науковій бібліотеці зізнаються – таку кількість книжок їм прийняти нікуди.