-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як сьогодні працює Перинатальний центр Івано-Франківська

-Реклама-spot_img
spot_img

На початку травня у Івано-Франківську запрацювала кластерна лікарня – КНП Міська клінічна лікарня №1, заклад охорони здоров’я, до складу якого увійшли чотири структурні підрозділи: Клінічна лікарня, Перинатальний центр, Дитяча лікарня та Стоматологічна поліклініка. Що змінилося у роботі структурних підрозділів та, зокрема, як сьогодні працює Перинатальний центр читачам Правда.іф розповідають лікар акушер-гінеколог, медичний директор кластерної лікарні Іван Савка та начальник структурного підрозділу «Перинатальний центр» міської клінічної лікарні №1 Івано-Франківської міської ради Дмитро Цимбалюк.

– Іване Богдановичу, якщо говорити про стан гінекології протягом останніх років, чи помічаєте Ви прогрес? У якому стані приходять до вас жінки? Чи з’явилося більше уваги в жінок до свого здоров’я і усвідомлення, що потрібно проходити вчасні медогляди?

Як сьогодні працює Перинатальний центр Івано-Франківська

– Усе залежить від свідомості жінки, від того, як вона ставиться до стану свого здоров’я. Однозначно, що профілактувати набагато легше, аніж виходити з якоїсь запущеної ситуації. За цей період часу я бачу менше запущеної онкології. Таких випадків у нашому місті стало менше. Тобто свідомість жінок почала бути зосередженою на профілактичну медицину. Жінки розуміють, що краще пройти профілактичний огляд, що на початкових стадіях хворобу набагато легше побороти, ніж лікувати запущені випадки.

- РЕКЛАМА-

– Якщо говорити про хірургію в гінекології, з чим найчастіше звертаються до вас пацієнтки?

– Найчастіше зустрічаються фіброміоми, кісти яєчників, захворювання шийки матки, дисплазії, передракові процеси шийки матки. Часто стикаємося з безпліддям, мова про жінок, які не можуть завагітніти, або які проходять обстеження, бо планують вагітність.

– Наскільки багато складних ситуацій?

– Складних ситуацій зараз багато. Ми вчасно виявляємо вади плоду, робимо скринінги на 11-му тижні УЗД, скринінги на 21-22-му тижнях для того, щоб виявити і попередити захворювання. Є такі вади, коли треба переривати вагітність, при окремих випадках відправляємо жінку народжувати до вищого профільного закладу в Києві.

Як сьогодні працює Перинатальний центр Івано-Франківська

– Наскільки часто зустрічаються випадки, коли жінок привозять в критичному стані, бо вони взагалі не відвідують лікаря-гінеколога?

– До нас приходять пацієнтки з великими фіброміомами, зі спіралями, які стоять 20-25 років. Але мені здається, що цих випадків стало менше, жінки стали свідомішими і мудріше ставляться до свого здоров’я.

– Що потрібно робити жінці, як потрібно ставитися до себе, щоб максимально уникнути хвороб по гінекології?

– У гінекології важливі профілактичні огляди. Якщо жінка раз на рік пройде профілактичний огляд, з взяттям мазка, цитологією, з ПАП-тестом, пройде УЗД, цього достатньо, щоб запобігти якомусь неопроцесу онкології і виявити різні хвороби на початкових стадіях. Огляд лікаря раз на рік вирішує всі питання. Звісно, якщо у жінки є якісь проблеми, то треба буде частіше звертатися до лікаря.

Як сьогодні працює Перинатальний центр Івано-Франківська

– Якщо говорити про методику хірургічних втручань чи методику оглядів, наскільки за останній період часу оновилося обладнання, з’явилися якісь нові технології?

– Зараз увесь світ практикує малоінвазивні операції, в тому числі гістероскопії, і лапароскопії. Вони менш травматичні для жінки, швидший процес реабілітації і післяопераційний період перебігає набагато легше.

– Дмитре Івановичу, якщо говорити про роботу перинатального центру за останній час, що змінилося? Що у закладі нового і що кращого?

Як сьогодні працює Перинатальний центр Івано-Франківська

– У нашому медичному закладі впроваджуються методи малоінвазивної хірургії. Якщо раніше лапароскопічні операції проводилися суто як операції з видалення яєчників, апоплексії, розриву кист, то зараз малоінвазивна хірургія розширюється, ми вже робимо і екстирпації матки лапароскопічним методом, що дозволяє зменшити кількість днів перебування жінки в стаціонарі. Відбувається швидке одужання, ці операції – малотравматичні.

Багато жінок до нас звертається із захворюваннями шийки матки, це ерозії шийки матки, дисплазії шийки матки, лейкоплакії, еритроплакії. Це все відноситься до передракових станів і тому пролікувати жінку, оздоровити її є профілактикою онкології. Бо онкологія шийки матки, на жаль, дуже часто зустрічається. Хоча жінки розуміють важливість профілактичних оглядів, дехто все ж нехтує ними, тому ми стикаємося із запущеними захворюваннями шийки матки.

Раніше при лікуванні ерозії шийки матки застосовували діатермокоагуляцію, тобто припікання. Зараз використовують лазеротерапію і радіохвильову терапію, тобто новітні методи лікування, які малотравматичні, не викликають ускладнень. Після такого лікування жінка може вагітніти і народжувати.

Нещодавно ми зробили ремонт і відкрили в закладі нову гістероскопічну операційну, де проводяться операції за допомогою гістероскопа. Оновлюється інструментарій в лапароскопічній операційній.

Як сьогодні працює Перинатальний центр Івано-Франківська

Якщо колись на першому плані були порожнинні операції, то зараз переважна більшість операцій проводиться лапароскопічним методом.

– Кілька років тому в соціальних мережах з’являлися критичні дописи щодо умов перебування пацієнток в лікарні, зокрема породіль. Чи покращилися умови в медичному закладі?

– Нещодавно ми відремонтували і повністю оновили післяпологове відділення. Умови перебування там значно покращилися. Жінки задоволені, ми практикуємо спільне перебування матері і дитини. Кожні мама і дитинка перебувають окремо, у своїй палаті, куди можуть прийти їх провідати і батько, і родичі.

Приблизно три місяці тому у нас значно покращилося харчування. До лікарні, дотримуючись всіх санітарно-епідемічних норм, привозять готову їжу.

Спільними зусиллями з міською владою і керівництвом кластерного закладу ми значно покращили процес перебування, харчування, лікування, обстеження пацієнток. Власне, директор кластерного закладу Тереза Борисівна Стефанків наголошує на тому, що материнство і дитинство у нас – прерогатива в кластері.

– Чи за останній час збільшується кількість новонароджених у місті?

– Враховуючи військовий стан, враховуючи те, що багато жінок перебувають за межами України, присутній страх перед якимись військовими діями, все це призвело до того, що у нас трошки зменшилася кількість пологів. Зменшилася вона і по Україні, і по області, і в нашому закладі. Але будемо надіятися, що в найближчий час закінчиться війна і у нас збільшиться кількість новонароджених малюків.

Як сьогодні працює Перинатальний центр Івано-Франківська

– Те, що перинатальний центр став частиною кластеру, плюс чи мінус для закладу?

– Як уже згадували раніше, кластерна лікарня включає чотири структурні підрозділи. Для пологого будинку зміни однозначно принесли покращення. Колись, щоб вагітну жінку проконсультував, скажімо, невропатолог, чи травматолог, чи хірург, чи будь-який інший вузький спеціаліст, треба було їхати до іншої лікарні, домовлятися про консультацію.

Після створення кластеру всі спеціалісти у нас є на місці. Для жінки це дуже зручно, для нас це зручно, тому що ми одразу можемо поставити діагноз. Поряд – дитяча лікарня, при якій створений катамнестичний кабінет. Тобто дітей спостерігають вузькі спеціалісти.

Також при дитячій лікарні відновив роботу басейн, де з дітьми працюють тренери-професіонали. Басейн можуть відвідувати не лише хворі, але й здорові діти. Це для жителів Івано-Франківська дуже вигідно, зручно і корисно.

Розмовляла Любов Загоровська

Фото: Богдан Савлюк

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Любов Семанишин
Любов Семанишин
Журналіст, публіцист. Редакторка сайту Правда іф. юа. Випускник філологічного факультету ПНУ.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні