Традиційна форма навчання в українських училищах зазвичай денна, а вечірня та заочна трапляються рідше. Дистанційна форма освіти для студентів училищ України радше виняток, проте надалі розвиватиметься. На Заході вона з’явилася досить давно і має велику популярність серед студентів через її економічні показники, навчальну ефективність, відсутність географічних кордонів для здобуття освіти.
Дистанційну форму навчання ще називають “освітою протягом усього життя” через те, що більшість тих, хто навчається, – дорослі люди. Багато хто з них вже має вищу освіту, проте через необхідність підвищення кваліфікації або розширення сфери діяльності у багатьох виникає потреба швидко і якісно засвоїти нові знання і набути навички роботи.
Абсолютно новою стане мережева (дуальна) форма освіти. Про нові можливості для студентів училищ та коледжів повідомила пресслужба МОН. За словами заступника міністра освіти Петра Коржевського, професійна освіта має відповідати на запити суспільства, тому й форми навчання теж варіюються, пише Галичина.
За цією формою учні закладів професійної технічної освіти матимуть змогу вибирати форму навчання серед 5 варіантів, тобто зможуть вчитись в кількох закладах одночасно. Один із них – заклад профосвіти, а інший – підприємство, виробництво або заклад освіти, які є додатковими.
За новим положенням, кожен заклад професійної освіти зможе укласти договір з підприємством або компанією, щоб організувати на їхній базі навчання своїх студентів. Перед стартом навчання всі учасники укладатимуть договори з чітко зазначеними правами та обов’язками кожної сторони. Отож заклади професійної освіти зможуть розвивати освіту за новим принципом. Новий документ дозволяє училищам організувати навчання студентів на підприємствах до 70% від всього навчального часу.
За словами П. Коржевського, втілювати в життя дуальну освіту в Україні вперше спробували у 2015 році, тоді учні училищ поєднували навчання в закладах з навчанням на виробництвах.Також 97% випускників отримали роботу за професією після закінчення навчання. “І мова не про “практику” у загальноприйнятому розумінні, а саме про навчання в умовах виробництва… Можна багато разів пояснювати, як, наприклад, встановити розетку чи виготовити дерев’яні двері, але поки учень не зробить цього власноруч, говорити про якісну підготовку не можна… Зараз ми нарешті даємо усі інструменти, щоб використовувати переваги дуальної освіти. І зі свого боку плануємо оперативно відповідати на усі запити, щоб на місцях не боялися її запроваджувати чи розвивати” – пояснив замміністра освіти.