12 серпня під час дискусії у Франківську голови громад Прикарпаття обговорили майбутні місцеві вибори 25 жовтня.
Таку тему підняли у рамках дискусійної платформи – «Діяльність місцевих рад в умовах завершення реформи з децентралізації влади», інформує «Галка».
За словами Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, для завершення децентралізації потрібно ухвалити зміни до закону про місцеве самоврядування, Податкового і Бюджетного кодексів.
«У кожні місцеві вибори ми входимо з новим законодавством. Зараз є дуже багато питань, з яких слід прийняти рішення ще до виборів. Без прийняття цих рішень – це фактично не реформа децентралізації влади, а просто зміна адміністративно-територіального устрою. Відверто кажучи, через нові закони є скільки дурні, яку треба зрозуміло пояснити та донести до людей».
Марцінків каже, що помилковим у законодавстві є те, що громади позбавили права обирати старост.
«З огляду на виборчі зміни неналежно будуть представлені території в органах місцевого самоврядування. Відповідно не буде кому захищати інтереси того чи іншого населеного пункту. Ще не зрозуміло, що робитимуть районні ради, які у них повноваження. Це питання Верховна Рада відкладає після виборів. А визначення повноважень після виборів дасть можливість спекулювати і перетягувати ковдру від ОТГ на рівень району. Теж важливо пояснити людям, що ти не можеш проголосувати за котрусь партію, а за кандидата на голову ОТГ чи міста – з іншої партії. Є дуже багато суперечливих моментів».
Марцінків додає – аби завершити процес децентралізації, потрібно прийняти понад 20 законів.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення АМУ Юрій Стефанчук каже, що хоч і вибори 25 жовтня відбудуться у 62 громадах Прикарпаття, та це не значить, що процес децентралізації завершено.
«Сьогодні ні повноваження, ні ресурси в громадах не мають законодавчих гарантій. Вибори оголошено, але остаточного бачення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, повноваження яких точно мають бути розмежовані, немає», – додав Стефанчук.