За даними американського центру Джона Гопкінса, який щодня оновлює статистику, на 24 березня у світі зареєстрували 387382 інфікованих коронавірусом, 13767 людей померли, вилікувались – 101987. У списку «лідерів» Китай, Італія, США. В Україні – 97 випадків зараження, три смерті, одна людина одужала.
Як живе світ, «Репортеру» розповіли «наші люди» за кордоном.
«Я живу в місті Местре, це біля Венеції, вже 12 років, – розповідає колишня мешканка Калуського району Світлана Синишин. – Працюю в магазині, продаємо різні випічки, тістечка, піцу. Про коронавірус в Італії почали говорити у січні. Тоді ще випадків захворювання не було, до лютого. Але навіть після того жодного карантину чи обмежень не ввели, думали, обійдеться. Перший випадок у Венеції стався на Венеційському карнавалі – захворіли двоє стареньких людей. Карнавал тоді мали негайно закрити, але чомусь усе закінчилось аж через п’ять днів. Можна уявити, скількох вони могли заразити у такому скупченні людей».
За словами жінки, школи закрили 3 березня. А от бари, ресторани, торгові центрі працювали ще до 12 числа. Через кілька днів почали закриватися фабрики, заводи, різні виробництва.
«Як і всюди, тут працюють продуктові, аптеки, пошти, – розказує Світлана Синишин. – Вчора дивилася сюжет про наших медиків. Зрозуміло, що вони вимучені. Одна медсестра казала, що, коли до неї говорять, вона нічого не розуміє, не може сконцентруватись, спить по 2-3 години. Графіку як такого немає, всі на ногах. Працюють – хто скільки витримує. Дехто не бачиться з рідними тижнями, а дехто не ризикує повертатися додому».
У магазинах продуктів достатньо. Єдина проблема – черги. Як і в Україні – одна людина заходить, одна виходить. На входах працівники дають одноразові рукавички, антисептики для рук. Всередині слід триматися дистанції в один метр. А на касах у кожному магазині розмежували покупців від касирів склом.
«У Венеції вода стала дуже чиста, більше не ходить так багато кораблів, сміття немає, – каже Синишин. – Загалом люди дотримуються карантину, бо у нас в Местре вже 39 інфікованих. Але є й такі, що гуляють просто так, бо не можуть всидіти вдома. Їх штрафують на 206 євро. Йти можна лише до аптеки чи за продуктами, з іншим мотивом краще не виходити. З транспортом також немає проблем, хіба що рідше ходить – раз у 30 хвилин. Але й там людей не застанеш – до 10 максимум. Усі між собою тримають дистанцію».
Світлана вважає, що Італія зреагувала і ввела міри занадто пізно. Особливо з закладами харчування. За її словами, старші італійці полюбляють зранку чи по обіді збиратись у кафе, пити каву, різні напої.
«В мене якраз біля дому є один бар, де завжди купа людей, – каже жінка. – Окрім карнавалу, в таких місцях в Італії завжди найбільші скупчення. Усі до цього звикли, це вже традиція, а відвикати не хотіли. Також людям тепер не дозволяють вигулювати навіть домашніх улюбленців на відстані понад 200 метрів від свого дому. У нас, як і в Україні, карантин до 3 квітня. Без сумніву, його продовжать. За останні два дні ситуація зі смертністю в Італії трохи покращилась. Але ці два дні нічого не вирішують, а статистика змінюється щогодини».
Автор : Богдан Мисюк