0.4 C
Ivano-Frankivsk
Вівторок, 25 Лютого, 2020
Головна Cтатті / Огляди Як святкуватимуть Святвечір та Різдво римо-католики Івано-Франківська

Як святкуватимуть Святвечір та Різдво римо-католики Івано-Франківська

Сьогодні римо-католицька громада Івано-Франківська святкує Святвечір, а завтра – Різдво. Які традиції існують в цих родинах, чи ходять діти колядувати і чи мають бути на столі традиційні 12 страв, журналістам Правда.іф розповів помічник вікарія римо-католицької парафії Христа Царя отець Ян Гано.

– Отче Яне, наскільки великою є парафія римо-католиків у Івано-Франківську?

– Докладну кількість прихожан дуже важко порахувати, на Службах Божих, Святих Месах у неділю в храмі буває до тисячі осіб.

– Сьогодні Святвечір. Власне, як святкують його римо-католики?

– У родинах святкування починається із святкової вечері, коли уся родина збирається разом, спочатку спільно моляться, найчастіше молитву провадить батько, як голова сім’ї, в деяких сім’ях – мама. У римо-католицьких сім’ях є звичай: перед початком вечері усі діляться так званим облатком, таким білим хлібом. Це хліб, випечений без дріжджів, його складниками є лише борошно і вода. І ним усі діляться, бажаючи один одному всього доброго, миру, радості. Потім усі вечеряють і цілими родинам йдуть на Святу Месу, яку в нашій парафії відправляють о 20.00 годині.

Це так звана Вігілія, початок святкування. Саме Різдво святкують 25 грудня. У нашій парафії Святі Меси відправлятимуть о 10.00 – українською мовою, о 12.00 – польською мовою. Також о 14.00 буде служба англійською мовою для студентів-іноземців-католиків, які навчаються в Івано-Франківську.

– У православній та греко-католицькій церкві на святковому столі на Святвечір мають бути 12 традиційних свят. Чи є обов’язкові страви у римо-католицькій традиції?

– Ми вже згадували про облаток, але він не є стравою. Перед вечерею ним діляться на знак єдності, миру. Облаток символізує чистоту, це той самий хліб, який священик використовує під час Причастя. Після цього наступає вечеря. Також на столі мають бути кутя, борщ з вушками… Я особисто родом із Львівщини, місто Мостиська, і у нас вдома завжди є 12 страв на Святвечір. Звісно, у кожній родині все по-різному, іноді важко приготувати саме 12 страв. Проте, Святвечір – це пісний день, тому на столі не має бути нічого м’ясного. Переважно готують салати, рибні страви, хлібобулочні продукти.

– Чи ходять діти в римо-католицьких родинах колядувати?

– Ходять, але не під час Святого вечора, а 25-26 грудня. Ходять по хатах, колядують, бажаючи усього доброго і щоб Божа дитина благословила всі родини.

– Традиційно, люди звикли до стереотипу американських фільмів, коли діти зранку на Різдво прокидаються і отримують подарунки від Санта Клауса. Хто у Івано-Франківську приходить до дітей римо-католиків із подарунками?

– Діти отримують подарунки на Святвечір. Свята вечеря починається, коли сходить перша вечірня зірка, це приблизно о 17.00-18.00. Саме у цей час під ялинкою кожен знаходить свій подарунок. Це, власне, подарунок, з нагоди зірки, яка з’являється на небі, зірки, яка провадить до Ісуса.

Розмовляла Любов Загоровська

Залишіть коментар

avatar
  Підписатись  
Сповіщення про
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -

ВАЖЛИВЕ!