Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття спільно з Івано-Франківським національним технічним університетом нафти та газу та Асоціацією енергоефективних міст України організувала для громад Івано-Франківщини інформаційну сесію «Стійкість громад в умовах енергетичного дефіциту».
12 вересня представники прикарпатських громад мали можливість ознайомитись із практиками та рішеннями в сфері енергобезпеки на рівні громад, установ, організацій та приватного сектору в умовах можливого дефіциту енергопостачання взимку 2024-2025.
«Сьогодні територіальні громади є основою і запорукою стійкості, а зима не за горами, і до неї потрібно бути готовими. Враховуючи актуальність питань, пов’язаних з можливим енергетичним дефіцитом, Агенція розробила три ймовірних сценарії, щоб дати розуміння територіальним громадам на рівні муніципалітетів, на рівні закладів, установ, як ми будемо готуватися до зими, як ми можемо її пережити за певних умов: за першим сценарієм, коли є газ, виключення світла 4*4 та тепла зима, за другим, коли є газ, немає світла 20 годин, помірно холодна зима, та за третім сценарієм, коли немає газу, немає світла понад 7 днів та аномально холодна зима. До кожного з цих сценаріїв треба бути технічно і психологічно готовим», – відмітив виконавчий директор Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття Ігор Мельничук.
Однією з громад, яка успішно впроваджує принципи енергоефективності на Івано-Франківщині, є Долинська громада. Свого часу Долина стала першим містом, яке задекларувало стратегічні цілі у сфері сталої енергетики та зробило практичні кроки на шляху до їхнього втілення. А сьогодні громада втілює унікальний проєкт «енергоострова», аби з одного боку об’єднати в одну систему всі об’єкти генерації – від біологічної до сонячної, вітрової та газової, а з іншого боку об’єднати всі категорії споживачів – від звичайних домогосподарств до критичної інфраструктури.
«Ми будемо раді, якщо комусь буде корисний наш досвід. За безпосередньої участі Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття та спільно з данским муніципалітетом Гульборгсунном ми нещодавно реалізували проєкт з впровадження системи енергетичного менеджменту в дев’яти територіальних громадах з трьох областей. І вже сьогодні ми переконались, наскільки це важливо впроваджувати в кожній громаді. Щоб пережити цю зиму, яка буде непростою, ми маємо вже сьогодні зробити першочергові кроки. А в майбутньому потрібно побудувати таку систему енергозабезпечення, яка буде стійкою і буде відповідати на виклики, як воєнні зараз, так і поствоєнні після нашої перемоги», – відмітив Долинський міський голова Іван Дирів.
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу сьогодні зосереджений на проблематиці енергетичного переходу.
«Наш університет сьогодні переживає певну трансформацію – з університету нафти і газу тяжіє до енергетичного університету, який буде займатися всім комплексом енергетичних питань. Університет ініціював розроблення стратегії енергетичного переходу Івано-Франківської області. Вона включає питання, пов’язані з енергоаудитом, генерацією електроенергії в нашому регіоні та забезпечення енергетичної безпеки регіону», – розповів проректор з наукової роботи ІФНТУНГ Олександр Кондрат.
В Асоціації енергоефективних міст відмічають, що опалювальний сезон 2024-2025 років найімовірніше буде ще складнішим за минулорічний. Зважаючи на наявні та можливі руйнування і пошкодження в енергетичному, комунальному і житловому секторах, експерти радять громадам завчасно подбати про безпеку мешканців взимку.
«В нас буде значний дефіцит взимку. І як тільки стане холодніша зима, думаю, десь в грудні почнуться холоди, споживання різко виросте. А крім того, ворог продовжує обстрілювати нашу енергосистему. Вони почали обстрілювати вже не тільки енергетичні об’єкти, але і газову інфраструктуру. Тобто, якщо ми ще покладали певні очікування на наші резерви, на газову інфраструктуру, то тепер з цим можуть виникнути проблеми», – відмітив виконавчий директор Асоціації енергоефективних міст Святослав Павлюк.
В Асоціації енергоефективних міст радять, щоб громади мали змогу максимально використовувати всі наявні види палива й енергії, а в разі потреби оперативно могли переходити з одного на інший. А приступаючи до відновлення пошкодженої енергетичної інфраструктури, робити акцент на місцеві джерела відновлювальної енергії.
Консультант з впровадження проектів та програм Асоціація енергоефективних міст України Володимир Смолій спрогнозував, на скільки часу можуть бути відключення електроенергії при кожному з можливих сценаріїв.
«Я умовно назвав їх оптимістичним, песимістичним і катастрофічним. За першим сценарієм, оптимістичним, хоча його і важко таким назвати, якщо на стабільній основі працюватимуть 8-9 енергоблоків АЕС, а зима буде помірною, тобто без сильних морозів, а також буде відновлено близько 3 з 6 ГВт пошкоджених потужностей можливі відключення тривалістю до 8-12 годин на добу. За другим сценарієм, песимістичним, якщо вдасться відновити лише близько 2000 мегават потужності, робочих блоків АЕС буде 6-7, а зима буде холодною – тоді енергосистема опиниться в кризовій ситуації, відключення будуть по 12-18 годин на добу. За третім сценарієм, катастрофічним, якщо РФ продовжить атакувати енергетику України, а погодні умови будуть несприятливими, то цієї зими споживачі можуть сидіти без світла та опалення до 20 годин на добу», – зауважив Володимир Смолій.
Координатор еко енергетичного кластеру Прикарпаття Максим Карпаш рекомендує громадам розробити плани, програми та стратегії, щоб вистояти перед викликами в сфері енергетики.
«В найближчі 6-7 місяців, коли існує велика ймовірність блекаутів, варто подбати про пункти обігріву, мати план як діяти на випадок тимчасового припинення газопостачання, подумати про зв’язок і комунікацію із жителями на випадок блекауту, коли буде відсутній мобільний зв’язок, подбати про психологічну підготовку», – радить Максим Карпаш.
На найближчі 1-2 роки експерт радить розробити плани гібридної децентралізації, орієнтуючись на приклад Долини. А на 5-тирічну перспективу продумати реалістичні програми енергозбереження, застосовувати новітні технології, налагоджувати міжнародну співпрацю.
Експерт з енергетичної ефективності та відновлювальної енергетики, кандидат технічних наук, доцент кафедри інформаційно-вимірювальних технологій Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Андрій Яворський дав громадам практичні поради щодо енергетичного виживання на рівні домогосподарств і приватного сектору.
За підсумками експертного обговорення планується розробка інформаційних матеріалів, які будуть поширені в територіальні громади, аби психологічно та технічно мешканці громад Прикарпаття були готові до зими.