-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Вакцинація вчителів: добровільно, але обов’язково

-Реклама-spot_img
spot_img

Вже незабаром, 1 вересня, розпочнеться новий навчальний рік. Діти прийдуть у школи, сядуть за парти, будуть навчатися і гратися разом. Втім, цього може й не статися, адже, згідно з постановою уряду, 80% вчителів повинні бути вакцинованими від COVID-19. Інакше школа зможе проводити лише дистанційне навчання. Таке рішення Кабміну, прийняте посеред літа, спричинило чимало проблем, пише Правда.іф зпосиланням на ГК.

Статистика не надто втішна…

Щоб бути відкритими у жовтій, помаранчевій чи червоній карантинних зонах, школам потрібно буде мати не менше 80% вакцинованих працівників. Відповідні зміни до карантинної постанови уряду №1236 анонсував міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час засідання Кабміну 28 червня.

- РЕКЛАМА-

Таке рішення викликало справжню паніку серед освітян, зокрема й на Івано-Франківщині. Адже літо – це сезон відпусток у вчителів, і подібні вимоги варто було оголошувати ще навесні, щоб у всіх був час підготуватися, організуватися і вакцинуватися. Втім, частина вчителів вакцинувалася ще до цього, тож статистика не настільки погана, як можна уявити.

«Розповсюдження коронавірусу в школах прямо залежатиме від того, скільки освітян буде вакциновано. Адже самих дітей можна вакцинувати лише після 12 років і лише вакциною Pfizer, при тому – винятково в разі певних умов. Тож дуже важливо, щоб вчителі були свідомими», – розповідає Марія Бойко, начальниця управління охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради.

Згідно з інформацією станом на 10 серпня, у закладах загальної середньої освіти Івано-Франківської територіальної громади (ТГ) є 4213 працівників, з них 3068 педагогів. І 39% із них вже отримали дві дози вакцини, а 15% – одну. Втім, по закладах дошкільної, позашкільної і професійно-технічної освіти цифри значно нижчі – від 10% до 20% вчителів цих закладів вже отримали по дві дози вакцини. А, наприклад, 44% працівників закладів дошкільної освіти навідріз відмовилися вакцинуватися.

«31% освітян просто відмовилися від щеплення, а 21% педагогів вагаються, чи будуть його робити. Втім, працівники закладів освіти зараз активно вакцинуються у медичних закладах, в центрах вакцинації – кому де зручно. Таким чином, я думаю, що до 1 вересня ми зробимо все можливе, щоб щеплення зробила максимальна кількість вчителів», – додає Марія Бойко.

…Чи все-таки втішна?

Втім, директор департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Ігор Максимчук зазначає, що цифру 50% вакцинованих вчителів станом на середину серпня можна вважати позитивною.

«Постанова уряду прийшла до нас у кінці червня, – акцентує Максимчук. – І ми почали організовану вакцинацію вчителів, найбільшу увагу приділяли закладам загальної середньої освіти. Крім того, ще навесні були вакциновані всі вчителі, які брали участь у ЗНО. Та й самостійно це робили чимало педагогів. Особисто я вже пройшов вакцинацію і закликаю це зробити всіх, бо іншого шляху в майбутнє я не бачу. Процес триває просто зараз, і цифри змінюються щодня і щотижня зростають. На жаль, є і багато тих, хто вагається, але загальна тенденція позитивна».

Вакцинація від коронавірусу в Україні наразі є добровільною, втім, за словами очільника міського департаменту освіти, ведеться роз’яснювальна робота з тими, хто проти щеплення. Адже є постанова уряду про 80%, і в разі нової хвилі захворюваності закриття шкіл може стати реальністю.

«До прикладу, Радчанський ліцей уже провакцинувався на 85%. Все залежить від того, як працюють педагоги і директори на місцях. Я знаю навіть про такі факти, що медичні працівники у деяких селах проводять активну агітацію проти вакцинації. Тому це наше спільне завдання – якомога краще пройти цей етап і розпочати новий навчальний рік. І все ж наголошую на тому, що розпорядження про 80% прийшло до нас влітку. Вчителі були у відпустках, і ми не мали права їх викликати. Тепер процес пішов, і я впевнений – все буде добре», – додає Ігор Максимчук.

У кожному франківському ліцеї ситуація з вакцинацією наразі різна: є такі, де вакциновано 20-25% вчителів, але є й такі, де майже 90%. Щодня у Франківську вакцинується декілька десятків педагогів. А ті, хто відмовляється вакцинуватися, в основному просто вже перехворіли. Доволі схожа ситуація і по всій Івано-Франківській області.

«Вакцинація працівників освіти є дуже важливою, оскільки скоро розпочнеться навчання. Зараз другою дозою провакцинували 23% працівників освіти в області. Хотів би відзначити, що в нас є ОТГ, де провакцинували понад 60% освітян, але є й такі громади, які взагалі не дають нам дані щодо вакцинації», – зазначив Віктор Кімакович, директор департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА.

Голова ОДА Світлана Онищук навіть оголосила про винагороду тим громадам, які до вересня вакцинують найбільше людей. ОТГ, яка до 15 вересня вакцинує найбільшу кількість населення, отримає додатково 15 мільйонів гривень, друге місце – 10 мільйонів, третє – 5. Втім, наразі незрозуміло, з яких грошей йтимуть ці кошти і як рахуватиметься кількість вакцинованих. Адже у всіх громадах різна чисельність населення і різна кількість медичних закладів, де можна щепитися від COVID-19.

У цьому ж напрямку, очевидно, думає і міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. 12 серпня він заявив, що готується рішення про преміювання вчителів і вихователів, які вакцинувалися. Премія не буде великою, але все ж стане непоганим стимулом, вважає мер. Адже такі кроки треба стимулювати і підтримувати.

