-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як на Городенківщині дбають про 300-літній костел

-Реклама-spot_img
spot_img

У селі Михальче Городенківської громади, що на Івано-Франківщині, місцеві жителі доглядають за 300-літнім костелом святого Архистратига Михаїла.

Як вдалося врятувати пам’ятку від знищення, читайте у матеріалі Суспільного.

Староста Михальчівського старостинського округу та ініціатор відновлення храму Богдан Пронь каже: до 2023 року храм міг і не зберегтися.

Костел у селі Михальче на Івано-Франківщині міг і не зберегтися до 2023 року, каже староста Михальчівського старостинського округу Богдан Пронь
Староста Михальчівського старостинського округу та ініціатор відновлення храму Богдан Пронь. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Вода затікала, тому що перекриття було повністю розбите. Покрівлі, як такої, не було. За радянської окупації у приміщенні храму був розташований шкільний спортзал”, — розповідає Богдан Пронь.

Костел святого Архистратига Михаїла у селі Михальче на Івано-Франківщині
Дзвіниця костелу у селі Михальче. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За його словами, перекрити цинковим дахом храм і дзвіницю вдалося у 2015 році коштом польського мецената Яна Кульчика. Це і врятувало пам’ятку від знищення.

Як на Городенківщині дбають про 300-літній костел
У 2015 році храм і дзвіницю перекрили цинковим дахом. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“У 2015 році до нас у село заїхав уже покійний депутат Верховної ради Анатолій Матвієнко. Упродовж восьми місяців я звертався до нього, аби він допоміг зберегти костел. Він зв’язався з польським меценатом Яном Кульчиком, який і пожертвував гроші на відновлення храму. Після цього ми врятували костел. І вже майбутнє покоління — діти та внуки — будуть ще бачити цей храм”, — говорить Богдан Пронь.

- РЕКЛАМА-
Польський меценат пожертвував гроші на відновлення костелу у селі Михальче на Івано-Франківщині
Приміщення костелу у селі Михальче. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Роботи розпочалися у червні 2015 року. За цей час завезли всі матеріали та найняли бригаду. На перекриття пам’ятки витратили 580 тис. грн, дзвіниці — 150 тис. грн. Ремонт завершили 1 вересня 2015 року.

300-літній костел у селі Михальче Івано-Франківської області
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Пізніше майстри потинькували стіни храму, встановили вікна, а коштом місцевого фермера Оганесяна Врежика перемурували паркан.

Як на Городенківщині дбають про 300-літній костел
Стіни костелу. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Староста Михальчівського старостинського округу каже: загалом усі відновлювальні роботи обійшлися у 800 тис. грн. Нині звідси промаркований туристичний маршрут до Дністровського каньйону.

Жителі села Михальче, що на Івано-Франківщині, дбають про 300-літню церкву
Паркан на території, прилеглій до костелу. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Ми постійно косимо на цій території. Всередині храму постійно прибираємо, вивозимо сміття”, — розповідає Богдан Пронь.

Як у селі Михальче на Івано-Франківщині дбають про 300-літній костел
Костел у селі Михальче. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За його словами, костел святого Архистратига Михаїла звели у 1721 році за гроші львівського єпископа і власника тоді ще містечка Михальче — Яна Скарбека. У 1944 році храм закрили, а згодом розграбували. Всередині зберігся родинний герб Яна Скарбека, а в арковій дзвіниці — скульптура святого Яна Непомуцького.

Як на Городенківщині дбають про 300-літній костел
Скульптура святого Яна Непомуцького в арковій дзвіниці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Храм зведений у класичному бароковому стилі. Архітектор Ігор Панчишин каже: тим, як місцевим вдалося врятувати пам’ятку, можна лише пишатися.

“Тільки можна привітати й кланятися тим людям, які взялися за цю роботу і зробили все, що необхідно для порятунку пам’ятки. Незалежно, якої вона конфесії чи стилю. Маючи такий фактурний, масштабний об’єкт, вони можуть перспективно шукати партнерів на великі фестивалі, акції. Це — колосальний ресурс”, — розповідає Панчишин.

Франківський архітектор Ігор Панчишин пишається тим, як жителі села Михальче дбають про 300-літній костел
Архітектор Ігор Панчишин. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Зі слів архітектора, для повноцінної реставрації такої споруди потрібно провести історичні дослідження та наукові обстеження. Однак додає: у випадку, коли є загроза повної руйнації костелу, найкращим варіантом є перекриття та укріплення споруди.

300-літній костел святого Архангела Михаїла у селі Михальче Івано-Франківської області
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Це дасть можливість протягнути час, зберегти ту фактуру — саму конструкцію костелу — до тих часів, коли можна буде методично взятися за наукове обстеження. Мабуть, тільки так зараз в Україні можна працювати”, — пояснює Ігор Панчишин.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні