Історія Станіславова багата на непересічних постатей – тут народилися видатні політики, воєначальники, митці й спортсмени, котрі вплинули на долю не тільки України, але й світу. Життя розкидало їх по різних куточках планети, однак Станіславів залишався для них рідним. Яскравим прикладом такої особистості, яка провела своє дитинство і юність у нашому місті, є Даніель Остер. Він став першим єврейським мером Єрусалиму і першим мером за період незалежного Ізраїлю. Які місця Станіславова пов’язують їх із Остером та як Даніелю вдалося стати одним із провідних політиків Ізраїлю – пишемо далі на frankivski.info.
Дитинство та юність
У травні 1893 року у галицькому селі Княгинин народився Даніель Остер. на той момент цей населений пункт був передмістям Станіславова, нині – один із його мікрорайонів. Батьками Даніеля були Рахель Гутман та Якуб Остер. Цього чоловіка у Станіславові знали як різника. Першим навчальним закладом, який відвідував хлопець, була Станіславська гімназія. Після успішного складання іспитів, Даніель провчився у закладі три роки. Невдовзі хлопець продовжив навчання у гімназії №2, де заняття викладали польською мовою. У 1911 році Даніелю Остеру вручили атестат, передає «Репортер».
Хлопець із достатньо ранніх років навчання активно цікавився політичним життям. Свої поривання в цій сфері він реалізовував вже у Відні. До столиці Австро-Угорщини Остер відправився по закінченню навчання в Станіславові. Юнак вирішив вивчати юриспруденцію у Віденському університеті. паралельно до навчання, Даніель активно займався громадською діяльністю, керував місцевою молодіжною сіоністською організацією. Віденський університет Даніель Остер закінчив у 1914 році із відзнакою.
Перша Світова війна
Наступним етапом у житті Даніеля стала еміграція до Палестини. На той момент територію країни контролювала Османська імперія. Остер вирішив оселитися у місті Хайфа. У місцевій школі «Реалі» він почав викладати німецьку мову. У роки Першої Світової війни Остера призвали на службу. Даніеля призначили представником австрійської армії в місті Дамаск. Він працював у штаб-квартирі головнокомандувача турецькими військами в Сирії та Ізраїлі.
Перебуваючи на службі у штабі австрійських експедиційних сил в Дамаску, Остер налагодив активну співпрацю із Артуром Руппіном. Це був громадський діяч, сіоністський вчений, котрий організував спільноту, яка займалася єврейським заселенням Палестини. Руппін, до слова, став одним із засновників Тель-Авіву. Спільно із ним, Даніель Остер організував матеріальну допомогу із Константинополя для єврейської спільноти на територіях Палестини, котра потерпала від нестачі продовольств, пише «ПІК».
Кар’єра в Єрусалимі
У 1919 році Даніелю Остеру довірили секретаріат юридичного департаменту Сіоністської комісії в місті Єрусалим. А через рік він отримав офіційний сертифікат на адвокатську діяльність. Такий дозвіл йому надали одним із перших у місті. Станом на 1921 рік уродженець Станіславова входив до когорти сімох офіційних адвокатів Єрусалиму.
Завдяки добрій освіті, компетенції та наполегливості, професійна кар’єра Даніеля була приречена на успіх. У двадцятих роках 20 століття Остер був членом ради страхових компаній Єрусалиму та різноманітних промислових виробництв. Також Даніеля вважають одним із перших очільників алмазної промисловості в регіоні.
Перший єврейський мер Єрусалиму
Тридцяті роки стали для Даніеля Остера періодом активної політики. У 1934 році його обрали до муніципалітету Єрусалима. Ще через два роки він отримав крісло віце-мера. На той момент місто очолював Хусейн аль-Халіді. Цей діяч невдовзі приєднався до когорти екстремістів, тому 1937 року виконувати обов’язки мера міста став Даніель Остер. На посаді він був приблизно один рік.
Зважаючи на те, що до цього моменту Єрусалим очолювали тільки представники арабської спільноти, Остера вважають першим єврейським мером міста. Влітку 1938 року крісло міського голови Єрусалиму посів Мустафа аль-Халіді, він входив до спільноти поміркованих мусульманських діячів. Даніель Остер повернувся до обов’язків заступника мера, а невдовзі отримав посаду секретаря муніципалітету.
Підписант Декларації Незалежності Ізраїлю
У 1939 році Даніель Остер став одним із депутатів 21-го Сіоністського конгресу, що відбувся у Женеві. Це, до слова, збори, як намагалися міжнародного визнання єврейської держави на території Палестини, вони діяли від 1897 році. У сорокових роках Остер також був членом Асамблеї Представників Загальної сіоністської партії.Влітку 1944 року, після смерті Халіді, Даніель знову очолив Єрусалим. Обов’язки мера він виконував близько року.
1947 року Остер входив до делегації Єврейського агенства у робочому комітеті Ради опіки, котрий мав на меті скласти проєкт статуту Єрусалиму. Через рік Даніель Остер став одним із підписантів Декларації Незалежності Ізраїлю, яка офіційно проголошувала створення єврейської держави Ізраїль. День історичного підписання декларації зараз вважається національним святом країни.
Відновлення столиці після війни, заснування ООН
Арабські країни не змирилися з існуванням єврейської держави. Розпочалася війна. Ізраїльські сили вистояли перед тиском п’яти держав. Попереду євреїв чекала відбудова країни. Активну роль у відновленні столиці відіграв Даніель Остер. До того ж, на початку 50-х років він знову очолив місто, на цей раз Західний Єрусалим.
1949 року представляв державу Ізраїль на заснуванні Організації Об’єднаних Націй. А вже у січні 1951 року Остер вирішив піти із політики та державної служби. У муніципалітеті та на посаді очільника міста він попрацював близько 16 років. Після цього Даніель вирішив подати у відставку та повернутися до адвокатської діяльності. 15 січня 1963 року видатний ізраїльський діяч помер.
Заслуги та вшанування
Окрім вищезгаданих заслуг, Даніель Остер також керував різними громадськими та суспільно-політичним організаціями та інституціями. Він очолював Асоціацію Об’єднаних Націй в Ізраїлі та Раду Єврейського Національного Фонду. Ця організація відіграє значну роль в країні, її заснували з метою викупу палестинських земель в Османської імперії, аби заселити туди єврейську спільноту. Із часом організація перетворилася на провідну у сфері захисту довкілля, її фонд володіє 13% усіх земель Ізраїлю. Вона, зокрема, займається розбудовою екологічної інфраструктури та розвитком парків.
Також Остера призначили в Раду керівників Єврейського університету – провідного наукового і дослідницького центру країни, найбільшого та найвідомішого навчального закладу Ізраїлю, засновниками і викладачами якого були Альберт Ейнштейн та Зигмунд Фрейд. Даніеля Остера нагородили орденом Британської імперії, а на честь нього у Єрусалимі назвали площу Остер та Сад Даніеля.
Значення цієї постаті для єврейської держави неабияке. Остер відіграв одну із провідних ролей у становленні Ізраїлю, боротьбі за незалежність та розвитку його столиці. Небагато мешканців його рідного міста знає про цю непересічну особистість. Втім, він – один із яскравих прикладів того, наскільки вагомий вклад зробили уродженці Станіславова у перебіг світової історії.