Що ж кажуть у школах

Директори шкіл та ліцеїв Івано-Франківщини взялися виконувати постанову Кабінету Міністрів. Втім, вона прийшла посеред літа, і, таким чином, уряд дав дуже короткий строк на виконання цієї вимоги. Також слід розуміти: відпустка вчителя – це 56 днів, тобто якщо вчитель працював у червні, то він має право фактично на весь липень і серпень піти на відпочинок.

«Зараз, 16 серпня, практично всі вчителі у відпустці, – каже Любов Мурга, директорка франківського ліцею №1. – Крім того, у нас було два оздоровчих табори: пришкільний для 1-4 класів і профільний лінгвістичний. Тобто наші вчителі працювали до 22 червня, і ті, хто пішов у відпустку 1 липня, вийдуть з неї в кінці серпня. Тому наразі фізично не може бути показника в 80%».

При цьому всьому станом на середину серпня в ліцеї №1 вакцинувалися більше 50% педагогічних працівників, і процес триває. Але є й інший фактор: директор не може не допустити вчителя до роботи в разі, якщо він не погодився вакцинуватися. Законодавство каже, що це буде порушенням.

«Все добровільно, вакцинація йде. Ніхто нікого ні до чого не змушує, я не маю такого права, адже знаємо, як все це виглядає з юридичного боку. Вакцина від коронавірусу не є внесена до переліку обов’язкових, тож я не можу через це звільняти когось чи не допускати до роботи. У разі такого рішення вчитель подає в суд, і я отримую штраф і все інше. Втім, вчителі нашого ліцею є свідомими і самі йдуть вакцинуватися», – додає директорка ліцею №1.

Крім того, якщо не вакцинувався якийсь конкретний вчитель, то діти можуть прийти до класу, а педагог може провести урок, перебуваючи вдома. Таке можливо в разі забезпеченості освітнього закладу мультимедійними панелями та проєкторами, і в цьому ліцеї вони є.

«До речі, вакцинація не дає 100% гарантії, що ви не захворієте. Прийде вчитель у школу, а діти ж не вакциновані, як і частина їхніх батьків. Він все одно може захворіти, тяжко чи ні, то вже інше питання. Тож це складна проблема. Але точно можу сказати, що у нас свідомий колектив, всі вийдуть з відпусток і підуть на щеплення. Поки що ще ніхто мені не сказав, що я така-сяка, когось змушую до цього проти волі», – ділиться думками Любов Мурга.

Вчителька німецької мови із ліцею №1 Василина Дзундза вже встигла отримати обидві дози вакцини. Каже, зробила це заради власної безпеки, а не через рішення уряду чи якусь мотивацію з боку керівництва.

«Моя вакцинація не залежала від того, що я вчителька. Я просто думаю своєю головою, крім того, зважаю на життя людей, які навколо мене. А щодо роботи у школі, то всі розуміють, що це робота з неймовірно великою кількістю людей. І будьмо відвертими, частина з цих людей досі облизує перила, парти і зошити, тож можемо уявити ризики. Ще, з моїх особистих спостережень, відсотків 70-80 школярів не миють руки. Зважаючи на все це, я хотіла вберегти і себе, і дітей, тому й вакцинувалася», – пояснює Василина Дзундза.

За її словами, ідейних антивакцинаторів у школі серед вчителів немає, але значний відсоток таки не отримав щеплення від COVID-19 з різних причин. Хтось боїться йти до лікарів, хтось уже перехворів і вважає, що це захистить надовго.

Іванна Боднар, вчителька Долинського природничо-математичного ліцею «Інтелект», також вже вакцинувалася від COVID-19. Втім, наразі – лише однією дозою вакцини, тож у статистику вона потрапить трохи пізніше.

«У нашому ліцеї, звісно, немає 80% вакцинованих. Маємо 70 чоловік у колективі, з них вакциновані 23 педагоги і ще кілька техпрацівників, тобто разом майже 30. Є у нас і противники вакцинації, адже в когось є свої хвороби і люди просто бояться. Тут нема чому дивуватися. Через рішення уряду всі зараз трішки шоковані, але все одно я вважаю, що якщо людина хоче працювати вчителем, вона має бути свідомою і прийняти рішення про вакцинацію. Звичайно, перед цим треба пройти огляд, знати, що у тебе після цього не погіршиться здоров’я. Люди є різні», – вважає Іванна Боднар.

А тим часом

Варто розуміти: українські шахраї живуть в ногу з часом. Якщо раніше популярним серед певних категорій людей було придбання підроблених ПЛР-тестів, то зараз фальсифікувати починають уже сертифікати про вакцинацію.

11 серпня на державному кордоні України затримали особу з фальшивим сертифікатом про вакцинацію, який начебто видала франківська поліклініка. Про це повідомили у Центрі первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги.

«Увага! Підробка документів! Щойно отримали запит прикордонних служб про підозру у фальсифікації сертифіката про вакцинацію», – кажуть у медзакладі.

Сертифікат фіктивний, тому що: такі печатки поліклініки знищені три роки тому у зв’язку з тим, що юридична особа з таким кодом ЄРДПОУ припинила своє існування, QR-код не дійсний, такого лікаря ні на сьогодні, ні раніше у штаті не було, та й власник цього «сертифіката» не є пацієнтом їхнього центру. Та ще й структура бланку відрізняється від оригіналу.

«Ми вже маємо прецедент із підробленою основною печаткою. Поліція, відповідно до поданої заяви, досі шукає фальсифікатора. Звертаємось до поліції з фактом нової підробки печаток, що припинили своє існування», – додали медики.

Тарас ВОЛОШИН

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні