Різновид системи опалення у багатоквартирному будинку — важлива характеристика, на яку звертають увагу більшість покупців. Від її типу залежить не тільки розмір оплати за комунальні послуги, але й загальний комфорт опалювання будинку. Це значно ускладнює процес вибору оптимальної опалювальної системи та ставить у глухий кут більшість потенційних інвесторів. Щоб віддати перевагу одній з них, важливо знати всі особливості таких систем, а також тонкощі їх роботи, вказані нижче в статті.
Централізоване опалення квартири: переваги та недоліки
Значна частина міських багатоповерхівок підключена саме до централізованого опалення. Це пояснюється простотою його підключення до теплової магістралі населеного пункту. Тому забудовники, які намагаються витратити мінімальний бюджет, віддають перевагу саме такій системі. Слід виділити ще 4 головних переваги централізованого опалення в квартирі:
- Нижчу вартість житла
- Простоту у використанні
- Надійність
- Наявність мінімальної кількості обладнання та відсутність потреби його частого обслуговування
Власникам квартир не потрібно витрачати свій час на контроль і обслуговування — за роботою системи стежить комунальна служба, яка несе відповідальність за якість функціонування мережі.
Як й інші опалювальні системи, централізована має свої недоліки: роботу лише в опалювальний сезон та значні втрати тепла, що супроводжується необхідністю щомісячної сплати великих сум. Особливо це стосується квартир с великою кількістю кімнат.
Особливості автономного опалення
Автономне опалення у багатоквартирних будинках реалізується шляхом встановлення котельні. Вона розміщується на даху, в підвальних приміщеннях, або в спеціальній прибудові. Дана технологія обігріву будинку має такі переваги:
- Незалежність від міських мереж
- Відсутність щорічних літніх ремонтів і частих перебоїв гарячої води
- Мінімальні тепловитрати, що дає можливість власникам квартир платити тільки за “реальне” тепло та не переплачувати
- Низьку вартість опалення (у порівнянні з централізованою мережею)
Автономні котельні також проєктуються у великих житлових комплексах. Це пов’язано з тим, що у забудовників часто немає можливості розміщувати біля кожного з будинків потужні насоси та інше габаритне обладнання. Хороший приклад використання такої технології обігріву — новобудови Києва, основу яких формують цілі житлові квартали.
Головним недоліком автономної опалювальної системи вважається більш висока вартість житла. В будинках, обладнаних власною котельнею, забудовники відчутно підіймають вартість квадратного метра. Вагомим мінусом також є ймовірність великого рівня шуму та вібрації від дахових котелень, які можуть заважати мешканцям останніх поверхів.
На які плюси та мінуси індивідуального опалення слід звернути увагу
При індивідуальному опаленні обладнання для виробництва теплової енергії встановлюється прямо у квартирі. Роль теплогенератора виконує електричний або газовий котел, а режим опалення запускається термостатом, який реагує на пониження температури повітря у приміщенні. Відомі декілька головних переваг системи індивідуального опалення:
- Можливість регулювання температури в приміщеннях у будь-яку пору року
- Максимальна економічність, яка досягається внаслідок самостійного регулювання інтенсивності роботи системи та мінімальних тепловитрат
- Безперебійна подача гарячої води
До незначних недоліків такого опалення відносять достатньо високу вартість обладнання, а також необхідність у періодичному додатковому обслуговуванні систем. Власник вимушений самостійно контролювати справність обладнання і виконувати вчасну ліквідацію несправностей, які виникли.
Висновок
Не зважаючи на достатню кількість недоліків, централізоване опалення все ж лідирує серед новобудов України. У випадках, коли підключення до теплової магістралі міста є економічно не вигідним для забудовника, у багатьох ЖК споруджують автономну котельну. Якщо ж говорити про житлові комплекси передмістя, то в них найпопулярнішим є індивідуальне опалення. Така технологія дає споживачам більше можливостей.