Виявляється, у світі є багато країн, які живуть без центрального опалення. Про те, як зігріваються зимою японці, ми вже писали. Британія також є країною без центрального опалення, кожен британець гріється сам.
У будинках та квартирах британців встановлені індивідуальні газові котли та водонагрівачі. Господарі самі вирішують, економити їм на опаленні та мерзнути чи ні.
Більшість жителів Великої Британії мерзнуть не лише через високі тарифи на енергоносії, в Британії заведено мерзнути взимку.
Як обігрівається будинок середнього британця зимою
Жити без централізованого опалення – не лише економія, а й спосіб життя для англійців
Звичайно, в туалетах та ванних кімнатах батарей немає, жодного опалення також. Тому взимку температура тут підіймається максимум до 10 градусів тепла.
Британці вважають, що немає сенсу нагрівати приміщення, коли всі сплять, тому у спальні на ніч котел вимикають. Вважається, що постіль і так зігріває, тож лягати спати потрібно вдягненими, у шкарпетках. Котли оснащені термостатами з таймерами та програматорами. Бойлер запрограмований так, щоб за 10-15 хвилин до підйому господаря він вмикався, аби прокинутися в теплі. Вдень, у робочий час, бойлер також вимикається та починає гріти увечері, коли повертаються мешканці.
Тобто опалення в будинках зазвичай працює кілька годин на добу. Нормальною температурою вважається 17 градусів тепла. І тут річ не лише в економії, а й у принципі. 20 градусів тепла восени, наприклад, вважається нормально, але така температура взимку здається неприйнятною – зимою повинно бути холодно, потрібно носити теплий одяг і лягати спати в шкарпетках.
Згідно з інструкцією британських медиків, температура вища за 21 градус є дискомфортною для організму, вище 24 градусів – підвищує ризик серцевих нападів, найкраща температура для людини з точки зору здоров’я – 16-18 градусів.
Використання грілок
Ще у Британії предметом повсякденного зимового вжитку є грілка. У кожного члена сім’ї є власна улюблена грілка і ще про запас для гостей. У кожному домі є спеціальна шафа, де вони зберігаються, і лягаючи спати, кожен британець бере її з собою в ліжко.
Поради, як зекономити електроенергію
Серед популярних порад щодо економії електроенергії в Британії такі: не запускати пральну машину напівпустою; прати в холодній воді це, “виявляється”, корисніше для самої білизни; вимикати комп’ютер; не залишати на ніч на зарядці мобільний; використовувати енергоощадні лампочки; швидко приймати душ.
Серед цікавих порад, до речі, від компаній постачальників електроенергії – завести кота, тому що він гріє, а електрику не споживає.
Досвід британки, яка 10 років прожила без центрального опалення
Про те, як жити в холоді без централізованого опалення, поділилася британка Джорджіна Фуллер (Georgina Fuller). Спостерігаючи за зростанням цін на електроенергію, вона вирішила обійтися без того, що більшість вважає необхідністю. Про свій 10-річний досвід британка розповіла у статті для The Telegraph.
Як зазначає Джорджіна, рекордне 80-відсоткове збільшення витрат на електрику та опалення, викликане російською агресією в Україні, “призвело до того, що середні витрати за окремий будинок як у нас… збільшаться приблизно до 3 300 фунтів стерлінгів на рік (близько 146 тис. грн – ред.). І це з урахуванням державної допомоги, яка надаватиметься в межах схеми відшкодування за рахунками за електрику та опалення”.
В першу чергу, що особливо рятує від холоду у триповерховому будинку в селі, де живе Джорджіна Фуллер з трьома маленькими дітьми, – це піч на дровах, хоча це не таке й поширене явище у Британії (дров’яними пічками користуються тут лише 8% населення). За словами Фуллер – це справжня благодать. І ще в багатьох сільських будинках є котли на мазуті. Сім’я Фуллерів користується піччю лише в найхолодніші місяці року.
Щоб зберегти тепло від печі, господиня використовує старі портьєри, які хоч і негарні, але на відмінно утримують тепло нічної пори. А щоб не було протягів, для щілин у дверях використовує валики й подушки.
А ще Джорджіна Фуллер рятується від холоду багатошаровими ковдрами, термобілизною, грілками, електроковдрами, електрообігрівачами, тепловим акумулятором.
Коли Джорджіна спілкується з друзями у відео чатах, а робить вона це подовгу, то вкривається ковдрами, яких у неї ціла колекція. Коли повертається з прогулянки з собакою, випиває кубометри чаю.
Джорджіна відмовилася від шерсті й кашеміру, він дорогий, його полюбляє міль, а прати його – ціла проблема, тому і використовує замість нього електроковдри. Обходяться вони набагато дешевше радіаторів.
Зимовий гардероб господині схожий, за її ж словами, на комплект виживання в Арктиці. До нього входить термобілизна, товсті треники із тканини з додаванням кашеміру, вовняні шкарпетки, домашні туфлі, схожі на валянки, ворсистий кардиган і джемпери.
Ну, і як радять постачальники тепла, у Джорджіни є власні “батареї опалення” – дві кішки Мінксі та Мармеладк і грілка для ніг – собака Луна.
Як розповідала Джорджіна Фуллер, вона настільки звикла до такого життя, що якщо їй доводиться спати у родичів чи в готелі біля батареї або інших джерел тепла, вона почувається вже не дуже добре.