За оплату послуг у Регіональному сервісному центрі МВС франківець змушений був заплатити банківську комісію, розмір якої майже на 200% перевищив сам платіж.
За теоретичний іспит на отримання посвідчення водія оплата фіксована – 13 гривень, а от комісія майже вдвічі вища – 25 гривень або 192%.
Кабальні відсотки
Про ситуацію з платежами та комісіями в Регіональному сервісному центрв МВС в Івано-Франківській області розповів у соцмережі фейсбук Степан Климчук.
«Поясніть мені, наскільки законні під час війни такі кабальні відсотки, які встановлюють банки на свої послуги при сервісних центрах? Ситуація: у регіональному сервісному центрі МВС в Івано-Франківську за прийняття теоретичного іспиту треба оплатити 13 гривень. При центрі є філія банку «Український будівельно-інвестиційний банк» або коротше УкрБудІнвестБанк. Дають мені в касі дві квитанції: одна, з печаткою, на 13 гривень за іспит і друга, без печатки, на 25 гривень – комісія банку по платежах населення згідно тарифів банку. Вдумайтесь: 13 гривень – ПЛАТІЖ і 25 гривень – КОМІСІЯ!!! Де логіка? Комісія складає майже 200% від платежу. І таких людей за день приходить десятки. Виходить, що держава заробляє вдвічі менше, аніж банк!», – йдеться в дописі.
Як доказ чоловік демонструє дві квитанції – з оплатою за іспит і оплатою комісії.
Комісії за посвідчення водія і реєстрацію авто
Франківець відмічає, що 25 гривень – це мінімальна комісія банку. За більш вартісні послуги – вища комісія.
«А є ще ж інші послуги – набагато дорожчі за іспити. Відповідно, і комісія там більша, ніж 25 гривень з кожної квитанції. Хтось може мені пояснити, як банки формують такі комісії? І цікаво, які комісії в інших банках за аналогічні платежі?», – обурюється Степан Климчук.
Версії навідались під Регіональний сервісний центр МВС в Івано-Франківській області, що на вулиці Коновальця, і поцікавились у франківців, скільки комісії вони оплатили за надані в центрі послуги.
Оксана сьогодні отримувала посвідчення водія. Позаду пів року навчання в автошколі і складання іспитів. Дівчина була настільки рада, що нарешті може самостійно сісти за кермо автівки, що спочатку і не зрозуміла, про яку комісію йдеться. Та згодом перевірила в квитанціях: за видачу посвідчення вона оплатила 254 гривні, а комісію банку – 35 гривень. Таким чином, комісія склала 13,78%.
Наступним зустрічаємо пана Миколу, який перереєстровував авто. Він провів у сервісному центрі декілька годин. Каже, за послугу сервісного оплатив 785 гривень, а за послуги банку – 50 гривень.
«Сьогодні переоформлював транспортний засіб у сервісному центрі і був неприємно здивований тарифною сіткою комісій, які є відверто кабальними. Особливо в порівнянні з комісіями інших банків, наприклад при оплаті комунальних послуг чи інших платежів. Для мене дуже дивний той факт, що в приміщенні державного сервісного центру, тобто державної організації, розташований приватний банк, який ще й влаштовує користувачам цього сервісного центру такі високі комісії. Як на мене, логічніше було б, щоб в державній організації знаходився саме державний банк або з державною часткою, як наприклад, Приватбанк чи Ощадбанк. Мені здається, що в цих банках подібні комісії суттєво дешевші. Тому мені незрозуміло, чому така ситуація в державній організації із банкінгом?», – коментує ситуацію пан Микола.
Як Укрбудінвестбанк «отаборився» в сервісних центрах?
Мати відділення при міграційному центрі, ЦНАПі чи сервісному центрі МВС – це золота жила. Потік клієнтів тут майже безперервний.
Монополію у сервісних центрах МВС «тримає» Укрбудінвестбанк. В Івано-Франківській області ця фінансова установа має 5 відділень: три в Івано-Франківську, і по одному в Калуші і Коломиї.
З п’яти відділень – одне розташоване поблизу будівлі Івано-Франківської ОДА, одне – в приміщенні митниці, ще три – в сервісних центрах МВС.
Згідно даних фінансового звіту банку за перший квартал 2023 комісійні доходи Укрбудінвестбанку склали 57 мільйонів гривень, це на 17 мільйонів більше, аніж за аналогічний період 2022 року. Звісно, сюди включена не лише комісійні доходи, отримані за оплату послуг сервісних центрів МВС, але і ця частка досить вагома.
Хто збирає гроші з українців у сервісних центрах МВС
Укрбудінвестбанк належить до сегменту невеликих банків. За свою 14-річну історію банк змінив кількох власників. До червня 2020 року серед основних акціонерів було ім’я Артура Чечьоткіна – зятя Юлії Тимошенко.
За даними Youcontrol, в 2020 частка Чечьоткіна в статутному капіталі банку зменшилася з 46,313107% акцій до нуля. В той самий час збільшилася частка мажоритарного власника: частка Світлани Дем’яненко зросла з 53,686892% до 74,932314%. Крім того, власниками акцій банку стали Людмила Міневич (9,9%), Юлія Подгорниц (9,9%) і Наталя Шишова (5%).
Артур Чечьоткін і Світлана Дем’яненко з’явилися у банку одночасно: в 2016 році вони викупили банк у Нвера Мхитаряна (53,6896% акцій) і швейцарської компанії Aspra Finanz Holding AG (46,3104%).
Тому не дивно, що багато українських політиків у своїх деклараціях вказували рахунки в “Укрбудінвесті”. Серед них не лише теща Чечьоткіна Юлія Тимошенко, а й звинувачений в держзраді кум Путіна Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко, соратник Медведчука Тарас Козак, який контролював групу проросійських пропагандистських телеканалів ZIK, 112 Україна та NewsOne.
Як писали в 2020 “Наші гроші” з посиланням на нардепа Сергія Лещенка, в Укрбудінвестбанку був рахунок пов’язаної з Медведчуком компанії “Анвітрейд” – одного з найбільших на той час продавців дизельного палива в Україні з оборотом в сотні мільйонів гривень.
«Цього трейдера пов’язують з оточенням Медведчука… «Анвітрейд» є ексклюзивним оператором по відвантаженню дизельного палива з трубопроводу «ПрикарпатЗахідтранс», який є головним каналом поставки дизелю «Роснафти» на ринок України», – зазначав Лещенко.
Як відомо, у 2015 році нафтопровід «ПрикарпатЗахідтранс» перейшов з державної власності під контроль швейцарської компанії, бенефіціарний власник якої через одне тісне рукостискання пов’язаний із братом Віктора Медведчука – Сергієм Медведчуком.
Задля балансу думок Версії звернулися з інформаційним запитом в Український будівельно-інвестиційний банк щодо принципів та політики ціноутворення на комісії банку при здійсненні платежів. Наразі чекаємо офіційної відповіді від фінустанови.