-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як 406 гуцулок у ґерданах встановили рекорд України 

-Реклама-spot_img
spot_img

Сотні років ґердани прикрашали шиї та груди жінок. Свого часу радянська влада навіть забороняла їх носити.

Нині ґердан має статус нематеріальної спадщини України, встановили два рекорди й хочуть дійти до ЮНЕСКО, пише Правда.іф з посиланням на Репортер.

Мамина справа

У понеділок, 28 серпня, у селі Прокурава на Косівщині, під час фестивалю «Кольорові пацьорки», встановили рекорд України. На одній локації нарахували 406 жінок у ґерданах та силянках – жіночих традиційних прикрасах з бісеру.

Організувала свято народна майстриня, голова громадської організації «Роса Карпат» Марія Чулак. Вона родом із цього села, а робити ґердани її навчила мати – також Марія.

- РЕКЛАМА-

Старша Марія була першою, хто після проголошення Незалежності відновлював і популяризував це ремесло. Адже за совітів ґердани забороняли – бо це було українське.

Ґердан, Прокурава, рекорд, Чулак, традиція

Вишивку ще носили, а ґердани забороняли, як і синьо-жовті кольори, як і не дозволяли ходити до церкви, – каже Марія Чулак. – Можна сказати, вбивали все українське, аби ми не знали свого роду, свого коріння. Це важливо зберегти, аби наші діти, онуки, правнуки пам’ятали, хто ми є, звідки, які наші обряди й символи.

Тож нині вона продовжує справу матері. Ба більше, вісім років пані Марія робила все, аби ґердан та силянку внесли до списку нематеріальної спадщини України. І нарешті це сталося 23 липня цього року.

Як 406 гуцулок у ґерданах встановили рекорд України 

Саме жінки берегли й передавали традиції і продовжують це робити і сьогодні. І завдяки їм про самобутню українську культуру, зокрема плетіння гердан, дізнається увесь світ.

Ґердан, Прокурава, рекорд, Чулак, традиція

Чутливе зерно з енергетикою

Перед тим була кропітка дослідницька робота, організовані численні конференції, пленери та виставки. Марія Чулак видала велику книгу «Бісерні прикраси Карпатського краю», де зібрала узори з усього Прикарпаття.

Найтяжче на цьому шляху було побороти усі чиновницькі бюрократії, – каже Марія Чулак. – Люди, які мають дійсно зберігати культурну спадщину, пропагувати та вболівати за неї, вставляли палиці замість того, аби допомагати. Знецінювали цю майстерність, мовляв, що це таке.

За словами пані Марії, це важке й цінне ремесло, бо до вишивальниць не так прискіпливо ставилися, як до майстринь, що працювали з бісером. Адже бісер – це чутливе зерно й кожна зернина проходить через пальці майстрині, вбирає її енергетику та передається далі.

Фестиваль у Прокураві – це перший захід після того, як ґердан занесли до списку нематеріальної культурної спадщини України. Марії Чулак каже, це тільки початок. Адже далі ще багато роботи для наступного етапу – аби ґердан внесли до списку ЮНЕСКО.

А там набагато вищі критерії, – розповідає пані Марія. – Треба довести, що це наша національна прикраса. Треба дослідити ще багато історичних фактів. Ми багато знайшли, але треба ще більше. І потрібно з усієї України. Я тут занесла тільки ґердани Прикарпаття. Але ж їх по всій Україні носили. І це ми також будемо досліджувати.

Як 406 гуцулок у ґерданах встановили рекорд України 

Чому треба внести до списку ЮНЕСКО? Бо кожна нематеріальна і матеріальна культурна спадщина – оберігається, – продовжує Марія Чулак. – Вона характеризує український народ, показує, що Україна має свою історію, свої обряди, звичаї, елементи, які притаманні тільки українському народу. Аби вже ніякий москаль не міг сказати, що там є щось його.

І ця прикраса була найкраща

На святі свої роботи представили майстрині з Прикарпаття, а також з інших областей. Різноманіття кольорів вражало. Крім прикрас з бісеру, були традиційні гуцульські сирні коники, вишивка та різьблені речі.

Не забували й про те, що свято є можливим завдяки нашим військовим. За них молилися у церкві, а також збирали гроші.

Як 406 гуцулок у ґерданах встановили рекорд України 

Біля місцевої майстрині Галини Соколюк було найбільш людно. І через те, що її локація у холодку, й через те, що цікаво розповідала про ґердани, а ще влаштувала майстер-клас для охочих.

Пані Галина – одна з найстарших майстринь у Прокураві. Каже, цього ремесла навчилась від Марії Чулак-старшої, бо жили по сусідству. А далі навчила своїх доньок – Галину та Орисю. А ті вже навчили своїх. Онучки підростуть і понесуть ту традицію далі.

