На Прикарпатті 100-мільйонний тендер на ремонт ключової дороги-артерії виграє засноване менше року тому, зареєстроване в житловій квартирі, одеське підприємство з майже мінімальним статутним капіталом, “досвідом” робіт, який не викликає довіри, та ще й пов’язане з скандальною дорожньою “прокладкою”, стосовно фактичного власника якої у 2016 році було розпочате кримінальне провадження за фактом фінансування ОРДЛО та відмивання коштів.
На початку вересня державне підприємство “Дороги Прикарпаття” оголосило тендер на капітальний ремонт вулиці Данила Галицького (від АЗС ANP), вулиці Січових Стрільців, вулиці Стрийська (до об’їзної дороги) в м.Болехів Івано-Франківської області, пишуть Версії.
Вулиці, що одночасно є автотрасою національного значення Н-10 “Стрий – Мамалига”, розбиті вщент. Відомий блогер навіть порівнював “болехівське бездоріжжя” з місячними рельєфами – подекуди трапляються гострі ями, глибиною в півколіна.
Місцеві мешканці неодноразово писали звернення до влади на всіх рівнях з вимогою відремонтувати автотрасу, а коли терпець людей увірвався – почали виходити на протести та перекривати дорогу, паралізувавши рух жвавою трасою національного значення Н-10.
Врешті тендер на такий довгоочікуваний ремонт дороги в Болехові розіграли 30 вересня. На відкритих торгах переможцем визнали фірму-новачка ТОВ ГРАНІТ-001, хоча її пропозиція і не була найнижчою.
Загалом, у тендері взяло участь шість компаній: ТОВ “Компанія “Євродор”, ТОВ “АЛОВ-БУД”, ТОВ ГРАНІТ-001, ТОВ Шляхбуд-Лім, ТОВ “БМБУД”, ТОВ ПБС.
Первинна пропозиція ТОВ ГРАНІТ-001 була найвищою – понад 124 мільйони гривень.
Втім, на аукціоні ставки значно знизились. За підсумками відкритих торгів ціну, нижчу за 90 мільйонів, запропонували три компанії.
Найдешевше відремонтувати ділянку автошляху Н-10 погоджувалась ТОВ “Компанія “Євродор” – за 87 371 000 гривень. На 120 тисяч дорожче готова була ремонтувати дорогу в Болехові компанія ТОВ “АЛОВ-БУД”. Проте ці дві, економічно вигідніші пропозиції, були відхилені. А переможцем визнали компанію ТОВ ГРАНІТ-001, вона ремонтуватиме вулиці Данила Галицького, Січових Стрільців та Стрийську за 87 500 000 гривень, хоча ця пропозиція і була лише третьою за вигодою.
15 жовтня один із дискваліфікованих учасників подав скаргу про скасування рішення замовника, а 21 жовтня – скаргу на неправомірне рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника ТзОВ “АЛОВ-БУД”. Скарги наразі очікують розгляду тендерного комітету та рішення замовника. Але історія не про це.
Як вдалося з’ясувати, з переможцем тендеру явно не все так гладко – є біля десятка так званих “факторів ризику”, які залишились поза увагою тендерного комітету державного підприємства “Дороги Прикарпаття”.
на фото: Араік Амірханян – підприємець, не так давно затриманий СБУ. Він же – фактичний власник дорожніх фірм оформлених на своїх родичів — «Полтавабудцентр» і «Ніколаївбудцентр», а також ймовірний власник ООО “СК “Дорлидер” в РФ.
Але тепер по порядку.
За даними інформаційно-аналітичної системи YouControl Товариство з обмеженою відповідальність “ГРАНІТ-001” було засноване 14 січня 2019 року і працює на українському ринку лише 9 місяців.
Основний вид діяльності – оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
Згідно даних, компанія “ГРАНІТ-001” офісу не має, зареєстрована у звичайній квартирі в багатоповерхівці в курортному селищі Чорноморське Лиманського району на Одещині.
Статутний капітал компанії, яка виграла 100-мільйонний тендер, складає всього 10 тисяч гривень.
Штат ТОВ “ГРАНІТ-001” – вісім працівників, серед яких директор, головний інженер, майстер, виконавець робіт та 4 дорожні робітники 1-го розряду. Хоча за даними експертів, штат компанії такого типу мав би бути мінімум удвічі більшим. Їм явно «не вистачає» кількох обов’язкових посад для підприємства такого виду діяльності – як мінімум бухгалтера, кошторисника та бригади асфальтоукладників.
Вся матеріально-технічна база компанії – це орендована техніка в ТОВ “СПКМ-17”. Однак, ця компанія фігурує в кримінальному провадженні щодо використання неякісних матеріалів при ремонті доріг скандальною фірмою “Полтавабудцентр”.
В ухвалі суду найкращим чином описано як діяла родинна “кримінальна” схема за участі ТОВ “СПКМ-17”, Дорлідера та фактичних власників Полтавибудцентр – родини Амірханян:
До жовтня 2019 року компанія ТОВ “ГРАНІТ-001” жодного разу не вигравала тендер на виконання капітального ремонту доріг. Весь “дорожній досвід” підприємства це – поточний ремонт кількох десятків метрів провулку в с. Крижанівка Лиманського району Одеської області.
В серпні компанія також брала участь в 20-мільйонному тендері на капітальний ремонт вул. Рожевої у м. Одесі, проте одесити після проведення аукціону ТОВ ГРАНІТ-001 – дискваліфікували.
Не допустили одеську фірму і до 72-мільйонного тендеру в сусідній Миколаївській області на поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ. ТОВ “ГРАНІТ-001” не змогло надати лист-відгук, який був в переліку необхідних документів для підтвердження відповідності кваліфікаційним критерієм.
Мабуть зробивши висновки з помилок, під час участі в тендері на ремонт дороги в Болехові компанія-переможець ТОВ “ГРАНІТ-001” вже надала відгук про виконання робіт та вказала, що має досвід субпідряду – фірма за документами начебто здійснювала реконструкцію вул. Центральна в с. Стрілкове Генічеського району Херсонської області, де переможцем тендеру стала скандальна компанія “ПОЛТАВАБУДЦЕНТР” одеського бізнесмена Араіка Амірханяна.
Проте і цей “сумнівний досвід” має явні ознаки фіктивності. По-перше, як свідчать дані з відкритих джерел, роботи в с. Стрілкове ще не завершені, реконструкція вулиці триватиме ще мінімум рік, та й згідно договору – надання послуг та виконання – до 31 грудня 2020 року. Наразі ж відремонтували лише якусь частитину вулиці.
Тому не зрозуміло, яку частку робіт з ремонту частини вулиці виконувало ТОВ ГРАНІТ-001, та наскільки якісно, бо жодного експертного акту з технічного нагляду за виконанням ремонтних робіт надано не було. Та й саме підприємство “ПОЛТАВАБУДЦЕНТР” неодноразово звинувачували в неякісному виконанні робіт.
По-друге, про фіктивність такого субпідряду може свідчити і відсутність довідки про наміри залучити конкретного підприємства для виконання робіт. Адже згідно закону України “Про публічні закупівлі”, якщо учасник планує залучати до виконання робіт за предметом закупівлі субпідрядника, він повинен надати довідку з інформацію про повне найменування та місцезнаходження кожного субпідрядника, а також щодо видів робіт/послуг, які передбачається доручити субпідрядній організації з орієнтованою вартістю робіт/послуг у відсотках до ціни пропозиції. Такий документ у системі Прозорро відсутній.
А та інформаційна довідка, яку оприлюднила компанія “ПОЛТАВАБУДЦЕНТР”, про залучення/не залучення супідрядних організацій” виглядає зовсім дивно – з неї випливають абсолютно незрозумілі речі, які можна трактувати по-різному. До прикладу, незрозумілим до кінця залишається питання – на який обсяг робіт планується (чи взагалі не планується) залучати субпідрядника – менше 20% чи більше 20%? По факту виходить, що ТОВ ГРАНІТ-001 виконало робіт на майже 51% від суми договору.
