18 січня віряни святкують Водохресний Святвечір (Надвечір’я Богоявлення або Голодна кутя).
Що відомо про це свято та які традиції в українців існують — читайте в матеріалі ТСН.ua, передає Правда.іф.
Водохресний Святвечір — святковий вечір, який завжди припадає на 18 січня, тобто напередодні великого церковного свята Богоявлення Господнього (Водохреща). В цей час починають проводити обряди, які пов’язані із освяченням води.
В народі Водохресний Святвечір отримав назву “Голодна кутя”. А все тому, що святковий стіл повинен бути пісним, а ще цього дня закінчувалися всі застілля й гучні розваги.
Водохресний Святвечір: що він означає
Назва “Святвечір” у церкві пов’язана з традицією ставити на святковий стіл кутю або сочиво. Страву обов’язково готують із пшениці або рису, додають родзинки та інші сухофрукти. Також обов’язковими атрибутами вважаються перетертий мак і запашний мед.
18 січня — пісний день. Тому до вечора дозволяється лише пити воду. Після святкової вечері, яка також складається лише з пісних страв, продовжують поститися, поки в церкві не освятять воду.
Віряни обов’язково йдуть на святкову ранкову літургію, а коли повертаються, починають займатися прибиранням в оселі, приготуванням страв. Ввечері знову йдуть до храму на вечірнє богослужіння, після якого господар дому окроплює освяченою водою всі кімнати, дає кожному членові родини випити ковток рідини і запрошує всіх до столу.
Традиції та обряди
В народі Водохресний Святвечір вважали розгулом нечистої сили. Існувала думка, що вона найбільш небезпечна для людей у певний час доби, а саме від опівночі до 3 години ночі. Ці години ще навіть називали “диявольськими”.
Для вірян цей день — день суворого покаяння та посту. Вони готують людей до світлого та важливого свята — Хрещення Господнього, яке святкується з особливою урочистістю. В церкві проводять одразу два обряди, які пов’язані з освяченням води:
- напередодні Хрещення Господнього (тобто на Водохресний Святвечір) — всередині храму;
- в день самого Хрещення Господнього — на річці, озері чи іншому джерелі.
Здавна вірили, що водохресна вода допомагає очиститися від хвороб і гріхів, дає благословення Господнє. Цікаво, що наші предки наділяли особливою силою і сніг, зібраний напередодні Водохреща. Ним умивалися, а потім довго зберігали та використовували для різних господарських потреб. Дівчата обтирали обличчя талим снігом, щоб залишатися молодими і гарними весь рік.
Перед Водохресним Святвечором господар будинку малював крейдою хрест на дверях. Це береже оселю від нечистої сили.
Народні прикмети на 18 січня
- йде сніг на Водохресний Святвечір — буде хороший врожай зернових;
- небо вночі тьмяне, зірок не видно — восени буде мало грибів;
- на небі яскраві зірки — будуть добре плодитися ягнята;
- багато снігу на деревах — до хорошого урожаю меду та плодів;
- йде сніг вранці — буде багато хліба та гречки.
Страви на Водохресний Святвечір
Традиційно на столі повинні бути лише пісні страви:
- Голодна кутя — головна страва на святковому столі, готується з пшениці, перетертого маку, родзинок, меду. Додавати масло заборонено.
- Пісний борщ — традиційна українська страва, яка готується цього дня без м’яса.
- Запечена риба — найкраще готувати її на грилі чи в духовці. Можна додати гарнір з овочів.
- Пісні пироги — начинка може бути різною (від картоплі до яблук).
- Компот із сухофруктів — також його називають узваром. Найчастіше використовують сушені груші, яблука, чорнослив і курагу.