З найдавніших давен носили отакі силянки, – Галина Соколюк показує на красиве намисто. – Ґердани робили на спеціальному станочку, а силянки – в руках. Отак голкою нанизували – силєли. Звідси й назва. Подивіться, які мої пальці подряпані. А ще замість нитки колись використовували кінський волос.

Як 406 гуцулок у ґерданах встановили рекорд України 

У нас ніколи не казали, що це бісер, казали – пацьорки, – посміхається одна з доньок – Галина Грималюк. – Такі довгі ґердани носили по великих святах, а силянку – щодень. Сорочки були морщені під шию та обов’язково зверху вдягали силянку. Бо біля шиї не вишивали, надягали силянку. І ця прикраса була найкраща. А ще краще, як ці пацьорки дарував парубок, бо ж найдорожче подарував.

Бісер у ті часи був на вагу золота. За ним їхали до Чехії та купували наперстками. Отже, що ширша силянка – то багатша родина.

Пані Галина каже, що нині до її матері часто приносять старі ґердани й силянки з бабусиних скринь на реставрацію. За таку роботу майстрині грошей не беруть. Мовляв, якщо людина захотіла це вернути для себе, то вже добре.

Чокери на щодень

За ґерданами можна навіть визначити, з якого людина район – з Верховинщини чи Косівщини.

Як 406 гуцулок у ґерданах встановили рекорд України 

Бо верховинські відрізняються від косівських колористикою та орнаментами, – розповідає майстриня з села Криворівня Верховинського району Галина Кутащук. – На наших більше йдуть такі чорнобриві кольори. Холодніші, бо ми ближче до Чорногори й тому нам холодні кольори ближчі. А вже Косів, Космач, Прокурава, Брустори, то вже йдуть яскраві, такі жовтогарячі.

Галина має понад 20 улюблених ґерданів, а в силянках постійно ходить на роботу, бо, каже, воно пасує до всього. І до вишиванки, до звичайної сукні та навіть до спортивного стилю.

Як 406 гуцулок у ґерданах встановили рекорд України 

Оці чокери, наприклад, – каже Кутащук. – Чокери – це по-сучасному, а по-гуцульськи кажуть – драбинка. Вона вузенька й рівна, а силянка – ажурної форми. На Верховинщині, наприклад, носили лише силянки – вужчі чи ширші. Вузькі були на кожен день, а широкі – на свята, на весілля. А ґердан – це вже сучасніше. Ґерданом більше славиться Буковина. Там навіть чоловіки їх носили. У них ґердани були з дзеркальцем.

Робити ґердани й силянки Галину навчила мама. Та тоді ще й до школи не ходила. І в них це ремесло передається з роду в рід. Для майстрині ця робота є віддушиною. Дуже це любить.

Ловить погане око

За словами Марії Чулак, у гуцулів є легенда, що дівчині або жінці не можна було виходити з дому без ґердану на шиї. Бо, коли ця жінка, що ходила без ґердана, помирала, то приповзала змія та обвивалась їй навколо шиї. Цього дуже боялися.

Як 406 гуцулок у ґерданах встановили рекорд України 

Крім того, ґердан був оберегом, його носили і діти, і старші люди, – розповідає майстриня. – Найперше – від злого ока. Маленьким дівчаткам ґердани робили на шию, а хлопчикам в’язали браслети на зап’ястя. Він блищить, і погане око зосередиться на ньому, а не на людині.

Кожен ґердан має багато символів і знаків. Є квадрат, який означає добробут, сімейний достаток, землю. Ромб – сімейне щастя, сімейні цінності. Трикутник – вода, безкінечник – родючість, кругообіг життя. Хрест – оберіг.

Ґердан б’є рекорди

Також під час фестивалю у Прокураві була святкова хода від церкви до центральної площі. Під час ходи усіх жінок з ґерданами та силянками рахував експерт Національного реєстру рекордів України – Павло Горішевський.

Як 406 гуцулок у ґерданах встановили рекорд України 

406 жінок у традиційних ґерданах на одній локації, – підсумував експерт. – Наймолодшій учасниці всього чотири тижні, а найстаршій – за 90 років. Такий рекорд зафіксований вперше. Планували 100 людей. Це є мінімальна кількість для встановлення національного рекорду. Та результат перевершив усі очікування, тому що це унікальний мистецький захід.

Як 406 гуцулок у ґерданах встановили рекорд України 

За словами Горішевського, ця подія безцінна, особливо, у теперішніх умовах. А також тому, що та малеча з ґерданами, яка ще не вміє ні ходити, ні говорити, але вже росте з цією культурою.

Це вже другий рекорд, який Марія Чулак встановлює з ґерданами. У червні 2021 року у франківському краєзнавчому музеї була найбільша кількість ґерданів в одній локації. Тоді в музеї зібрали 2629 прикрас.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

zhytlo-ta-komercziya-zi-svyatkovymy-znyzhkamy/

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні