Диван на коліщатках в темній вітальні

Як прикарпатські «атовці» наражають на небезпеку себе та своїх близьких привозячи зброю із зони бойових дій (фото)

Автор: Орися Корчун
01/04/2018 15:12
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Азов
Нещодавно в будинку депутатки Тисменицької міськради правоохоронці провели обшук та вилучили ряд боєприпасів. З’ясувалося, що жінка вже давно проживає в США, а боєприпаси з АТО привіз її зять. Це вже далеко не перший випадок, коли атовці повертаються додому з такими «сувенірами».
Результат пошуку зображень за запитом "виявили арсенал зброї"
 
Від трьох до семи
Повідомлення про те, що в будинку депутатки та екс-секретаря Тисменицької міськради, керівника міської організації ВО «Свобода» Наталії Сворак провели обшук, з’явилося у «Фейсбуці» ввечері 21 березня. Відомо, що у жовтні 2017 р. її позбавили посади, адже вона тривалий час проживає в США. Однак, незважаючи на це, депутатом та керівником міської «Свободи» все ще залишається. А в її будинку в Тисмениці проживає дочка з зятем, пише ГК.

«У ході досудового розслідування за місцем проживання зловмисника проведено санкціонований обшук, під час якого вилучено цілий арсенал зброї та боєприпасів, зокрема: гранати РГД-5 та Ф-1, пістолет Макарова, пістолет ТТ, 46 магазинів та понад 220 патронів до автомата Калашникова», – йшлося у повідомленні обласної прокуратури.
У прес-службі поліції в області уточнили, що серед вилученого, зокрема, 9 магазинів до пістолета Макарова, 9 – до пістолета ТТ, 4 – до автоматичного пістолета Стєчкіна та інше. Крім того, підривач типу МУВ та патрони різного калібру до вогнепальної зброї.
Прес-секретар поліції Мирослава Белдик розповіла, що 26-річний чоловік у 2014-2015 рр. був у зоні АТО та виконував обов’язки командира взводу одного з батальйонів. У 2015 р. він повернуся додому та привіз із собою ці боєприпаси.
«Чоловік не працює, раніше не судимий. На цей час вирішується питання щодо повідомлення зловмиснику про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 ККУ (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами) та обрання йому запобіжного заходу. Санкція вказаної статті передбачає покарання від 3 до 7 років позбавлення волі», – зазначила Белдик.
Зараз у справі проводяться слідчі дії, призначені судово-балістичні та вибухотехнічні експертизи, допитуються свідки.

Націоналісти – неугодні
Через декілька годин після повідомлення про обшук Наталія Сворак прокоментувала це у «Фейсбуці». Вона зазначила, що у президента Петра Порошенка, як і при його попереднику Вікторі Януковичу, знову неугодними стали націоналісти. Однак цього разу ті, які в «гарячому» 2014-му в перших рядах пішли на фронт. Тому за виконання обов’язку перед Батьківщиною теперішній режим відплачує воїнам кримінальними справами, арештами і тюремними термінами.
«У той час, поки на сході країни йде війна, влада відсиджується в теплих кабінетах і заводить кримінальні справи на неугодних добровольців, – написала вона. – Зокрема, у Тисмениці все в порядку зі злочинністю, немає крадіжок у будинках, не продаються наркотики на кожному кроці, знову не відкрили підпільні гральні автомати. Ні, цього немає в місті, але є добровольці, які перші пішли на фронт за наш з вами спокій. Тому їх влада і найбільше боїться!»

Знайшов в АТО
З’ясувалося, що мова йде про 26-річного Назара Кліща (позивний «Шрам»), який з 2011 р. є членом ГО «Українська Націоналістична Самооборона» (УНСО).
Керівник обласної організації УНСО Ігор Жовтуля (позивний «Жовтень») розповідає, що список боєприпасів, які вилучили в Назара, не відповідає дійсності. Наприклад, пістолет Макарова є пневматичною зброєю, на яку не потрібний дозвіл, і його не вилучали. Однак він фігурував чомусь і на оперативних фотографіях, і в повідомленнях правоохоронців.
«Це вказує або на некомпетентність людей, які його складали, або на те, що в них були якісь особливі підстави так робити. Пістолет ТТ, який справді вилучили, – це зброя Другої світової війни. Тому про арсенал зброї вони перебільшили», – вважає Жовтуля.
За його словами, пакет зі зброєю Назар знайшов в АТО і прийняв нерозумне рішення привезти його додому. Мовляв, як у кожного чоловіка, в нього на генетичному рівні є тяга до зброї. Однак якби в Україні законодавство дозволяло легалізувати зброю, то таких випадків не було б.
Ігор Жовтуля зазначає, що Назар – людина з високою моральною планкою, був активним учасником Майдану, пройшов його найтяжчі періоди, а в 2014 р. пішов добровольцем в АТО ще задовго до оголошеної мобілізації, пропустивши навіть власне весілля. Дружина та родичі сподівалися, що його відпустять додому на кілька днів, адже весілля було вже заплановане і гості запрошені. Однак в АТО тоді була напружена ситуація, і він не зміг приїхати. Тож весілля в Тисмениці відбулося без участі нареченого, а вже потім пара відсвяткувала його ще раз. А тепер, якраз напередодні обшуків, 19 березня, дружина Назара народила другу дитину, однак забрати їх з пологового він уже не зміг.

