Адже вода розмила вміст гноївок і вигрібних ям. Вживання сирої некип’яченої води і недоброякісних продуктів загрожує виникненню водних епідемій та харчових отруєнь, ознаками яких є: блювота, діарея, біль в животі, підвищена температура тіла.
Відтак фахівці пропонують дотримуватися наступних порад з метою попередження епідемічних ускладнень:
- Для пиття і приготування їжі – використовувати питну бутильовану воду або з централізованих джерел водопостачання.
- Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з забруднених джерел водопостачання.
- Не пити сиру, непереварену воду. Для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і проварена, для пиття та приготування їжі мати запас води питної.
- При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою. При споживанні дітьми – обдати окропом.
- При харчуванні у непристосованих умовах виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском.
- Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов’язково мити руки з милом.
- Обов’язково мити руки після відвідування туалетів.
У зв’язку з випадками підтоплень громадських та індивідуальних криниць, трубчатих колодязів необхідно зробити наступне.
Із забруднених криниць слід відкачати воду, почистити від намулу і продезінфікувати.
Знезаражують воду в такій екстреній ситуації гіперхлоруванням, для чого готують 10% розчин хлорного вапна (до 1 кг хлорного вапна додають 10л води). Концентрація активного хлору у воді має містити 75 – 100 мг/л (це приблизно 300 гр хлорного вапна на 1 м3 води, експозиція – 6 год. В подальшому воду відкачують до зникнення запаху хлору).
Можна рекомендувати також і препарат для дезінфекції води «Акватабс», однієї таблетки якого вистачає для обеззаражування від 0,5 до 4м3 води або інші хлорвмісні препарати, які застосовують згідно інструкції. Перед проведенням дезінфекції води необхідно провести знезараження шахтної криниці (попереднє відкачування води, очищення від бруду і намулу, заміни гравійного покриття дна криниці, дезінфекція розчином хлорного вапна, внутрішньої та зовнішньої поверхні криниці (зрубу) – 5% розчином хлорного вапна).
У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново звернутись до найближчої лікувальної установи.
З питань придбання реагентів для знезараження криниць звертатися: м. Івано-Франківськ вул. Галицька, 67 ПП «Хімреактиви», тел. 067-3433901, або інші спеціалізовані заклади.
3females