-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як працівники ТЦК вистежують туристів у Карпатах

-Реклама-spot_img
spot_img

Відомий неформальний фестиваль «Шипіт» у Карпатах щороку збирає представників молодіжних субкультур на гірській галявині неподалік однойменного водоспаду біля села Пилипець Міжгірського району.

Втім місцеві мешканці відмічають, що цьогоріч туристів найменше за останні роки. Кажуть, що чоловіки бояться ТЦК, тому і не їдуть у Карпати. Бо бували випадки, коли туристів забирали прямо з наметів. І тих, хто не погоджується «мобілізуватися», не відпускають, а «катають» за маршрутами ВЛК – ТЦК – полігон.

Що ж насправді відбулось на фестивалі «Шипіт» у Карпатах досліджували журналісти Громадського. 

«Їхати на відпочинок у Карпати чоловікам мобілізаційного віку без оновлених військово-облікових даних — справа для відважних. З великою ймовірністю їх тут прямо на вокзалі зустрінуть представники територіальних центрів комплектування і запросять проїхати з ними в ТЦК. З такою самою ймовірністю — одразу там і мобілізують», – відмічають журналісти.

В тому, що ТЦК ретельно перевіряє туристів одразу на вокзалі залізничної станції Воловець, журналісти переконались особисто.

- РЕКЛАМА-

«Звідки ви? Військовий квиток?», – звертаються представники поліції до львів’янина Володимира, який щойно прибув у Воловець.

«Немає», – каже чоловік.

«Ви знаєте, що ви зобов’язані носити з 18 травня військово-облікові документи», – звертається поліцейський до туриста.

«Я ще не встиг», – відповідає львів’янин.

«За два роки не встигли?», – дивується поліціянт.

«Ні, я був у військкоматі», – заперечує Володимир.

«Маєте підтвердження біля себе?», – запитує представник поліції і запрошує чоловіка запрошують проїхати до районного відділу ТЦК.

«У вас є повістка для мене?», – цікавиться турист.

«Чому повістка? Згідно закону ми зобов’язані вас доставляти в ТЦК, якщо немає військово-облікових документів, військового квитка або тимчасового прописного посвідчення», – пояснюють в поліції.

Володимир набирає юриста і після розмови з ним просить перевірити його дані в системі «Оберіг» одразу на місці.

«Я думаю, що я не в розшуку. Я був у військкоматі», – каже чоловік.

Поліцейський відмічає, що у них немає доступу до бази і просить дочекатись представника ТЦК. Але в результаті поліція кудись їде і Володимир залишається на вокзалі.

В місцевому магазині продавчиня відмічає, що туристів значно поменшало.

«Того року ще не було так мало», – каже Василина.

«Шипіт» для українських хіпі – це культове місце з 30-річною фестивальною історією. Проте тут, на боржавських полонинах, планують збудувати престижний гірськолижний курорт. І через це, на думку обивателів «Шипоту», у них почалися проблеми, в тому числі і з ТЦК.

«Туристи шукають безпечне місце. Там, де їх не ловлять і не пакують в машини», – відмічає Альона Омельченко, активістка ініціативи Save Shypit.

Вона розповіла про прецедент, коли представники ТЦК піднялись підйомником на вершину, аби перевірити документи в туристів в наметах.

«Зазвичай вони дуже в грубій формі взаємодіють з людьми. Вони приїжджають і виконують свої справи, за які їм платять прикольні гроші. Тому що зайти під вершину гори, щоб забрати людину, якій 52 роки, мені здається, там має бути непоганий бонус, – каже Альона.

Цього чоловіка назад так і не повернули, а 24-річного хлопця, який фіксував ці порушення, за два дні теж забрало ТЦК. Він, як і 52-річний чоловік з військкомату, одразу потрапив на навчальний полігон.

«Мені здається, що це все впливає на ситуацію навколо земельного конфлікту. Може, воно взагалі фінансується не Україною? Це дуже великий рівень гри. Бо, щоб зробити курорт, треба зрівняти землю. Щоб зрівняти землю, треба винищити всю флору і фауну на тій дорозі, де воно не є необхідним», – відмічає Альона Омельченко.

Земля на Боржаві майже вся приватизована, там близько 500 ділянок.

«Тут ще з часів президентства Януковича вирішили будувати престижний гірськолижний курорт. Після зміни влади у 2014 році та початку російсько-української війни ця ідея стала на стоп. Хоча сотні земельних ділянок уже були скуплені через корупційні схеми та мільярдні збитки для держави. А через відкриту кримінальну справу один із підозрюваних в реалізації схеми, колишній голова «Держінвестпроекту» Владислав Каськів, утік за кордон. Проте вже за президента Зеленського знову активізувалася ідея будувати тут дорогий курорт. Журналісти-розслідувачі припускають, що особисто переймається цим будівництвом голова Офісу президента Андрій Єрмак, а особливий інтерес має його заступник Олег Татаров, тесть якого вже зареєстрував у селищі Пилипець свою фірму», – відмічають журналісти Громадського.

