Як тисячу років тому на Франківщині виготовляли сіль. У Калуші показали перформанс
Диван на коліщатках в темній вітальні

Як тисячу років тому на Франківщині виготовляли сіль. У Калуші показали перформанс

Автор: Петро Якимчук
27/08/2022 16:19
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
-Реклама
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

На околиці Калуша актори молодіжного театру “Сілентіум” показали, як тисячу років тому виготовляли та продавали по всій Київській Русі сіль.

Її називали “білим золотом”, адже за цей товар князі розраховувалися золотими монетами, розповів кореспондентці Суспільного художній керівник театру, режисер Дмитро Карачун, передає Правда ІФ

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

“Видобували сіль, у великих казанах випарювали. Її виготовляли у промислових обсягах, продавали й обмінювали. Потім її вантажили й утрамбовували в гірки. Можливо, ви бачили, на гербах деяких міст є такі гірки солі. Насипали в мішки та сплавляли у човнах Лімницею в Галич”, — пояснює Дмитро Карачун.

Актор Ігор Мутрик виконує у перформансі роль власника солеварного цеху.

Він говорить: “Я буду командувати “дядьками”, які носять сіль, щоб вони, не дай Боже, її замочили, тому що сіль — це золото. Це — багатство і добробут. І якщо вона змочиться у воді, і я привезу до світлого князя сіль “в каміннях”, він не буде бачити золота, а я — життя. Або навпаки”.

Завідувачка науково-дослідного відділу національного заповідника “Давній Галич” Марія Костик каже, в літописах є згадка, що галицька сіль була надзвичайно важлива для економіки Русі.

“Часто між київськими князями й печенігами були військові сутички. Але пізніше вони стали на службу київським князям. Але, коли були військові сутички, то галицька сіль була важлива. І, можливо, похід київського князя Володимира Святославовича 993 року на хорватів і був пов’язаний з тим, що в галицьких землях було дуже багато покладів солі”, — розповідає Марія Костик.

Генеральний директор національного заповідника “Давній Галич” Володимир Олійник каже, перформанс присвятили річниці Незалежності України. Таким чином намагалися нагадати про тисячолітню історію держави й про те, як у давнину калуську сіль перевозили, оподатковували та розповсюджували по всій Київській Русі.

Міський голова Калуша Андрій Найда розповідає, місцевість довкола міста і сьогодні багата на поклади солі — не лише кухонної, але і калійної. За своїм складом вона схожа на ту, яку зараз заготовлюють лише на території РФ та Білорусі. Проте незабаром видобуватимуть і в Калуші.

“Ми цей процес уже розпочали. До нас переїхало підприємство “Ніохім” з Харкова. Працівники починають проводити певні дослідження наших розсолів. Спочатку йтиметься, яким чином можна з цих розсолів добувати калійні добрива. А згодом — на рівні Фонду державного майна треба вирішити, як співпрацювати з “Оріаною” і як залишити інвесторів, які будуть добувати калійні добрива”, — каже Андрій Найда.

За його словами, технології сухої засипки чи консервації шахт, які зараз застосовують за кордоном, дозволяють видобувати сіль без просідання земельних поверхонь.