Як і коли мешканці Станиславова вперше "побачили світло"
Диван на коліщатках в темній вітальні

Як і коли мешканці Станиславова вперше “побачили світло”

Автор: Марія Франчук-Левицька
20/11/2022 10:40
-Реклама
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.
-Реклама
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

Під час теперішніх відключень електроенергії саме час згадати про те, як і коли мешканці нашого міста “побачили світло”.

На початку 19 ст., коли місто ще не мало вуличного освітлення, а в оселях по вечорах запалювали свічки, на роботу виходив нічний сторож Войцех. Саме для профілактики пожеж і крадіжок магістрат утримував нічного сторожа, який за 30 років старанної роботи став легендарною особистістю тогочасного міста. Обходячи місто з ліхтарем Войцех голосно виспівував пісеньку, яка починалась словами: “Гей, панове-господарі, вже десята на дзигарі…” (із досліджень Михайла Головатого), пише Правда.іф з посиланням на Туристично-інформаційний центр Івано-Франківськ.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ремонт зарядних станцій BGA, якість і надійність.
Ремонт інверторів, Ecoflow, зарядних станцій.”

“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.

Перші вуличні ліхтарі були масляні і гасові, які ліхтарники запалювали ввечері, а гасили пізно вночі. 

У 1873 р. збудували міський газозавод і місто поступово почало переходити на газове освітлення. Першим газифікованим приміщенням стала міська Ратуша. Газовими ліхтарями освітили і головну алею щойно заснованого міського парку, а у 1903 р. місто повністю перейшло на газове освітлення (швидше за Львів і Краків).

13 січня 1897 р. у місті вперше спалахнули, звичні нам, електричні ліхтарі (підсвітили залізничний вокзал). В листопаді 1913 р. у с. Вовчинці приземлилася повітряна куля з двома мандрівниками з Парижа. Під Станиславовом французи побачили густий туман, подумали, що наближаються до моря, і спустилися на землю. Головними винуватцями такої дезорієнтації стали… електричні лампи на вокзалі, які французи сприйняли за морські маяки… (із досліджень Олени Бучик). 

На розі вулиць Січових Стрільців і Чорновола зберігся найдавніший електричний стовп міста.