У вересні відбудеться третя експедиція українських шеф-кухарів в дикі закарпатські ліси, де вони будуть досліджувати флору і фауну України. На цей раз — в супроводі знімальної групи гастрономічних медіа Італії
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
НВ дізнався у автора ідеї, шефа і члена руху Slow Food Ігоря Мезенцева, що таке Топот, навіщо він потрібен, і як проходили минулі експедиції.
«Ми пройшли 100 км і приготували 80 страв з локальних продуктів, абсолютно нових страв, не якихось копій», — розповідає 32-річний Мезенцев, який раніше виступав на гастрономічних конгресах, розповідаючи про їжу і демонструючи фуд-технології майбутнього. За його плечима — робота на позиції бренд-шефа мережі ресторанів, судді національної премії Сіль, видання гастрономічного журналу і книги.
З часом прийшло розуміння, що, вдивляючись в туманне майбутнє ми, можливо, не беремо до уваги не менш цікаве і непізнане сьогодення: «Захотілося піти в похід, на риболовлю». Так визріла ідея експедицій в дику природу з метою готувати виключно ті продукти, які вдасться знайти в дикій природі. На наступному гастрономічною конгресі знайшлися шефи-однодумці.
Топот-1: Гори
У 2019 перша група шефів вирушила досліджувати верхів’я Карпат. Учасники проекту Топот склали піч для випікання хліба з підручних засобів.
«Я зрозумів, що наші можливості безмежні, — ділиться Мезенцев. — У Топоті ми дістаємо інстинкти з самої глибини, і тепер я думаю про те, що, можливо, цим і визначається талант: в умовах, в яких тобі некомфортно, ти можеш робити унікальні речі. Шеф, який зробив піч, на мою думку, один кращих пекарів нашої країни. Так, може бути, в кожному з нас сидить талант + інстинкт = суперсила кожного шефа».
До слова, багато з учасників Топоту стали фіналістами або переможцями проекту МастерШеф: Едуард Канарян, Елеонора Баранова, Олександр Цвігун.
Топот-2: Під водою
Якщо в першу експедицію зібралося 10 учасників, то заявок на другий похід прийшла 1000, і не лише з України, а й від відомих і не дуже шефів з Іспанії та Італії. Почувши про похід від особисто від Мезенцева, дружина зоряного шефа Массімо Боттури Лора Гілмор загорілася ідеєю провести експедицію в Італії. Однак сталося це напередодні початку пандемії.
Тим часом другий Топот в 2020 році відправився до води досліджувати природу Тилігульського лиману під Одесою.
Топот-3: Ліс
Третій похід відкриє і покаже світу Закарпатті та озеро Несамовите. У похід йдуть українці Юрій Никитюк, Андрій Мацюта, Микита Чумаков, Костянтин Столяров, Катерина Ткачук і кілька іноземних шефів (імена яких поки не розкривають).
На початку подорожі група зустрінеться з українською зіркою світової гастрономії Олею Геркулес. А знімати весь похід буде італійське гастрономічне видання та відеопродакшен Tuorlo magazine, яке виступить офіційним партнером проекту. Далі пряма мова організатора Топоту Ігоря Мезенцева:
«Це живий, рок-н-рольний, не рекламний проект.
Кожен похід Топот — це, в першу чергу, про місце, в яке ми йдемо: це гори, море, степ, — щоб побачити різноманіття рослинного і тваринного світу нашої країни. У найпершому поході я ставив завдання собі самому вижити і дійти до фінішу, готувати собі їжу з того, що знайду, бо раніше у мене ніколи не було такого досвіду, я не ходив до лісу і гори, не ходив у туристичні гуртки, а коли я став став старше, мої інстинкти перемогли. Я хочу бути там, добувати собі їжу і розуміти, наскільки я готовий бути частиною екосистеми — перевірити свої знання можна тільки так
Основні пункти програми — це підготовка до походу, правильний збір речей, сам похід, в якому тобі ще треба готувати кожен день мінімум по одній страві для презентації, і після походу — соціалізація: після кожного проекту ми виступали на різних самітах і я запрошував всіх учасників Топоту на сцену, щоб вони розуміли, що вони зробили для всіх нас, для країни, для фермерів, і для себе.
Якщо коротко про кожен етап: підготовка — ми заздалегідь збираємо наші речі, вчимося збирати намети, а також ходимо з рюкзаками на роботу, щоб організм зміг звикнути до навантажень. Сам похід — всі ми збираємося в певній точці і йдемо за заданим маршрутом з провідником, нас оточують оператори і фотографи, які також йдуть з нами і знімають весь процес, щодня проект розбитий на кількість кілометрів, які кожен повинен пройти за день, лишаємо час на приготування страв, і так щодня.
По дорозі ми зможемо зустріти фермерів і пастухів, які нам можуть допомогти з продуктами або нашим маршрутом. Щовечора готуємо велику вечерю для всю команду, і так п’ять днів, поки не прийдемо до фінішу.
Запрошую в нескінченність і далі! «