-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як коломийська гімназистка стала першою жінкою-мером Техасу

-Реклама-spot_img
spot_img

Українські жінки завжди мали свою важливу роль у світовій історії. Княгиня Ольга, Роксолана, Леся Українка, Ліна Костенко та ще багато видатних жіночих постатей.

Мері Бек одна з революційних постатей в американській історії. Саме вона вперше привела до влади міста афроамериканку, стала першою жінкою-мером, жінкою-доктором права, та збирала гроші за лихослів’я з депутатів і відправляла на благодійність.

Інформатор розповість про гімназистку з Коломиї, яка стала першою у США жінкою мером – Марусю Євгенію (Мері Вірджинію) Бек, пише Правда.іф.

Жінка народилась 29 лютого 1908 року в містечку Форд-Сіті (Пенсільванія, США) у родині емігрантів з Лемківщини. Проте, її світогляд будувало оточення, а навчалась вона в різні періоди у чортківській та коломийській гімназіях.

- РЕКЛАМА-

А мистецтво танцю опановувала під керівництвом “батька українського танцю” Василя Авраменка.

Після завершення українських навчальних закладів вона повернулась до США та вступила до Пітсбурзького університету, і не лише блискуче закінчила юридичний факультет у 1929 році, а й стала першою жінкою, яка здобула ступінь доктора права у цьому університеті.

Пізніше, у 1949 році Мері Бек обрали до міської ради Детройта. Вперше за 250 років існування міського самоврядування до міської ради увійшла жінка. Та вона перевершила цей здобуток і очолила через рік міську раду й стала мером на десятиріччя – з 1952 до 1962 року.

Мері Вірджинія підтримувала різні соціальні ініціативи, зокрема, сприяла збільшенню кількості жінок у місцевому самоврядуванні, виступала проти їх дискримінації за будь-якими ознаками.

Вона першою в Детройті (ще до піку руху проти расизму) призначила афроамериканку у наглядову раду міста.

Цікавим нововведенням Мері Бек у Раді міста була “скринька лихослів’я” – скринька для збору штрафів з депутатів за лайливі слова. Ці гроші йшли на благодійність. Також Мері Бек дбала про екологію міста, чистоту питної води, збереження пам’яток архітектури.

Крім того, Мері хвилювала соціальна підтримка малозабезпечених містян, розвиток спорту та сприяння зменшенню підліткової злочинності.

Її роль в житті української діаспори

Мері Бек заснувала 26-й відділ Союзу українок Америки у 1933 році, редагувала український журнал “Жіночій світ”, що виходив друком з 1932 по 34 роки, та й сама друкувалася у ньому під псевдонімом Маруся Синенька.

Збереглося унікальне відео, в якому Мері Бек бере інтерв’ю у кобразів-корифеїв – композитора, диригента та керівника Капели Бандуристів імені Тараса Шевченка – Григорія Китастого, його заступників Євгена Цюри, Гаврила Махині та Петра Китастого. Запис 1983 року – подивитися його можна за посиланням.

Саме вона керувала українським павільйоном на всесвітній виставці “Прогрес сторіччя” в Чикаго у 1933-1934 роках, що стало безпрецедентною подією для української діаспори.

Її політична діяльність не зупинялась. У 1970 році Мері Бек обрали віцепрезиденткою українського уряду в екзилі. З 1974 року вона  була виконавчою директоркою Укрінформ бюро, що презентувало українську громаду та Україну перед вищою владою США. За активне привернення уваги американської влади та світової спільноти до становища українського народу Мері Бек у діаспорі називали “борцем за свободу”.

Як громадська діячка та мер Детройту вона постійно у своїх виступах згадувала Україну. І ці промови мали неабиякий вплив, адже Мері була ще й хорошою ораторкою.

Показником авторитету постаті Мері Бек в американському суспільстві була увага до неї в похилому віці, коли вона вже була менш активною.

Відтак, з 85-літтям її привітали чотири американські президенти – Джеральд Форд, Джиммі Картер, Рональд Рейган та Джордж Буш. Мері Бек – почесна громадянка Балтимора, Сан-Франциско, Лос-Анджелеса, Вінніпеґа, Сіднея.

Шану їй віддали і в українській діаспорі та в Україні – Марія нагороджена відзнаками уряду УНР в екзилі та Світового конгресу українців.

Мері Бек відійшла у засвіти у 97 років, 30 січня 2005 року у місті Клінтон Тауншип (Мічиган, США). Похована на православному цвинтарі Саут-Баунд-Брук у Нью-Джерсі.

Козацька пошта, створена Андрієм Пилюхом, підготувала художній конверт, присвячений Мері Бек, з текстом Diaspora.ua на звороті, і погашення його відбулось на Головпоштамті 29 лютого 2020 року, у день народження Мері Бек.

Як коломийська гімназистка стала першою жінкою-мером Техасу

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні