Конфлікт між жителями сіл, які входять до Пасічнянської ОТГ, та «Укрнафтою» триває. Селяни не можуть приватизувати землю і нарікають на зіпсоване підприємством довкілля, а нафтовики втрачають продукцію через врізки у трубопроводи та необлікований газ.
Пасічнянська ОТГ була створена 20 січня 2020 року. Вона об’єднує села Пнів, Пасічна та Битків. Головною бідою новоствореної ОТГ стала проблема, яка тягнеться вже багато років: на території цих сіл розташовані свердловини і трубопроводи НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта», що експлуатує тутешні нафтові та газові родовища, пише Галицький кореспондент.
Механізм роботи такий: з нафтової свердловини продукція компанії (нафтогазова суміш із водою) йде на польову гребінку, з польової гребінки збирається у цех з підготовки нафти. По суті, це мережа трубопроводів, які сходяться в магістральні трубопроводи, якими подаються на доведення продукту до товарної якості. І все б нічого, якби ці труби та свердловини не утворювали охоронних зон, на яких розташовані домогосподарства жителів вищезгаданих сіл.
Конфлікт полягає в тому, що селяни не можуть приватизувати собі землю, яка розташована в охоронних зонах, а працівники «Укрнафти» не мають доступу до своїх об’єктів через житлові масиви та двори. Окрім того, дошкуляють нафтовикам аварійні ситуації з поривами труб, часом через дії деяких зловмисників.
Три тижні тому конфлікт набрав нових обертів.
«Під час обходу своєї ланки наш оператор виявив так званий «грифон» – газовий прояв, – розповідає директор підрозділу «Укрнафта-Захід» Олег Мальчик. – Він спрацював за інструкцією: перекрив газліфтну засувку, яка подавала на цю сторону газ під високим тиском (мінімум 90 атмосфер), повідомив центральну диспетчерську і викликав бригаду. Ми розкопали ту ділянку і дійсно виявили порив газопроводу, але не нашого».
Цей газопрояв стався у трубопроводі іншої компанії, проте працівники «Надвірнанафтогаз» виявили дивну річ. Вихід газу з-під землі починається тільки тоді, коли «Укрнафта» вмикає свій газліфтний газ. Таким чином, було виявлено врізку газопроводу іншої компанії, яка використовувала газ від підприємства «Надвірнанафтогаз».
«По суті, газопровід було виведено з технологічної схеми. Але оцей недіючий газопровід був врізаний у нашу мережу. Звісно, ми викликали поліцію. Відтак зробили те, що повинні були зробити – відрізали цей газопровід іншої компанії від нашого. Потім уже з’ясувалося, що до нього приєдналися деякі ґазди, які влаштували собі такий «газовий комунізм» – отримували безкоштовне паливо», – додає Олег Мальчик.
Після цієї події до операторів «Надвірнанафтогаз» почали надходити погрози. Олег Мальчик каже, що жителі, яким та інша компанія відрізала газ, винуватять в усьому працівників НГВУ «Надвірнанафтогаз». Проте посадовець каже, нафтовики просто ліквідували незаконну врізку іншої компанії і все. Зараз це питання вивчають правоохоронні органи.
А вже 25 лютого в урочищі Постоята стався порив нафтопроводу. Частину нафтопроводу (орієнтовно 5 м) вкрали, і нафтопродукти вилилися у місцевий потічок.
Для чого комусь потрібно було красти нафтопровід, зараз з’ясовує поліція. Проте справжній скандал навколо цього, за словами Олега Мальчика та голови Пасічнянської ОТГ Андрія Гунди, вирішили роздути ЗМІ.
«До соцмережі потрапили відео та фото щодо забруднення нафтою потічка. Ці фото – це результат роботи журналістів», – стверджує Андрій Гунда. А Олег Мальчик додає, що все не так трагічно, як про це розповідають. «Нафта у Бистрицю не потрапила завдяки професійним діям наших операторів», – заявив представник «Укрнафти».
Нафтовики пояснюють, що 25 лютого свердловину, яка стояла на відновленні пластового тиску, включили в роботу. Шлейф нафтопроводу був діючий і не перебував на реконструкції. Оператор здійснив включення качалки, вона подала продукцію і працювала у штатному режимі. Потім, згідно із інструкцією, оператор пішов вздовж шлейфа, щоб перевірити правильність увімкнення. Шлейф тягнеться аж до польової гребінки. Відійшовши на близько ста метрів від місця, де була свердловина, працівник виявив прорив нафтопроводу. Він одразу виключив качалку, перекрив подачу нафтової емульсії, викликав ремонтну бригаду. Вже після того, як ліквідували вилив, помітили, що нафтова суміш потрапила в річку. Місце локалізували, загатили ріку підручними засобами і спеціальними бонами. Ліквідація аварії тривала до 26 лютого.
«Спершу ми думали, що це розгерметизація нафтопроводу, але потім зрозуміли, що це порив. Уже під час ліквідаційних робіт ми помітили, що хтось банально вирізав кусок нафтового шлейфа. Просто взяв – і відрізав. 114-та труба була під тиском, набрала продукцію, і десь півтора куба вийшли на землю, і трохи потрапило у водойму», – пояснює Олег Мальчик.
Те місце, де був вирізаний нафтопровід, було замасковане під смітник. За словами посадовця, там навіть холодильник валявся. На місці також працювала екологічна інспекція, поки що її висновків немає. Попередньо екологи кажуть: така кількість нафти у водоймі може зашкодити зарибненню потічка, але не несе великої шкоди населенню.
Жителі неодноразово розповідають про те, що після будь-яких робіт та проявів нафти на території села залишається багато бруду та мазуту, який працівники ПАТ «Укрнафта» не в змозі зібрати.
Голова Пасічнянської ОТГ Андрій Гунда стверджує, що жителі часто звертаються до нього із такими скаргами. Тому доводиться налагоджувати діалог між громадою та працівниками НГВУ «Надвірнанафтогаз». Конфлікт сподівається вирішити мирно.
«Робота ОТГ полягає в тому, щоб налагоджувати роботу у населених пунктах. Наглядові функції за довкіллям здійснюють відповідні служби», – додає Андрій Гунда та наголошує, що НГВУ є головним бюджетонаповнювачем їхньої ОТГ.
До слова, жителі сіл вважають, що відсоток до місцевого бюджету від діяльності нафтогазового підприємства необхідно збільшити. Пояснюють це тим, що, окрім екологічних та юридичних проблем, вони мають ще й проблеми з дорожньою інфраструктурою. Через Пнів, Пасічну та Битків підприємство возить свою продукцію важкогабаритним транспортом, який вщент розбиває автошляхи. У компанії заявляють, що мають всі необхідні ліцензії для перевезення, а відсоток і без того сплачують великий.
На вирішення конфлікту чекають обидві сторони. Адже потерпають від цього усі. Та вже після ліквідації аварії, під час чергового обходу, працівники «Надвірнанафтогаз» виявили ще два надрізи у трубопроводі, на яких зловмисники, мабуть, не встигли довести справу до кінця. Отже, протистояння триває.
Анастасія ЛУЦИК
От крадуть! А зарплата ” слащавого” Коболева , 800млн гривень. Це в країні, яка дихає на ладан.