Для самозахисту
В АТО Шрам був командиром взводу розвідувального батальйону. Тому керівник обласної УНСО переконаний, що він ніколи б не використав цю зброю проти мирного населення та не вчиняв би якихось терористичних актів. Мовляв, Назар нічого поганого не збирався робити, це, швидше, було для самозахисту, адже не виключена помста ворога через службу в розвідбатальйоні.
«Він переживав за сім’ю. Ми всі знаємо, як працює наша правоохоронна система, і ще не таких людей вбивають та викрадають. Як його керівник, не знімаю з нього відповідальності, бо цього не можна було робити. По лінії організації Назар буде жорстко покараний, – продовжує Жовтень. – У нас є багато регіоналів і чиновників, які себе погано показали, але зараз до них претензій немає та обшуків не проводять. А з людини, яка кинула все і поїхала захищати Україну, зараз хочуть зробити ворога. Він молодий, гарячий і зробив неправильно. Але це не найбільший гріх».
Також Ігор Жовтуля наголошує, що Шрам проводить військово-патріотичні вишколи для молоді. Табір «Карпатський легіон», в якому він є інструктором, ввійшов у десятку кращих в Україні. Ба більше, чоловік є інструктором у підрозділах територіальної оборони.
«У нього вилучили близько 50 магазинів. Але це була наша організаційна матеріально-технічна база, яка використовується для цих занять. Також приблизно 100 штук патронів є деактивованими і використовувались на заняттях як зразки», – підкреслює Жовтень.
За його словами, правоохоронці за списком проводять обшук в усіх атовців, які мали доступ до зброї. Тож зараз майже в кожній націоналістичній організації є люди, які або під слідством, або під тиском, або за ґратами. Зокрема, в УНСО у 2014 р. вже проводили обшуки і вилучили матеріальну базу. Частину вдалося повернути, а частина зникла. За цей час вони назбирали нову базу, яка зберігалася у Шрама, тож Жовтень сподівається, що вона не зникне знову.
Також він зазначає, що коли людина виїжджає з зони АТО, то проходить через 3-4 обшуки. Тож як Шраму вдалося вивезти звідти щось, він не знає. Каже, що для цього треба бути трохи віртуозом.
«Але в нас люди мільярди з України виводять, і нічого. Якось їм це вдається, і не знаходять нічого в них. Он Рубан (Володимир Рубан – керівник Центру звільнення полонених «Офіцерський корпус» – ред.) вивозив бусами зброю. А ще у нас перед перевірками склади зі зброєю люблять зриватися», – додає він.

Потяг до зброї
На жаль, це не перший випадок і, мабуть, не останній, коли із зони АТО вивозять зброю і боєприпаси. Проте не завжди такі історії закінчуються добре. Так, три роки тому при вході в обласний перинатальний центр чоловік влаштував жінці сцену ревнощів, а потім підірвав себе та її гранатою. З’ясувалося, що він був волонтером і напередодні приїхав з Дебальцевого, привізши і гранату. Як наслідок, чоловік загинув на місці, а жінку госпіталізували.
У травні 2015 р. в Калуші у 25-річного старшого лейтенанта, командира взводу Нацгвардії вилучили 11 ручних протитанкових гранатометів, 18 гранат Ф-1, 14 гранат РГД-5, майже 4 тис. набоїв різного калібру, а також осколково-фугасні та бронебійні снаряди. У зоні АТО чоловік пробув чотири ротації, звідки і привіз боєприпаси. Поліція затримала нацгвардійця якраз тоді, коли він намагався продати гранату.
Два роки тому в Бурштині правоохоронці спільно з працівниками СБУ знайшли та вилучили у 43-річного добровольця арсенал вогнепальної та холодної зброї, привезеної з зони АТО. Під час проведення санкціонованого обшуку в чоловіка вилучили три пістолети, дві рушниці, 12 гранат РГД та Ф-1, 19 запалів до них, тротилову шашку вагою 400 грамів, чотири електродетонатори, понад тисячу патронів різних калібрів, кулеметні стрічки та холодну зброю. Для чого вони йому були потрібні, атовець так і не зміг конкретно пояснити.
Списку немає
Прес-секретар поліції Мирослава Белдик повідомила, що минулого року поліція зареєструвала 217 кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом зброї, зокрема 63 – вогнепальної. Тобто у квартал реєструють близько 50 таких випадків. Однак з них не виокремлюють ті, що стосуються зброї та боєприпасів, привезених з АТО.
Також Белдик зазначила, що поліція не проводить обшуки в усіх учасників АТО за якимось списком. Їх здійснюють тільки у підозрюваних у вчиненні кримінальних правопорушень або перевіряють оперативну інформацію про те, що певні атовці можуть володіти незареєстрованою зброєю.
«Обшуки проводять у підозрюваних у кримінальних правопорушеннях за ухвалою суду», – наголосила прес-секретар.
Корінь проблеми
Керівник облорганізації УНСО вважає, що випадки зберігання зброї мають оцінюватися з точки зору суспільної небезпеки. Мовляв, якщо б людина ніколи її не застосувала проти мирних громадян, то робити з цього важкий злочин немає сенсу. Корінь цієї проблеми він вбачає у тому, що в Україні немає закону, який би дозволяв легалізувати зброю і вільно нею володіти. Через це на руках «гуляє» приблизно 5-6 млн. незареєстрованої зброї.
«Наша організація від початку створення виступає за легалізацію зброї. Вільна людина має право носити з собою зброю. У нас на це є історичні передумови. Якби Росія знала, що в нас кожний чоловік і більше половини жінок мають з собою зброю і вміють нею користуватися, то не було би ні анексії Криму, ні війни на сході. Дуже шкода, що на четвертому році війни це питання і далі не вирішене», – підкреслює Ігор Жовтуля.
Наталя ДЕРКЕВИЧ