-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Вічні знижки, пиво та оголені тіла: яку рекламу розміщують в Івано-Франківську?

-Реклама-spot_img
spot_img

Вічні знижки, пиво, оголені жіночі та чоловічі тіла…
Вічні знижки, пиво та оголені тіла: яку рекламу розміщують в Івано-Франківську?
 
Досить часто можна побачити плакати з такими зображеннями  на білбордах  та рекламних вивісках. Тому журналістка WestNews вирішила дізнатися, чи порушують в Івано-Франківську рекламодавці законодавство України та яке ж покарання очікує на порушників.
Контроль за рекламою здійснюється органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Сектор контролю за рекламою в Івано-Франківську створили у липні 2017 року.
Як розповіла завідувач сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Валентина Сенчук, у нашому  місті найбільше рекламують будівельні компанії, тому саме у цій сфері і є найбільше порушень.

“Буває, що рекламодавці порушують ЗУ “Про рекламу”. Вони не зазначають номер ліцензії та хто її видав. Це стосується як і реклами на білбордах, так і в друкованих ЗМІ. Коли ми почали працювати над цією проблемою, то порушення суттєво зменшилися”, – розповідає вона.

Вічні знижки, пиво та оголені тіла: яку рекламу розміщують в Івано-Франківську?Валентина Сенчук

Ще одна проблема міста – це вічні знижки та розпродажі.

“В Івано-Франківську рекламу знижок можна побачити на кожному кроці. Порушення не в тому, що вони є, вони мають право існувати, але є певні вимоги щодо змісту такої реклами. Так як розпродаж і знижка  – тимчасові явища, така реклама має містити дати початку і закінчення акції, співвідношення ціни теперішньої до попередньої. Якщо ж цих вимог не дотримано – це порушення законодавства України”, – зазначає Валентина Сенчук.

Вічні знижки, пиво та оголені тіла: яку рекламу розміщують в Івано-Франківську?
Крім того, зараз  посилено контроль за рекламою тютюнових виробів, алкоголю та лікарських засобів.

“На сьогоднішній день в Івано-Франківську реклами тютюну практично немає. А щодо алкоголю, то  з 1 липня 2016 року пиво прирівняно до алкогольних напоїв, а законодавством України заборонено рекламувати алкогольні напої. Коли ми почали досліджувати рекламу у місті, то в нас, на жаль, реклама пива є. Від початку року ми завели уже п’ять справ щодо такої реклами. Для того, щоб зменшти вживання алкоголю, особливо  неповнолітніми, ми приділяємо значну увагу саме цьому напрямку”, – наголошує  завідувач сектору контролю за рекламою.

- РЕКЛАМА-

Рекламу пива, наприклад, в одному з магазинів міста наклеїли на дверях. Буває, що заклеють повністю вітрини. А підприємці пояснюють, що плакати з алкогольними напоями наклеїли ще пару років назад, а після нововведень в законодавстві їх ніхто не зняв, адже раніше не було сильного контролю.

Нагадаємо, що нещодавно мер Івано-Франківська Руслан Марцінків обурювався рекламою, де зображені оголені дівчата. За його словами, не може таке висіти в центрі міста.
Вічні знижки, пиво та оголені тіла: яку рекламу розміщують в Івано-Франківську?
Та як з’ясувалося на семінарі на тему «Попередження проявів сексистської реклами: інструменти місцевих органів влади та взаємодія із громадянським суспільством», така реклама не є дискримінаційною. Реклама не порушує належної практики маркетингу лише тим, що вона зображує оголених чи умовно вдягнених жінок чи чоловіків, якщо не принижує гідності зображених чи згаданих у рекламі людей.
На семінарі Ірина Перевозова, завідувач кафедри маркетингу та контролінгу Інститут економіки та управління в нафтогазовому комплексі ІФНТУНГ,  розповіла за якими критеріями можна визначити дискримінаційну рекламу:

  • оголена людина використовується як створення, прикраса чи сексуальний об’єкт, а продукт чи послуга напряму з необхідністю оголення чи тілесністю не пов’язані;
  • реклама принижує значимість чи розумові здібності представників тієї чи іншої статі;
  • у принизливий для жінок чи чоловіків формі згадуються натяки на статеві стосунки та сексуальність людей;
  • зображено агресію чи насильство однієї статі над іншою.

А за словами проектного координатора Представництва Фонду ім.Фрідріха Еберта в Україні Олени Давліканової, твердження, що секс продає, було актуальним для минулого покоління:

“В нас у суспільстів є стереотипи, які не дозволяють людині повністю вікрити свій потенціал. В Європі, наприклад в Парижі, заборонено розміщувати сексистьску рекламу на білбордах. Суспільство перестає сприймати таку рекламу. Крім того, сьогодні з’явилися нові тренди в рекламі”.

Вічні знижки, пиво та оголені тіла: яку рекламу розміщують в Івано-Франківську?

“Зараз в нас є одна скарга щодо сексистської реклами. Вона надійшла  від ГО Ліга захисту прав жінок «Гармонія рівних» і стосується клінінгової компанії, яка розташована в Івано-Франківську. Цю рекламу визнано дискримінаційною та такою, що порушує етичні та моральні норми. Зараз проводимо розшук винних осіб”, – повідомила Валентина Сенчук.

“Крім того, мене поінформували, що неподалік магазину «Арсен» розмістили на білборді рекламу одягу дизайнера Андре Тана. На плакаті – оголені жінка та чоловік. Суть реклами – купляєш одяг жінці, залишишся сам голим”, – додає вона.

Ще одне порушення в Івано-Франківську виявили минулого року щодо реклами із зображенням зброї, яка знаходилася на білборді  на вулиці Галицька неподалік дитячого майданчика.

“Відповідно до законодавства України, не можна в рекламі використовувати зброю:  ні справжю ні іграшкову. А підприємець вирішив таким чином зробити рекламу свого магазину. Коли ми почали проводити розслідування, він повідомив, що це реклама не їхня, а конкуренти, мабуть, замовили. Неможливо встоновити чи це правда, чи ні. Тоді ми вирішили знайти власників конструкції. З’ясувалося, що бігборд встановили без дозволу. В цій ситуацій не вдалося знайти винних, але в той час, як проводилася пошукова робота – хтось зняв заборонену рекламу”, – розповідає Сенчук.

Яке ж покарання очікує на порушників?
Управління захисту споживачів може покарати  рекламодавців чи розповсюджувачів реклами фінансово.
Якщо визначена вартість реклами –  штраф накладається в п’ятикратному розмірі від цієї вартості. Якщо ж інформації щодо ціни реклами підприємці не надають, то виноситься штрафна санкція у розмірі сто неоподаткованих мінімумів – 1700 гривень.

“Ми накладаємо штрафи, щоб навчити рекламодавців та дати зрозуміти, як робити не можна. Крім того, ми очищуємо місто від великої кількості реклами”, -зазначає Валентина Сенчук.

Юрій Сахно, головний фахівець відділу контролю за рекламою та дотримання антітютюнового законодавства Держспожислужби, розповів, що загальна сума штрафів накладена стосовно гендерної нерівності в Україні становить 38 тисяч гривень.
А на думку Олени Давліканової, потрібно збільшувати фінансове покарання, і тільки тоді дискримінаційної реклами в Україні поменшає.
Підготувала Тетяна КУЛІКОВСЬКА

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.

2 КОМЕНТАРІ

  1. Якщо магазин продає труси то ім потрібно макарони рекламувати чи як??

Comments are closed.

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні