25 вересня увечері пішов у засвіти лауреат літературної премії ім. Василя Стефаника, найстаріший письменник Прикарпаття, Богдан Радиш (8 листопада 1934 – 25 вересня 2023).
Про це повідомив голова Івано-Франківської спілки письменників Євген Баран, передає Ратуша.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
«Його поетичний дебют був пізнім, у 1979. У 1990-початку 2000-х видав добрий десяток поетичних книжок, книжку прози. Декілька років тому Галина Філіпова встигла відзняти 3-х серійний документальний фільм-розмову з Богданом Радишем. Для Косівщини – знакова постать останнього півстоліття. Так само активно включився Богдан Радиш у процеси державотворення на початках української незалежности. Чоловік прямий у висловлюванні, іронічний, різкий і справедливий (скільки житиму, пам’ятатиму урок, який він подав мені у січні 1995 на відзначенні роковин смерти Михайла Павлика). Його авторитетного голосу бракуватиме Гуцульщині, мистецькому Прикарпаттю».
Біографія
- Богдан Ілліч Радиш (нар. 8 листопада 1934, с. Рожнів, Косівський повіт, Станиславівське воєводство, Польща, нині — Косівського району, Івано-Франківської області, Україна) — український поет і письменник, член Спілки письменників України. Депутат Івано-Франківської обласної ради першого скликання (1991).
- Народився Богдан Радиш 8 листопада 1934 року у селі Рожнів на Івано-Франківщині в селянській сім’ї. З дитинства захоплювався народною піснею і гуцульським мистецтвом.
- У 1950 році вступив до Косівського училища декоративно-прикладного мистецтва. 1954 року призваний до лав радянської армії. Військову службу проходив у Росії, а потім — у Польщі на посаді автомеханіка спецавтотранспорту повітряних сил. У 1957 році демобілізувався й повернувся в рідне училище, яке закінчив у 1958 році.
- До 1960 року працював у Алушті, потім повернувся в Карпати, викладав у Косівському училищі. Багато з його вихованців стали провідними майстрами Косівських, Івано-Франківських, Чернівецьких, Львівських, Київських виробничо-художніх майстерень, закінчили художні інститути і академії, входять до складу Спілки художників України.
- 1983 року прийнятий до складу Спілки письменників України.
- Очолює колектив Косівської Центральної бібліотеки та районну організацію Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Є лауреатом літературних премій імені Михайла Павлика, Марійки Підгірянки та Василя Стефаника.
- В літературу прийшов, маючи за плечима солідний життєвий досвід — перша поетична збірка з’явилася у 1979 році — «День творення» з передмовою поета Абрама Кацнельсона, хоча поезії почав писати у 1969 році. Поезії друкували в обласних та республіканських виданнях «Літературна Україна», «Україна», «Жовтень», «Дніпро», «Перець», «Вітрила», в щоквартальнику «Поезія», у колективних збірниках: «Зорі назустріч», «Суцвіття», «Перевал».
- 1982 року вийшла друком друга збірка — «Калинова галузка», де Богдан Радиш змалював яскраві поетичні акварелі природи рідного краю.
- Хрестоматійним став вірш Радиша «Молитва до хліба» з його другої збірки «Калинова галузка».
- У 1984 році з’явилася збірка поезій «Малюнки на променях», про вірність рідній землі, матері, коханій. Теми синівської любові, оспівування матері, її безмежна відданість дітям стали основними в збірках «Полум’я пам’яті» (1985) та «Щедре світло землі» (1990).
- Пізніше з’явився невеличкий цикл поезій «Чорна зоря» — написаний під враженнями розкопок поховань жертв НКВС в селищі Яблунів на Косівщині.
- В роки незалежності України побачили світ зібрання ліричних поезій, рубаї, лапідаріїв, притч, приказок, прислів’їв, афоризмів. Вийшли поетичні збірки «Сподівання і сум» (1994), «Сльоза на камені» (1995), «Чумацький віз» (1996), «Між ударами серця» (1997), «Притчі» (1999), «Хитрий котик Василько» (2000).
- На його тексти композитори пишуть пісні. Серед них Лев Димінський, Володимир Спольницький, Євген Боднаренко, Володимир Домшинський, Тетяна Стасюк, Остап Гавриш, Мирослав Дзюба, Зоя Слободян та інші.
- У 1991 році обирався депутатом Івано-Франківської обласної ради першого скликання від виборчого округу № 8 Косівський район.