Їжа дає енергію і будівельні матеріали кожній клітинці нашого тіла. Якщо організм не отримує її в достатній кількості, порушуються обмінні процеси і страждає наше здоров’я, погіршується зовнішній вигляд і настрій. Однак такий стан спостерігається, і якщо ми постачаємо організму продукти в більшій кількості, або їх калорійність занадто висока. Одним словом, їжа не тільки відіграє ключову роль у нашому житті, вона може бути як отрутою, так і ліками. Багато вчених вважають, що такі захворювання, як ожиріння, діабет, гіпертонічна хвороба, інсульт виникають через надмірне незбалансоване харчування. Це частково відбувається через дефіцит або дисбаланс поживних речовин, або високий рівень калорійності. Для профілактики розвитку цих захворювань потрібно знати, як різні поживні речовини взаємодіють між собою, як вони впливають на різні функції нашого організму, яку участь беруть у розвитку хронічних захворювань, скільки калорій має кожен продукт. Щоб проконтролювати свій щоденний раціон, можна використовувати електронного помічника, який знаходиться цілодобово онлайн. Це таблиця калорій.
Таблиця калорійності – надійний путівник по бурхливому сьогоденню
Спожита їжа містить певне число жирів, білків, вуглеводів, вітамінів, мінералів і води. Людський організм, отримавши їх із спожитих продуктів, переробляє їх в енергію, що виділяється у вигляді тепла. Позначається вона в калоріях (ккал). Наприклад, приблизно 4,1 ккал може виділяти один грам білка, а от жир виділяє їх майже у два рази більше – 9,3 ккал, вуглеводи − 4,2 ккал.
У спеціально складених таблицях указано скільки калорій містить кожен продукт харчування, і здорова людина, володіючи такою інформацією, може із легкістю порахувати калорійність їжі. При цьому потрібно врахувати свій вік, нормальну вагу тіла, характер виконуваної роботи чи дії. До прикладу:
- Працівникам, які виконують роботу сидячи (державні службовці, співробітники держслужби, офісів, вчителі, лікарі), на один кілограм їхньої ваги досить буде всього 40-50 ккал.
- Людям, що займаються важкою фізичною працею (будівельники, вантажники, працівники сільського господарства), потрібно 70-100 ккал на один кілограм власної ваги.
- Тим, хто мало рухається (пенсіонери, категорія населення з обмеженими фізичними можливостями), на один кілограм ваги досить лише 35 ккал.
Висновок. Якщо хочеться споживати улюблені калорійні продукти, – збільшуйте рівень активності. Для дитини потрібно робити розрахунок калорій із урахуванням того, що 2/3 калорій використовується на ріст і розвиток. Жінки, які хочуть мати ідеальну фігуру, повинні враховувати формулу Брока, тобто залежність росту і ваги( вважається нормальною така пропорція 175 см – ріст; 75 кг – вага). Дієвий варіант схуднення – корекція раціону харчування; безпечний − 0,5-1 кг на тиждень.
Це важливо! Часто в організм надходять рафіновані продукти, а разом з ними «порожні» калорії, які нічого для нього не дають, а тільки вносять «величезний вклад» у розвиток порушення обміну речовин і ожиріння!
Цікавий факт з історії їжі
Майже з самого початку розвитку людської цивілізації найактуальнішим продуктом вважалося м’ясо. Пізніше його використовували для того, щоб визначити ієрархію в суспільстві, тобто такий тип їжі визнавався «елітним», і дозволявся у споживання тільки окремим групам населення. В Європі довгий час прийнятним було те, що представник знаті може їсти багато м’яса, а от селянинові воно заборонене, тому вони їли грубу рослинну їжу.