-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як безкоштовно отримати, купити чи продати землю: все про нове рішення “Слуги народу”

-Реклама-spot_img
spot_img

В Україні “Слуга народу” 240 голосами ухвалила в першому читанні законопроєкт про ринок землі. Уже у жовтні 2020-го, якщо документ пройде друге читання, будь-який громадянин країни зможе купити землю або продати її.

Про те, хто має право на безкоштовний пай, як працюватимуть нові правила і хто виграє від них більше за всіх – читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Хочу купити землю. Що робити?

Остаточно сценарію немає. Документ ухвалили тільки в першому читанні, а до другого все можуть переграти. Наприклад, обіцяють додати норму про референдум перед продажем іноземцям.

- РЕКЛАМА-

У поточній редакції купити землю зможе будь-який громадянин або будь-яка українська компанія (якщо її власник із громадянством). Наприклад, ви захотіли отримати ділянку в населеному пункті під Києвом і вирощувати на ній, припустимо, полуницю. Є два варіанти. Перший – купити землю у держави. Другий – купити землю у власника. Залежно від обраного способу потрібно або брати участь в аукціоні (держземля), або домовлятися про ціну із власником (приватна).

Купити можна:

  • у власника або у держави;

Купити можуть:

  • українці або компанії в Україні, які оформлені на українців.

До речі, у Кабміні підрахували, що ціна гектара коливатиметься близько $2 тис. на старті. А якщо реформа буде успішною, ціни стрімко зростуть. Дорожчатиме і оренда. Тому якщо ви зараз орендуєте паї, то будьте готові, що її власник зможе брати з вас більше грошей.

А якщо я вже орендую землю, а її вирішили продати?

Той, хто орендує, має перевагу у купівлі. Якщо продають на аукціоні, то при однакових ставках пай віддадуть тому, що вже має право користуватися ділянкою. У випадку з приватним власником, який вирішив продати землю, орендар має запропонувати ту саму ціну, що й інший покупець, і тоді земля дістанеться йому.

До речі, діє обмеження – не можна купити більше, ніж близько 210 тис. га (або 0,5% від усіх сільськогосподарських земель (с/г) в країні). Але ця цифра може змінюватися (зменшуватися). В одній області не можна купити більше 8% від с/г, а в одній територіальній громаді не можна купити більше 35% с/г.

У мене є земля. Її тепер заберуть?

Ні! Право власності залишається недоторканим. Більше того, якщо у вас є можливість не продавати – краще не робити цього. Чому? Та тому що ціна на українську землю зараз на дуже низькому рівні. Якщо економіка зростатиме, ринок дозволить збільшити ціни і на оренду, і на продаж.

Більше того, землю можна, наприклад, передати у спадок. Або ж змінити сферу діяльності, оформити кредит (а банки обіцяють після реформи видавати кредити під заставу землі) і самостійно її обробляти.

Казали, що можна отримати землю безкоштовно. Як?

Згідно із законом можна, а насправді зробити це дуже складно. Наприклад, міністр економрозвитку Тимофій Милованов в одному з інтерв’ю зізнався, що до роботи в Кабміні пробував отримати свій пай. Не дали.

“Місцеві органи влади починають розповідати, що землі немає, все зайнято. І тут ситуація складна. На практиці і в теорії ці речі дуже відрізняються. Але це більше питання до органів місцевої влади”, – заявив на одному зі своїх брифінгів прем’єр Олексій Гончарук.

Всього українцям належить:

  • для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
  • для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, у селищах – не більше 0,15 гектара, у містах – не більше 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.

Звертаючись до місцевої влади для отримання ділянки, також необхідно надати: графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб, – погодження землекористувача; в разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства, – документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі; копію паспорта та ідентифікаційного номера.

А чи не вийде так, що землю скуплять агрохолдинги та іноземці?

Така ймовірність поки ще є. Закон прописаний так, що ніхто не забороняє продавати українську компанію, якій належить земля, іноземцю. Щоправда, без схем і лазівок ті, у кого немає українського громадянства, купити пай не зможуть щонайменше до 2024 року. А далі вирішуватимуть на референдумі (в усякому разі так пообіцяв президент Зеленський).

А ось агрохолдингам пощастило більше. По-перше, обмеження у близько 210 тис. уа – це дуже багато. Для порівняння, площа Києва – 84,7 га. По-друге, великі агрохолдинги вже зараз орендують величезні ділянки. Вони і отримають першочергове правило на купівлю.

Все ще є ймовірність, що депутати все ж таки зменшать максимальну площу і приберуть лазівки, які дозволяють іноземцям отримати українську землю. Для цього потрібно всього лише внести правки до другого читання.

Джерело

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

zhytlo-ta-komercziya-zi-svyatkovymy-znyzhkamy/

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні