На Прикарпаття прийшли зимові морози: найближчий тиждень температура майже не підніматиметься до плюсової, а вночі очікується до мінус 16 градусів. І поки люди можуть закутатися в теплий одяг, випити гарячого чаю в опалюваних домівках або ж, у крайньому разі, у пункті обігріву, безпритульні тварини не мають такої змоги.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Репортер зібрав поради, як допомогти хвостатим і крилатим у морози.
Собакам і котам – тепла їжа і погрітися
Як повідомили в українській зоозахисній організації «UAnimals», через мороз та відсутність їжі собака може померти через 15 годин, кіт – через 6. Там зібрали кілька порад, як мешканці міст можуть допомогти пухнастим пережити низькі температури:
- Нагодуйте теплою їжею. Це можуть бути теплі каші чи легкий суп. Можна навіть купити сухий корм і залити гарячою водою.
- Наливайте теплу воду. У морози вода дуже швидко застигає в мисках, тому варто наливати теплу та час від часу перевіряти миску. У такому випадку вона не так швидко замерзне і тварина зможе хоч якось зігрітися.
- Пускайте погрітися у під’їзд. Подбайте про вільний вхід і вихід, аби вони могли сховатися від морозу та снігу. Але так само важливо, аби тварини могли вийти на вулицю в разі потреби — туалет, прогулянка. Потрапляючи в тепло, вони відразу сплять – так їм вдається відновити сили. Також перевіряйте підвальні віконця, щоб вони не були забиті дошками.
Якщо впустили тварин погрітися — подбайте про чистоту спільного простору. Поясніть сусідам, що прибиратимете, якщо тварина нашкодить. Запропонуйте їм долучитися то порятунку життів взимку і також потурбуватися про тварин, – кажуть в «UAnimals».
- Зробіть укриття. Ви можете використати звичайну коробку. Зовні будинок можна обмотати скотчем, а всередину покласти теплі кофти чи інший старий одяг. Рекомендуємо ставити будки на дерев’яний піддон, щоб холод від землі не йшов всередину.
- Перевіряйте авто перед поїздкою. Тепло від двигуна приваблює тварин, особливо котів. Вони можуть ховатися від холоду в капот авто, під машину чи лягати на шини. Якщо поїхати з твариною, то можна зашкодити їй або навіть вбити.
- Знайдіть родину. Найкраще, що ви можете зробити, – це подарувати безпритульній тварині сім’ю та дім.
Перетримка та притулок – це теж один із варіантів не дати тваринам замерзнути, поки ви шукаєте їм родину. Проте з війною притулки переповнені покинутими тваринами, тож можете допомагати цим закладам інформаційно, щоб тварин швидше забирали у сім’ї, – кажуть в організації.
Допомоги потребують і притулки для тварин. В Івано-Франківську їжу та одяг можна занести в організації «Дім Сірка» або «Рудий пес».
Завжди потрібні речі, які можна стелити у клітки або вольєри. Як розповідає одна з керівниць івано-франківської організації «Рудий пес» Людмила Рой, будуть вдячні й сіну чи соломі.
Ми б з радістю забрали сіно, солому, яку стелимо у будки для собак, – каже Людмила Рой. – Можуть бути також пледи, покривала, навіть теплий одяг, рушники, простирадла – все, що знайдеться. Також можна приносити їжу – вологий або сухий корм.
Зараз у притулку є близько 150 тварин – переважно собаки, але є й коти. Всі вони чекають на сім’ю. Притулок розташований у Старому Лисці. Точної адреси немає, але варто написати на сторінку організації чи Людмилі Рой у Facebook – волонтери зустрінуть і проведуть.
А основне – не забувати допомагати безпритульним собакам і котам. У першу чергу – годувати теплою їжею. Найкраще підійде каша з м’ясом, але згодиться й інше: ліверна ковбаса, субпродукти, сардельки. З водою зараз проблем немає, бо випало багато снігу.
Також важливо не закривати підвали, пускати грітися у під’їзд, – говорить Людмила Рой. – Якщо ви зустріли тварину на трасі, у полі, далеко від будинків, дуже просимо забрати в машину і довезти хоча б ближче до людей. Якщо самі не можете взяти, напишіть, подзвоніть комусь. Багато тварин ці морози не переживе – старенькі, немічні, цуценята, кошенята.
Птахам – тільки не сірий хліб
Птахам у місті легше пережити зиму, ніж чотирилапим. Втім, їх теж можна підгодовувати. Адже, за словами орнітолога, завідувача науково-методичного відділу Івано-Франківського краєзнавчого музею Ярослава Штиркала, птахам взимку важче пережити голод, а не холод.
Якщо будуть морози три дні поспіль понад 15 градусів, то дійсно є загроза для птахів. А загалом вони дають собі раду, – каже Ярослав Штиркало. – Але, звісно, птахи будуть вдячні, якщо ми їм трохи допоможемо. Та варто пам’ятати, що не всі залишки їжі з дому можна виставляти птахам.
За словами орнітолога, птахам можна давати несолене сало, сушене насіння – соняшник, гарбуз. Воно теж має бути не підсоленим. Найкраще підійде те насіння, яке характерне для нашої території. Також птахи люблять ягоди горобини чи калини, якщо у когось вдома є засушені.
Недавно у Франківську на Німецькому озері загинули лебеді. Як повідомили у Держпродспоживслужбі Івано-Франківської області, причина в тому, що птахів годували хлібом.
З кормів, які можна залишити на березі, підійде цільне необроблене зерно та сезонні овочі, трав’яні гранули. Проте, не варто зловживати підгодівлею лебедів. Адже у птахів, яких часто підгодовували, виробляється рефлекс: вони вже не хочуть самостійно шукати їжу, – радять спеціалісти Держпродспоживслужби.
А от хліб – це шкідлива їжа для водоплавних птахів. Через таку дієту у них може розвинутися хвороба, яку називають «крила ангела» – коли крила птаха не прилягають до тіла. Цей стан невиліковний.
Як пояснює Ярослав Штиркало, хлібом, у першу чергу сірим, – не варто годувати будь-яких птахів. Він набухає у стравоході птаха і починає бродити. Але білий використовувати можна, каже орнітолог.
Щоб нагодувати пташок, найкраще зробити годівничку.
Зараз її зробити дуже просто: у трилітровій пластиковій пляшці зробити три віконця і дашок, – говорить орнітолог. – Можна використовувати і меншу пляшку, але тоді туди помістяться одна-дві птахи. І важливо, щоб на площадці були бортики, й годівничку не здув вітер.
На підвіконня сипати пригощення не варто, бо його змете вітер чи засипле сніг.