Крім того, договір субпідряду не фіксується в Прозоро і не є публічним, отже також може бути фіктивним.
Щодо самої компанії “ПОЛТАВАБУДЦЕНТР”, у якої “ТОВ ГРАНІТ-001” нібито був субпідрядником, як і її фактичного власника Араіка Амірханяна, – сказати, що вони скандальні, це – нічого не сказати…
Судіть самі, наведемо декілька фактів з історії підприємства на дорожньому ринку України:
В червні 2019 СБУ затримала Араїка Амірханяна прямо в приміщенні АМКУ – в цей день Тимчасова адміністративна колегія АМКУ якраз наклала 15,6 млн грн штрафу на ПП «Полтавабудцентр» та ТОВ «БК “Дорлідер” (обидві компанії заснував Араік Амірханян) за спотворення результатів 17 тендерів Департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради.
Затримали Амірханяна за підозрою у фінансуванні дій, спрямованих на повалення конституційного ладу з корисливих мотивів, організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України та заволодінні чужим майном в особливо великих розмірах шляхом шахрайства.
У подальшому було встановлено, що фактичний власник дорожньої компанії “Полтавабудцентр” Амірханян також причетний до вчинення інших злочинів на території України, у тому числі поєднаних з насильством над потерпілими. Він підозрювався в тому, щоб перевів через підпільні компанії чотири мільйони рублів на рахунок «митних» органів окупаційної влади Криму.
На компанії, фактичним власником яких є Амірханян, відкриті кримінальні провадження по фінансуванню терористів з ОРДЛО.
Крім того, ПП «Полтавабудцентр» довгий час вважалась «тендерним тролем». Як інформують Наші гроші, компанія знесла низку «заточок» тендерних документацій САД різних областей, за рахунок яких у кожному з регіонів роками «тендеряться» конкретно визначені підприємства. Був такий “досвід” і на Прикарпатті – під час тендеру на поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Снятин – Косів – Старі Кути, коли тодішній директор «Полтавабудцентру» подав скаргу в Антимонопольний комітет України, чим заблокував на певний час здійснення ремонту згаданої дороги.
По факту знесення цих «заточок» в АМКУ фірма почала отримувати державні підряди. Амірханян в змові з чиновниками з Антимонопольного заблокував понад 200 публічних закупівель по ремонту та будівництву доріг на суму 20 млрд гривень.
Проте уже через місяць після гучного затримання Амірханяна суд дозволив скандальній фірмі Полтавабудцентр брати участь в мільярдних тендерах. І як не дивно, це сталося рівно через 5 днів після візиту президента Володимира Зеленського на трасу Н-14, яку Служба автодоріг Миколаївської області хоче відремонтувати на ділянці км 198 + 300 – км 235 + 614 (зі створенням тут бетонної дороги) за 1,1 мільярди гривень.
фото: niklife.com.ua
Втім, тендерний комітет таки не дозволив ПП “ПОЛТАВАБУДЦЕНТР” брати участь в закупівлі, хоча в подальшому торги були скасовані.
Цікавий факт. В Російській Федерації є компанія з аналогічною до українського підприємства “ГРАНІТ 001” назвою – ОБЩЕСТВО С ОГРАНИЧЕННОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТЬЮ “ГРАНИТ 001”. Російський “двійник” також зареєстрований в 2019 році, в звичайній квартирі невеличкого містечка Лобня неподалік Москви. Статутний капітал – тих же 10 тисяч (щоправда рублів), а прізвище його керівника перегукується з персональними даними фактичного власника українського “Полтавабудцентру” та “Дорлідера”. ООО “ГРАНИТ 001” також активно бере участь в держзакупівлях на ремонт доріг в Підмосков’ї.