Завсідники Боржавських схилів, які щороку сюди з’їжджаються, зокрема на культовий «Фестиваль Шипіт», переконані: їх також хочуть змусити «звільнити» ці землі. І для цього використовують місцевий ТЦК, представники якого ходять схилами та перевіряють намети в пошуках потенційних мобілізованих.

«Попередні роки нас не кошмарили. Ніхто не піднімався, не погрожував. З поліцією не було сутичок», – розповідає активістка Save Shypit «Білочка».

Дівчина розповіла про свавілля, яке було на полонині на початку червня, коли група чоловіків туристам порізала намети, порозкидала речі і вимагала забиратися з Боржави.

«Одні казали, що ми заважаємо місцевим, що місцеві на нас скаржаться, але це виявилось неправдою. Інші казали, що тут знайшли якісь заборонені вибухові речовини. Що також не є правдою. А треті були відверті і казали відкрито, що хазяїн проти того, щоб тут відбувалося таке свято», – додає «Білочка».

Анастасія, учасниця фестивалю з Харкова, розповіла, як прямо з намету військові забрали її чоловіка.

«Нам в палатку постукав молодий чоловік у військовій формі і попросив його документи. Коли дізнався, що моєму чоловіку 25 років, сказав, що у нього «адміністративка», за те, що не став вчасно на облік. Сказав, що потрібно спуститися вниз, оплатити штраф, а потім він повернеться назад. Казав речі з собою не брати», – розповідає Анастасія.

В той день зі схилу забрали трьох людей.

«Забрали телефон, ми добу не могли вийти на зв’язок. У мами – істерика, в бабусі – інфаркт. Чоловік вийшов на зв’язок один раз. Казав, що його возять маршрутом Міжгір’я – Мукачево – Хуст – Рівне – Ужгород. Хлопчина з сусіднього табору підписав контракт і йому віддали телефон. Мій чоловік був з хлопцями з Хустського військкомату, які так катаються вже 11 день: їх катають різними областями і полігонами, і вимагають, щоб вони підписали контракт», – розповіла Анастасія.

Жінка додала, що її батько зараз воює в 93-ій бригаді – пішов до війська ще за рік до повномасштабного вторгнення.

«Він зараз дуже близько до лінії фронту. І я не готова поховати батька і чоловіка одночасно. Тому чоловіка туди я б просто не відпустила. Я розумію державу, я розумію, що потрібно, щоб хтось воював. Але мій чоловік не з таких. Є люди, які воїни, а є ті, від кого буде набагато більше користі тут. Мій чоловік – монтажник, він ставить вікна. І зараз це, як ніколи, важливо. Від нього є користь. А там – самостріл. Він там скоїть суїцид в перший же тиждень», – додає Анастасія.

На Шипіт приїжджають на відновлення і військові.

«Я вже тут вчетверте. До повномасштабного не був військовим. Був солдатом, потім сержантом, офіцером. Потім отримав важке поранення. І Шипіт – це реально місце, де людина відпочиває духом, тілом. Природа, гори. Приїжджають люди різних культур. Це найкраща реабілітація за ті чотири місяці, що я проходжу реабілітацію після операції. Я не хочу засуджувати ТЦК, тому що реально не вистачає людей в Збройних силах. Але коли в Карпатах, де люди їдуть відпочивати, є історії, що там розривали палатки. І це були люди у військовій формі. Вибачаюсь, але форма – це щось святе. І є люди, які там віддають життя. А тут в Карпатах у військовій формі ганяють пацифістів. Якого біса? Це неправильно», – каже військовий ЗСУ Ігор.

Ветеран ЗСУ Макс «Камаз» піднявся на «Шипіт» на протезі. Каже, пропустив фестиваль лише в 2022 році, коли служив.

«Шипіт – це просто якісь вільні музиканти, спокійно собі люди відпочивають. Тут не відбувається абсолютно нічого дивного або екстраординарного. Призов, оновлення даних, повістки офіційно – це одне. Але коли у нас Сашко пішов до потічка по воду, а виявляється, «за водою» – загребли отут в один день, а на другий день він вже автомат розбирав. Другого у Воловці зловили, у нього були з собою документи, але тільки в електронному форматі, а треба паперові», – розповідає Макс «Камаз».

Як стверджують місцеві активісти та журналісти-розслідувачі особисто переймаються будівництвом тут гірськолижного курорту голова офісу президента Андрій Єрмак, а також фінансово зацікавлений його заступник Олег Татаров. Також називають ім’я Владислава Каськіва, який є зараз депутатом Закарпатської обласної ради.

Місцевий підприємець стверджує, що у 2022 році особисто тиснув на нього і вимагав продати свій готель за безцінь сам Владислав Каськів (у якого адвокатом свого часу був сам Олег Татаров і якому вдалося повернутися безкарним з-за кордону і стати депутатом Закарпатської облради).

«Мені було повідомлено, що лишилося нас буквально п’ять чоловік, таких, як я, що не здаються. Сусід здався, вже продав», – каже Іван Боричок, власник готелю у Пилипці.

Чоловік переконаний, у такий спосіб навколо приватизованих колись ділянок через тиск на місцевих підприємців зараз намагаються звільнити території для розбудови гірськолижного курорту.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні