В Івано-Франківську відбулось засідання секції секретарів Прикарпаття «Прозорість діяльності місцевих рад в умовах війни як складова процесу децентралізації»
З ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України відбулося засідання секції секретарів Прикарпаття на тему «Прозорість діяльності місцевих рад в умовах війни як складова процесу децентралізації», пише Правда.іф
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук у своєму вступному слові наголосив:
«У багатьох територіальних громадах Прикарпаття вже запроваджені та діють з урахуванням особливостей воєнного стану відеотрансляції засідань постійних депутатських комісій, сесійних засідань, нарад, засідань виконавчого комітету. Важливо, що на офіційних сайтах громад, або в інший спосіб передбачений законом, розпорядники інформації оприлюднюють відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» як проєкти нормативно-правових актів, так і вже затверджені розпорядчі документи. Самі такі кроки з боку муніципалітетів дозволяють заохочувати громадян до спільних дій і головне, що отримати від них зворотній зв’язок.
Прийнятий новий Закон України № 3590 «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування» спрямований на посилення прозорості діяльності органів місцевого самоврядування та реалізації прав громадян і всіх зацікавлених сторін в доступі до інформації та процесів, що відбуваються в громадах. Експерти АМУ проаналізували цей Закон України та ознайомили депутатів органів місцевого самоврядування Прикарпаття з його положеннями. Але звертаємо увагу, що деякі норми цього закону, звісно, потребують роз’яснень та уніфікованих підходів.
Переконаний, що мешканці громад повинні знати і впливати на те, які рішення ухвалюють в їхніх громадах».
Модераторка заходу, консультантка з юридичних питань Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Ірина Крамчанінова підкреслила, що зазначені зміни спрямовані на підвищення прозорості роботи органів місцевого самоврядування. Проте вони потребують коригування щодо організації порядку збору та оприлюднення інформації для оптимізації витрат часу та людських ресурсів.
«У час цифрових технологій важливо робити ради публічними та сучасними, що сприятиме активному залученню мешканців громади до прийняття рішень. Це дозволить громадянам отримувати актуальну інформацію швидко і зручно. Важливо також забезпечити дотримання норм законодавства «Про доступ до публічної інформації» під час дії правового режиму воєнного стану. Це ще більше підвищить рівень довіри до місцевої влади, що є однією з ключових цілей цього закону», – зазначила Ірина Крамчанінова.
Секретар Івано-Франківської міської ради Віктор Синишин звернув увагу, що зустріч секретарів місцевих рад назріла доволі давно, адже уже понад два роки всі ми працюємо в умовах правового режиму воєнного стану.
«Попри війну в країні місцеві ради зобов’язані працювати та приймати необхідні громадам рішення. Оскільки законодавством України не було регламентовано роботу місцевих рад у таких умовах, кожна місцева рада напрацьовувала власні практики діяльності. Ми зібралися, щоб поділитися досвідом, обговорити прийняті нещодавно зміни до законодавства України щодо функціонування органів місцевого самоврядування, зокрема, що стосується відкритості та прозорості у роботі. Така зустріч має суто практичний характер та покликана знайти відповіді на спільні для нас питання», – сказав Віктор Синишин.
Секретар Долинської міської ради Віктор Гошилик підкреслив:
«Сьогодні, коли Україна у великій війні бореться за свою незалежність, за право бути українцями, особливої актуальності набирає питання довіри народу до влади. В умовах дефіциту бюджетних та інших ресурсів в органах місцевого самоврядування, тільки раціональне і вміле їх використання дозволить місцевим радам попри всі негаразди здійснювати свої основні функції в громадах і, крім того, допомагати Збройним силам України захищати наш народ. Публічність і прозорість дій місцевих рад та їх посадових осіб може створювати фактор об’єднання всіх зусиль для вирішення нагальних питань.
Ще до повномасштабного вторгнення в Україні була здійснена адміністративно-територіальна реформа, утворені нові райони, об’єднані місцеві ради. Люди з насторогою прийняли нововведення і чекають позитивних змін від реформ. Тому інформування жителів громади про діяльність місцевої ради, публічність дій її виконавчих органів, посадових осіб, депутатів, комунальних підприємств, установ, організацій повинно здійснюватися постійно, як на офіційному сайті місцевої ради, інших офіційних сайтах, у місцевих та всеукраїнських медіа, соціальних мережах та месенджерах.
Звичайно, в умовах запровадження воєнного стану, надмірна публічність у діях органів місцевого самоврядування може створювати загрозу життю та здоров’ю громадян, тому форма публічності має бути досить виважена. Особливість полягає у пошуку нових інструментів громадського контролю за діяльністю влади, водночас має бути забезпечено захист відкритих даних.
Визначення шляхів для вирішення зазначених питань було розглянуто на заході «Прозорість діяльності місцевих рад в умовах війни, як складова процесу децентралізації». Для мене, секретаря Долинської міської ради з 18-річним стажем, це нові виклики, пошуки правильних рішень і дій».
Народний депутат України, голова підкомітету з питань безпеки дорожнього руху та безпеки на транспорті Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури Оксана Савчук акцентувала:
«Багато з нас до війни працювали на те, щоб діяльність місцевих органів влади була прозорою та відкритою. Будучи секретарем Івано-Франківської міської ради, впевнено можу сказати, що багато прозорих інструментів комунікації з громадою, які були впроваджені, допомогли створити позитивний образ міста на рівні країни. Зараз в Парламенті продовжую відстоювати право громад на власну думку, на свою позицію та відкритість, а головне – децентралізацію за формою і за змістом. Саме відкритість у роботі влади на всіх рівнях допоможе країні пережити важкі часи».
У заході також взяв участь заступник начальника відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України, підполковник поліції Андрій Гула, який зосередив свою увагу на захисті відкритих даних на вебпорталах та на офіційних вебсайтах органів місцевого самоврядування.
До засідання долучився онлайн голова Тренінгово-консультаційного центру з доступу до інформації Олексій Кабанов (м. Київ), який наголосив на практичних аспектах забезпечення доступу до публічної інформації в умовах воєнного стану.
Жваве обговорення учасниками теми «Прозорість діяльності місцевих рад в умовах війни як складова процесу децентралізації» підтвердило її актуальність та прагнення самоврядців долати нові виклики задля Перемоги і розвитку громад.