Більше того, за даними російських відкритих реєстрів ООО “Гранит 001” через свого керівника(гр.Аветисян Атом Грачикович) пов’язане з таким собі, теж російським ООО “Вэд-Строй”. А це підприємство, у свою чергу, завдяки спільній адресі реєстрації(Московская область, город Дмитров, 2-я Московская улица, дом 21 корпус 1) зв’язане з російським “братом близнюком” українського Дорлідера – ООО “СК “Дорлидер”. Бенефеціаром та засновником останнього, як виявилось, є особа прізвище та ініціали якого, такі ж, як і у відомого в Україні скандального дорожника та власника “Полтавабудцентр”(про якого ми писали вище) – Амирханян Араик Хачикович. Можна припустити, що, скоріше за все російський власник Дорлідера та український фігурант кримінальних справ щодо дорожніх тендерів, власник “Полтавабудцентр”(який “підставляє плече” ТОВ “Граніт 001”) – Амирханян Араик Хачикович. Виходить – “російський брат-близнюк” Граніту 001 зв’язаний з тим же російським “клоном” Дорлідера, та українським, мегаскандальним власником Полтавибудцентру, – підприємства, яке надає українському Граніту 001 підтвердження виконання субпідрядів для проштовхування в стомільйонних тендерах.
Історія надзвичайно цікава і підозріла не тільки через це, а й з огляду на кримінальні справи щодо Амірханяна в Україні стосовно фінансування окупантів та ОРДЛО. Але це вже, ймовірно, підслідність органів СБ України.
Чому всі ці “фактори ризику” не вплинули на рішення тендерного комітету ДП “Дороги Прикарпаття? За коментарями звертаємось до директора підприємства Андрія Сазонова в отримуємо відповідь, мовляв усе законно, нема де комару й носа підточити.
фото: ua. Карпати
“Є певні критерії по технічному завданню, які повинні були надати учасники, зокрема – досвід, кваліфікація і подібне. Вони подали документи про те, що працювали в субпідряді. Наша технічна документація не містила жодних дискримінаційних вимог. Ми не виставляємо дискримінаційних вимог по статутному капіталу, по даті створення і т.п. В них нема санкцій, в них нема обмежень по санкціях. Ми не можемо собі дозволити сказати: “Ви нам не подобаєтесь чи подобаєтесь, ми вас хочемо, а вас – не хочемо”. Є закон про публічні закупівлі, якого ми дотримуємось. Якщо всі документи, подані учасником, відповідають тендерній документації, то їх відхилення може хіба свідчити про упереджене ставлення. Будь-який тендерний комітет має завжди працювати виключно в межах чинного законодавства“, – коментує Андрій Сазонов, директор державного підприємства “Дороги Прикарпаття”.
Ось така історія. Ніби непомітно й цілком “законно” на дорожній ринок Франківщини прориваються компанії без фактичного досвіду капітального будівництва та ремонту доріг, з сумнівними зв’язками та скандальними фактами, які чомусь вперто не помічають у профільних “дорожніх” та тендерних комітетах.
Виходить, замість того, щоб підтримати місцевих підприємців та залишити кошти в регіоні, дорожники віддали тендер одеській фірмі з усіма ознаками “прокладки” скандального “Полтавабудцентру”.
Далі буде…
Довідково:
Зв’язки ООО “Гранит 001″(РФ) та українських власників Полтавабудцентру прослідковується за допомогою системи rusprofile.ru:
Микола Грабовецький
ЗЕлупи в вас одні уркаїнці:арахімія,зеленський(той що Моніка)…продовжити?
немає віри жодному українцеві . хіба б турки або хтось іншої, як українці, національності взялися б робити ті дороги, то може б і зробили якісно, але не конче дешево. бо дешево -не завжди якісно. зробити дешево і швидко покласти гроші до власної кишені-це по-українськи.
так він і не українець а армянин, до того ждає найбільший відкат – а це і є основний критерій
ЗЕлупи,як там ,борцуни?
От Сазонов, жук пузатий
А міг би свій рідненький Шевченко зробити…. Гарно і на совість!