-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Відома франківська художниця Марта Пітчук, завдяки свої роботам, збирає кошти на дрони для ЗСУ

-Реклама-spot_img
spot_img

Марта Пітчук – молода мисткиня, авторка серії картин «Мотанка», яку вже встигли високо оцінити глядачі не лише у соцмережах, але й у виставкових залах України, Чехії, США, Таїланду та Бельгії.

З початку повномасштабної війни Марта продає свої картини на аукціонах, щоб допомогти ЗСУ. Остання «Мотанка» пішла з молотка за 430 тис. грн, і всі ці кошти франківська художниця передала на автомобіль та дрон для «Азову».

Скільки ще «Мотанок» допомогли українським військовим на фронті, як створює їх художниця і яке мистецтво вона не сприймає, Марта Пітчук розповіла Укрінформу.

Відома франківська художниця Марта Пітчук, завдяки свої роботам, збирає кошти на дрони для ЗСУ

МИСТЕЦТВО МОЖЕ ДОПОМАГАТИ!

- РЕКЛАМА-

– Це вже п’ята моя картина, яка від початку повномасштабного вторгнення була продана на аукціоні для допомоги ЗСУ, – розповідає Марта Пітчук.

Ми зустрічаємось з нею у середмісті Івано-Франківська. Тендітна художниця зізнається: малює з дитинства, адже мама – вчителька малювання. З початку повномасштабної війни вона зовсім не могла зосередитись на творчості, але дуже хотіла допомогти українським бійцям. Тому ходила плести захисні сітки, брала участь в інших волонтерських акціях.

– Увесь цей час я думала лише про те, що ще можу зробити такого, що вдається найкраще саме мені. Тоді я виставила першу свою картину на благодійний аукціон, з якого 100% коштів передала ЗСУ та волонтерам. За гроші від наступних проданих робіт ми придбали для військових тактичні рюкзаки, шоломи, наколінники, навушники, прилад нічного бачення, старлінк та інше. Тоді я подумала: «Ого! Мистецтво може допомагати!» – і вирішила, що писатиму картини, а всі кошти за них віддаватиму на допомогу армії, – пригадує художниця.

Нині свою волонтерську справу вона здебільшого розділяє з подругою Анжелою Підхомною. Запевняє, вона та ще кілька волонтерів, з якими співпрацює, добре знають потреби військових на передовій, з багатьма бійцями були знайомі ще до вторгнення російських загарбників.

– Я зазвичай не отримую цих коштів за картини, вони відразу надходять волонтерам. Для мене важливо, щоб я довіряла довіряла цим людям, а їм щоб довіряли ті, кому купують усе необхідне. Тобто я повністю несу відповідальність за аукціонні кошти, і для мене важливий оцей ланцюжок довіри, – каже Марта.

Відома франківська художниця Марта Пітчук, завдяки свої роботам, збирає кошти на дрони для ЗСУ

Від початку війни через такий ланцюжок Марта Пітчук передала майже мільйон гривень для допомоги українським військовим.

РАДІЮ, КОЛИ В КАРТИНАХ “ВПІЗНАЮТЬ” СЕБЕ, МАМУ ЧИ СЕСТРУ

Перша «Мотанка» з’явилась на полотні Марти Пітчук ще у 2015 році. Ідею художниця виношувала досить довго. Каже, тоді щойно закінчила інститут і ніяк не могла наважитися вийти за свої мистецькі “рамки”.

– Мені трохи страшно було втілювати цю ідею, бо я такого раніше в мистецтві не бачила. Мені здавалось, що це буде моторошно і претензійно… – пригадує художниця.

Вона додає, що весь час намагалась уявити, якою була б лялька-мотанка, якби під нитками у неї було обличчя.

– Першу картину я писала дуже довго, бо намагалась імітувати присутність обличчя під нитками. У мене нічого не виходило, я переписувала картину багато разів , а потім зрозуміла – нічого імітувати не треба, варто прописати обличчя жінки, а потім закрити його нитками. І я тоді створила деталізований жіночий портрет – очі, вії, брови… і закрила його нитками. А тоді збагнула, що отримала те, що довго хотіла бачити, – зізнається Марта Пітчук.

