Шість закладів освіти на Івано-Франківщині працюють за дуальною формою навчання. Вона передбачає те, що від 25 % до 60 % навчання має відбуватися на робочому місці, розповів Суспільному начальник департаменту освіти та науки облдержадміністрації Віктор Кімакович.
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
Навчальний заклад, підприємство та студент для такого навчання підписують договір, у якому й визначають умови співпраці.
Студент Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу Валентин Гаврищук працює в компанії, яка займається обслуговуванням та продажем автомобілів. Це — частина його навчання. П’ятикурсник Валентин перейшов на дуальну форму освіти. Тепер більшість часу навчання проводить на підприємстві, теоретичні знання і далі здобуває в університеті, однак за індивідуальним графіком.
“Тут я отримую практику. Я працюю на одному рівні з іншими співробітниками, маю хороших наставників, які можуть щось підказати, навчити деяких нюансів, яких я не знав до цього моменту, наприклад, те, як підійти до певного автомобіля, певного виду робіт, як спілкуватися з клієнтами”, — говорить студент.
Валентин — перший студент, який навчається за дуальною формою освіти у співпраці з компанією, директором якої є Тарас Хованець. Підприємець каже, що після закінчення навчання Валентин зможе залишитися працювати тут і надалі.
“Ми хотіли подивитися на практиці, як виглядатиме співпраця з університетом, а також з працівником, чи не буде навчання заважати роботі працівника на підприємстві, а робота — навчанню. Все-таки обслуговування автомобілів – це технологічний процес. Інколи не можна відлучитися і на 2-3 хвилини, якщо є якісь серйозні роботи, але на практиці ми подивилися, що це є досить зручно і для нас, і, думаю, для університету”, — розповів Тарас Хованець.
Дуальну освіту в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти й газу почали впроваджувати у 2017 році. Навчатися за такою формою студенти можуть, починаючи з третього курсу. Зараз її практикують 39 студентів із 14 спеціальностей університету, каже координаторка дуальної освіти закладу Ірина Перевозова.
“Якщо здобувач висловлює бажання здобувати освіту за дуальною формою, йому пропонується, якщо є така можливість, робоче місце і те підприємство чи організація, базою якого володіє наш заклад вищої освіти, або знаходить самостійно. Головне, щоб робота була за фахом і офіційне працевлаштування”, — сказала Ірина Перевозова.
Микола Рибак шліфує деревину на одному із підприємств області. Він навчається в Івано-Франківському вищому художньому професійному училищі № 3. Хлопець також перейшов на дуальну форму освіти.
“Навчився працювати з деякими верстатами краще, навчився правильно шліфувати, підбирати зерно, шпаклівку, колір під колір дерева і під фарбування, — каже Микола Рибак. — Теорія — це добре, але практично все спробувати, зробити — це найкраще навчання”.
На меблевій фабриці цьогоріч за дуальною формою освіти навчаються троє студентів, розповіла співзасновниця підприємства Олена Феценець.
“Ми зіткнулися з тим, що в училищах зовсім інша матеріально-технічна база. Вони не можуть нам підготувати настільки кваліфікованих працівників. Відповідно, нам набагато краще взяти сюди студентів для того, щоб вони і розповіли іншим студентам, які навчаються в училищі, про те, що таке підприємство. А по-друге, можемо підготувати саме такі кадри, які нам підходять”, — каже Олена Феценець.
Навчатися за дуальною формою освіти можуть ті студенти училища, які вже мають середню освіту, розповідає заступниця директора з навчально-виробничої роботи закладу Лариса Козин. За її словами, училище уклало договір про співпрацю приблизно з 50 підприємствами.
“Це дозволяє нам вирішувати одразу дві проблеми: по-перше, підготувати здобувача освіти до роботи на реальному ринку праці. По-друге, допомогти знайти роботу цьому ж випускнику. Він, працюючи на конкретному підприємстві, здобуваючи практичне навчання, добре себе зарекомендувавши, має собі місце праці після випуску”, — повідомила Лариса Козин.
За словами начальника департаменту освіти та науки облдержадміністрації Віктора Кімаковича, в Івано-Франківській області впровадили дуальну форму освіти в одному університеті, чотирьох закладах професійної та одному закладі фахової передвищої освіти.