На початку грудня православні відзначають Введення в храм Пресвятої Богородиці – значиме, велике і світле свято. Що це за день, коли відзначається, яка у нього історія і значення, а також на які прикмети свята варто звернути увагу, дізнайтеся в нашій статті.
Введення у храм Пресвятої Богородиці 2019: дата свята
Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці в православ’ї належить до дванадесятих і неперехідних, бо щороку воно відзначається в один і той же день – 4 грудня. І в 2019 році ця дата припадає на середу.
Введення в храм Пресвятої Богородиці: історія і значення
У це свято згадуються події, які відбулися ще до народження Ісуса Христа. Як свідчать церковні джерела, праведні Іоаким і Анна просили у Бога дарувати їм дитя і в подяку дали обітницю, що народжену дитину вони віддадуть на служіння Господу.
Так і трапилося: у Іоакима і Анни народилася дівчинка, майбутня Богоматір, яку нарекли Марією. Коли дитині виповнилося три роки, батьки нарядили дочку в найкращий одяг і урочисто повели її до храму Господнього. Там їх зустрів первосвященик Захарія. Юна Марія самостійно подолала 15 високих щаблів і увійшла в храм. При цьому настільки маленька дівчинка не спотикалася, не вередувала і не плакала, що свідки цього процесу були дуже здивовані такою поведінкою дитини. Цей епізод зображений на іконі Введення в храм Пресвятої Богородиці.
Далі первосвященик ввів юну Діву Марію в Святая Святих, куди не було доступу іншим людям. Лише сам первосвященик один раз на рік входив в це приміщення з очисною жертовною кров’ю. Цим він виявив особливу роль Марії у долі людства. І ця подія також було дивиною для всіх присутніх.
У Єрусалимському храмі Марія виховувалася в товаристві благочестивих дів, старанно читала Священне Писання, займалася рукоділлям, постійно молилася і зростала в любові до Бога. Тут вона залишалася до свого повноліття і заручення з майбутнім чоловіком, праведним Йосипом.
Введення в храм Пресвятої Богородиці – народні традиції і прикмети
- У православних церквах в свято проводяться урочисті богослужіння і читається тропар Введення в храм Пресвятої Богородиці.
- Починаючи зі святкової служби на Введення, в храмі звучать різдвяні піснеспіви.
- Свято припадає на Різдвяний піст, але цього дня дозволено їсти рибу.
- У народі це свято отримало назву Введення. Вважалося, що в цей день зима остаточно вступає в свої права: Введення прийшло – зиму привело.
- На Введення зазвичай сніжно і встановлюється санний шлях. Наші предки відзначали Введення веселими зимовими іграми і катанням на санях.
- Введення у храм – це свято здійснення материнської молитви. День має особливу святу силу, яка захищає жіночу долю, сім’ю, дітей, роботу, а тому цей день особливо шанується жінками.
- У давні часи напередодні свята дівчата перед сном просили Богородицю ввести їх туди, де їм буде призначено жити, і просили показати уві сні свій майбутній будинок.
- Морози на Введення обіцяють сувору зиму і морози на всі зимові свята.
- На Введення верба тріщить. Вважається, що в ніч напередодні Введення розпускаються вербові бруньки, які видають потьохкування, і чим сильний мороз, тим голосніші ці звуки.