Готельний бізнес України – важлива складова нашої економічної перемоги у відстоюванні української незалежності. Готельєри у війну мають якнайшвидше адаптуватися до обставин, проявляючи чи не акробатичну гнучкість управління.
Олексій Пєклун – засновник BRG hotels (компанія, яка проєктує та запускає готельні об’єкти й здійснює ефективне управління існуючими) розповідає, що наразі відбувається в готельному бізнесі та як готелям, якими керує його компанія, вдається заробляти більше.
«Працювати з нами не дорого, а вигідно»
Якщо мати готель – це ваша мрія, то якнайкраще її втілить BRG hotels. Це компетентна українська компанія, що у співпраці із лідерами ринку формує українську індустрію гостинності та рекреацій. Власники готельної нерухомості передають готелі BRG hotels під управління, для того, щоб проєкти були прибутковими.
«Готельєр може пройти довгий шлях до успіху, не відразу звернувшись до нас. Спочатку він починає будувати, самостійно керувати, у процесі – розуміти, як воно працює. Потім цікавість іде, натомість приходить розуміння, що це системний труд. Так, він наймає керівника і стає поруч з ним, дивиться як той працює: виправляє помилки… Згодом він міняє керівника на іншого. Потім людина думає: навіщо міняти цих керівників – хочеться на наступний рівень. А наступний рівень – це якраз керуюча компанія, яка бере на себе повністю все керування готелем.
В Україні керівні компанії керують десятьма відсотками готелів, а в Америці – 90%. BRG hotels розвиває цей тренд в Україні, сприяючи розвитку готельного ринку. Це природно. Все йде до того, що людина, яка мріє про власний готель, має гроші – іде до спеціалістів. Керівні компанії, знаючи, як це правильно робиться, керують готелем правильно з першого кроку. З нами власник однозначно заробляє більше, ніж самостійно, бо від початку помилок не буде. Кожна помилка навіть на етапі будівництва згодом обходиться дорожче. Наприклад, завжди коли ми робимо зуби – ідемо до стоматолога, а не самотужки з цим справляємось. Так і в готельній сфері – спеціалісти зароблять більше грошей і зроблять краще.
До того ж, працювати з нами недорого, а вигідно. Наша робота коштує готельєру відсоток від прибутку, який ми йому й приносимо», – розповідає про особливості своєї роботи Олексій.
«Початок повномасштабної війни я зустрів удома в Одесі, прокинулись о 4-й ранку від вибухів»
«Жили на 16-му поверсі: гучно було. Розбудив дітей, дружину. Почали думати, що робити: вирішили, що поїдемо ближче до кордонів з Молдовою – там є родичі. Пам’ятаю, такий страшний день був. Дуже цікаво, як тримали себе співробітники наших готелів на півдні. Хтось поїхав; а хтось, хто взагалі не мусить працювати на рецепції, сказав, що буде працювати на рецепції, бо люди живуть і треба, щоб воно якось працювало…», – пригадує початок повномасштабної війни Олексій.
До 24 лютого 2022 року під управлінням BRG hotels було близько 20 готелів. Вони розташовувались в найбільш популярних туристичних містах України: Одеса, Буковель, Яремче, Коблево, Затока… Більшість готелів біля моря досі не відкриті. Станом на літо 2023 року під управлінням BRG hotels працює 10 готелів:
«Біля кордону ми жили десь місяць. А потім дружина з дітьми поїхали до Чехії. А я повернувся до Одеси та почав потроху відкривати готелі. Уся Дерибасівська була в їжаках. Воно було так дивно: відкриваєш готель, а тут ці їжаки. А потім адаптувалися і почали працювати. Один готель в центрі Одеси відкрили… А в Карпатах – завантаженість шалена. Ціни на західній Україні дуже підскочили. Якщо номер до 24 лютого 2022 коштував 1 000 грн, то після – міг коштувати 7 000-10 000 грн.
Готелі розділились: хтось заробляв багато грошей, а хтось поселяв взагалі безкоштовно. Наші готелі також. В одному готелі, наприклад, ми виділили корпус, де заселяли без грошей, інші – за гроші. Тільки восени 2022 там ціни зменшилися.
Після відкриття готелю в Одесі до нас завітало багато переселенців і військових. Люди через Телеграм розповідали одне одному про наш готель, і дуже швидко наповнення сягнуло 100%! У другій половині червня ми відкрили готель «Дерибас». Поступово виходили на нормальні показники.
А за півтора року повномасштабної війни нам вдалося не тільки втримати готелі, а запустити нові. Наразі в Одесі проєктуємо новий готель, який плануємо відкрити на початку 2025-го року – зараз почали будівництво.
Також на заході України у нас з’явились два нові готелі – там завантаження дуже гарне: людям же і у війну потрібно якось відпочивати: видовий готель «Ніколь» з басейном та «Марина», яка знаходиться прямо у Буковелі та поряд із підіймачем. І вони зараз більш успішні, ніж до війни, тому що ми грамотно керуємо цінами й рекламою – з нами власник заробляє більше, ніж самостійно».
«Ми надгнучкі та динамічні – така особливість часу»
Олексій наголошує, для того, щоб у буремні часи війни готель успішно функціонував, управлінець має аналізувати попит, адаптуючись під найважливіші запити людей:
«Сьогодні треба раціонально дивитись на попит: з огляду на це ми надгнучкі та динамічні – така особливість часу. Якісь готелі ми відкриваємо, якісь закриваємо, щоб не працювати у збиток.
Важлива частина нашої роботи – це динамічне ціноутворення, яке чимало готелів не здійснюють. Потрібно кожного дня дивитись, що відбувається на ринку, яке у твоєму готелі наповнення, та відповідно до попиту змінювати ціни, як це роблять авіакомпанії.
Звичайно наразі основний запит — це безпека. Але ми не маємо можливості в кожному готелі побудувати бомбосховище. Це важко зробити фінансово і технічно. Тому всі готелі, де ми працюємо, повідомляють гостей про адресу найближчого бомбосховища.
Коли не було світла, то на основних рекламних картинках у готелях зображували генератор. Закрита територія для людей також важлива. На басейни зараз шалений попит, адже купатися в морі небезпечно. Тож, якщо в нашому готелі він є, то обов’язково зображений на основній картинці — як в Одесі, так і в Буковелі».
Довідка: “Управляюча компанія у готельному бізнесі – це компанія, яка бере на себе відповідальність за управління готелем, забезпечуючи маркетинг, продажі, роботу з персоналом, управління доходами, операційне та фінансове управління. Такі компанії покращують ефективність і прибутковість готелю, зменшують витрати та звільняють час і ресурси для інших аспектів бізнесу”.
Найбільше випробування тилової України за час повномасштабної війни – відключення електроенергії – готелі під керівництвом Олексія пережили також достойно з найменшими втратами та незручностями для гостей:
«Тепло в нас автономне в усіх готелях: або газ, або дрова (у Буковелі). Отож, із цим питань немає. З електрикою є, тому у всіх готелях ми встановили генератори для роботи основних елементів системи — освітлення на ресепшені, у коридорах, тепла вода, котли. Дуже важливою була наявність інтернету: ми підключали готель до кількох провайдерів — один «ляже», інший працює. І хоча відчували певний дискомфорт, але основне в гостей було: вони могли заряджати гаджети, в них була гаряча вода, Wi-Fi, ми давали ліхтарики, якщо вони були потрібні в номері».
Невідомо, коли закінчиться війна, але Україна вже має жити й відбудовуватися. А з перемогою, за прогнозом Олексія, український готельний бізнес може «перемогти» і весь світовий:
«Поки йде війна, західна частина країни буде процвітати, все що там з готелями пов’язано – це успіх і зростання. В інших частинах буде так, як зараз – трішки працює. Та коли війна закінчиться, готелі в усіх регіонах будуть розвиватися дуже швидко, бо багато людей з усього світу приїдуть подивитися, що то за така країна, яка перемогла в найбільшій війні Європі за наше сторіччя».