Коли кілька «Мотанок» вже з’явились на виставках, авторці було цікаво, як сприймуть її ідею глядачі. Вона потайки підходила до людей і слухала, що вони  між собою говорять.

Відома франківська художниця Марта Пітчук, завдяки свої роботам, збирає кошти на дрони для ЗСУ

– А вони часто казали: «О, така гарна картина, а лице якесь дивне. Чого то не гарна дівчина?» Тоді я собі поставила за правило – писатиму так, як відчуваю. Так, картини можуть подобатися не всім, можуть бути не всім зрозумілі, але це додало мені внутрішньої свободи, і ця тема почала розвиватись, – усміхається художниця.

Нині у серії  «Мотанка» Марти Пітчук близько 80 картин. Усі обличчя на них закриті нитками навхрест, як в однойменної української ляльки. Попри це люди часто в них упізнають себе та своїх близьких.

– Мені пишуть, що я намалювала чиюсь маму, сестру, портрет… Я в ці моменти дуже радію, бо ці картини і є про нас, українських жінок, – запевняє Марта.

МОЇ КАРТИНИ – ЦЕ КІНО, ПОСТАВЛЕНЕ НА ПАУЗУ

Нині створювати «Мотанки» Марті допомагають подруги і знайомі, яких вона запрошує в майстерню натурницями. Саме їхні обличчя Марта потім закриває на полотні нитками. Але найбільш клопітка праця починається, коли художниця береться за вбрання «Мотанки». Адже кожна з них представляє окремий етнічній регіон, а тут – різноманітні вишиванки, щоразу інший крій, узор та елементи одягу. Щоб відтворити це, Марта Пітчук звертається до літератури та музеїв. Каже, вже зібрала невелику колекцію книг та давнього одягу і вони не перестають її дивувати та закохувати.

– Зараз я чищу на балконі старий кожух, якому більше сотні років, – усміхається Марта.

Каже, раніше їй здавалось, що вона дуже добре знає українську культуру, бо свого часу навчалась у Косівському училищі, а тому багато могла розповісти про чільце (прикраса, яку вдягають на чоло. – ред.), тобівку (гуцульська сумка. – ред.) та інші елементи тамтешнього традиційного строю. Проте коли мисткиня почала вникати в деталі одягу, зрозуміла, що прогалин в її знаннях дуже багато, і це спонукало до подальших розшуків.

– Тепер я навіть намітку різними способами вмію мотати, і якщо мені чогось у строї не вистачає, я все доробляю самотужки, – говорить Марта.

Окрім жіночих вишиванок, в які художниця «одягає» своїх героїнь, вона детально опрацьовує і їхній головний убір. Каже, старі фотографії та малюнки в книжках дають тільки поверхневе розуміння, а вона мусить знати не лише як виглядає убір спереду, але і який у нього вигляд збоку та як він кріпиться ззаду.

Відома франківська художниця Марта Пітчук, завдяки свої роботам, збирає кошти на дрони для ЗСУ

Художниця пригадує, перші свої «Мотанки» писала на темному тлі. Цю техніку запозичила в іконописі, коли спочатку лики і ризи святих покриваються темною фарбою, а потім світлі частини прописуються яскравими мазками. Пізніше від цієї техніки майстриня відійшла, але для усіх «Мотанок» залишила спільну концепцію – кожна має не лише відкрити красу етнічного одягу, але й випромінювати енергію.

– У картинах досить складно передати емоції без обличчя. Коли я пишу звичайний портрет, то емоції можу передати за допомогою міміки, очей… Тут я трохи позбавлена такої змоги, а тому використовую інші засоби – колір, контраст, рух, композицію, динаміку. Мені ще подобається, коли в картині багато експресії і вона перебуває в русі. Розумієте, коли мені приходять ідеї цих картин, то я бачу їх не як фотографію. Вони не статичні, а крутяться, танцюють. І я подумки зупиняю цей рух. Ці картини я бачу як кіно, поставлене на паузу, – ділиться художниця.

Більше читайте за посиланням.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні