Гуцульські мотиви у творчості Яни Михалєц. Килими, подушки, доріжки, сумки – вся ця розкіш виготовлена із натуральної вовни на ткацькому верстаті.
7 років тому із Сімферополя до Пістиня переселилася професійна художниця та дизайнерка інтер”єрів Яна Михалєц, пише Вежа.
На Косівському ринку жінка придбала старовинний безворсовий двосторонній гуцульський килим і це стало початком її нового творчого заняття.
Я беру його до рук, а я ж художник і все сприймаю з точки зору декоративності, кольору, побудови. І я згадую, що коли мені було шість років, у мене в кімнаті на підлозі був гуцульський килим. Хоча, це було в Білорусії. Такі самі оранжеві та зелені кольори, притаманні саме цій місцевості, – розповідає пані Яна.
Човники із ниткою пропускають через сплетіння основи. Тоді закріплюється спеціальною дерев”яною планкою – лядою. Всю роботу за верстатом ткаля виконує стоячи. До речі, придбали цей, так званий горизонтальний верстат, також на Косівщині.
Оскільки Косівський район – це колиска килимарства, тут у кожній хаті по верстату є і було. Хто не викинув, не спалив – має. Ми знайшли у Старих Кутах людей, які продавали верстат. Він сучасний, йому років 50, – сміється мисткиня. – Моя мета – зберегти цю техніку у точно такому вигляді, в якому вона була завжди. Повністю зберегти техніку і матеріали, але дати цьому піднесення та нове читання, новий сенс.
За 5 років майстриня Яна Михалєц виготовила близько сотні килимів. Нині художниця розвиває творчу студію етнодизайну, а ще має свою інтернет-крамницю.