Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта

-Реклама-spot_img
spot_img

В Міністерстві розвитку громад та територій України представили проект Перспективного плану Івано-Франківської області. Карта спроможних територіальних громад області знову зазнала змін – замість 60 громад узгодили 59. Проте і ця цифра не є остаточною. То скільки ж ОТГ функціонуватиме на Прикарпатті?

На сьогоднішній день в області уже працює 40 ОТГ, в яких проживає 56 % населення регіону. З 512 міських, селищних, сільських рад, що функціонували в області до початку реформи, 342 ради або 66,2 % від загальної кількості – ще не об’єдналися та не приєдналися, тобто не взяли участь у реформі, пишуть Версії.

Прагнучи завершити процес реформування базового рівня місцевого самоврядування до чергових місцевих виборів, що мають відбутися восени 2020 року, Урядом України розпочато перехід від добровільного до адміністративного формування територіальних громад. Основоположним документом, який має лягти в основу цього процесу є Перспективний план формування територій громад області, з розробки якого, власне, і стартувала реформа.

- Advertisement -

Як це було:

Перший Перспективний план був затверджений розпорядженням КМУ від 13.10.2015 року. Тоді ж, для уніфікації процесу, було затверджено Методику формування спроможних територіальних громад, яка визначає першочерговий перелік адміністративних центрів – це міста обласного значення, діючі та колишні районні центри, великі селища, зону та умови доступності в межах потенційної громади, а також інші важливі умови – школа І-ІІІ ступенів, наявність щонайменше 250 дітей шкільного та 100 дітей дошкільного віку, тощо.

Втім, упродовж наступних часів Перспективний план зазнавав чималих змін та уточнень.

Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта

Як стало:

Після внесення Верховною Радою України змін до ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад», відповідно до яких обласні ради були виключені з цього процесу, за всю роботу щодо підготовки проекту Перспективного плану області відповідає облдержадміністрація.

Картинки по запросу підготовки проектів Перспективних планів всіх областей України

З цією метою була сформована Міжвідомчої регіональної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівня.

Як формувався новий Перспективний план:

У вересні 2019 року облдержадміністрацією спільно з експертами Івано-Франківського ЦРМС, Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття, РВ АМУ, ВАСРР, взявши за основу оновлені критерії Міністерства розвитку громад та територій, було напрацьовано карту із 57 спроможних територіальних громад області.

В листопаді та грудні минулого року відбулися два засідання оновленого складу Міжвідомчої регіональної робочої групи нашої області, за результатами яких було сформовано перелік з 60 територіальних громад. В доопрацьовану проектну модель спроможних громад області додатково включили ще три ОТГ, серед яких і Загвіздянську та Угринівську об’єднані територіальні громади, що межують з обласним центром.

Як відреагували в Уряді:

Цього понеділка, 20 січня, однією з останніх свій проект в Міністерстві розвитку громад та територій України представила Івано-Франківська область.

Члени урядової комісії, співголовами якої є заступник міністра розвитку громад і територій В’ячеслав Негода та народний депутат України, голова підкомітету ВРУ з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін, позитивно оцінили результати підготовки проекту Перспективного плану формування громад області.

Світлина від Vitalik Bezgin.

“Івано-Франківська область – це був кращий проект серед сьогоднішніх. Є певні точкові проблеми, що потребують додаткового опрацювання, але не критичні. Варто приділити додаткову увагу Верховинському, Галицькому, Снятинському районам. Окремо проговорити питання Ворохти. Але загалом до топ-5 по Україні скоріш увійшов, правда з 5 місця”, – написав Vitalik Bezgin на свій сторінці у ФБ.

Загалом п’ятірка найкращих перспективних планів, на думку голови підкомітету ВРУ з питань адміністративно-територіального устрою, виглядає наступним чином: Запорізька, Вінницька, Херсонська, Львівська та Івано-Франківська області.

Світлина від Vitalik Bezgin.

Що ще хочуть змінити: дві альтернативні думки

Щодо згаданих “точкових проблем”, які потребують додаткового опрацювання, то тут є декілька експертних думок.

До прикладу, Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття підтримує Перспективний план формування територій громад Івано-Франківщини, розроблений ОДА. Проте у експетів є свої пропозції, тому тут підготували та направили звернення до профільного міністра.

“Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття повністю підтримує підготовлений облдержадміністрацією перспективний план, проте, відстоюючи принцип добровільності, також рекомендує включити ще три громади до перспективного плану. Зокрема, Корницьку і Підгайчиківську ОТГ, перші вибори в яких вже відбулися 22 грудня 2019 року, та Ворохтянську тергромаду, яка отримала позитивний висновок від облдержадміністрації та прийняла остаточні рішення сесій рад про добровільне об’єднання”, – відмічає виконавчий директор агенції Ігор Мельничук.

Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта

Своєю чергою, експерти Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України занепокоєні “подрібненням” громад.

“Відповідно до змін, внесених до ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад», тепер добровільне об’єднання територіальних громад є можливим лише у відповідності до переліку, затвердженого Перспективним планом. Але якби така норма діяла раніше, нам би вдалося уникнути подрібнення таких перспективних громад, як Рожнятівська, Галицька, Івано-Франківська, Яремчанська та інших”, – коментує Андрій Деркач, регіональний консультант з юридичних питань проєкту ПУЛЬС, який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID.

Світлина від Юрія Стефанчука.

Під час жвавої дискусії, яка супроводжувала представлення Перспективного плану в Міністерстві розвитку громад та територій України, представники ІФ РВ АМУ намагалися переконати учасників консультацій в необхідності  внесення змін в ряд запропонованих розв’язків щодо базового рівня адміністративно-територіального устрою області.

“Серед результатів засідання урядової комісії слід відмітити рішення про необхідність об’єднання Угринівської ОТГ з Івано-Франківською громадою. Нам  вдалося добитися додаткових консультацій щодо остаточного затвердження переліку громад в Галицькому, Рожнятівському та Снятинському районах. Однак, на жаль, урядовцями так і не було почуто наших аргументів щодо недопустимості роздрібнення Яремчанської міської територіальної громади. Незважаючи на заклик до прийняття прагматичних та обґрунтованих рішень, Перспективний план має чимало дискусійних моментів, які явно не відповідають ідеї спроможності для організації надання якісних послуг та створення умов для гідного життя людей”, – розповів Андрій Деркач.

Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта

“Основний акцент – спроможні громади, конфігурація яких має бути зрозумілою і обґрунтованою, а сталий розвиток та надання якісних публічних послуг є основою завершення децентралізації”, – додає виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук. 

Чого очікувати:

Світлина від Юрія Стефанчука.

За результатами перших консультацій перед членами Міжвідомчої регіональної робочої групи стоїть завдання провести додаткові консультації – як з представниками громад, так і експертного середовища, – та визначити можливі шляхи вирішення порушених питань.

Завдання ОДА – сформувати Перспективний план, який би задовільнив усіх, і був представлений, як узгоджена позиція регіону.

“Напрацювання до базового рівня наразі в активній фазі. Щодня в Міністерстві розвитку громад та територій України проводять консультації та наради. Ця робота буде тривати ще, як мінімум, кілька місяців, бо багато областей далекі від ідеалу”, – відмічають експерти Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття.

Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта

“Зрозуміло, що стан речей, який є зараз (коли понад 66% місцевих рад Івано-Франківської області ще не приєднались до реформи –ред.) гальмує розвиток багатьох територій та позбавляє можливості впровадження принципів реформи на всій території області. Звичайно, що така ситуація є притаманною не тільки для Івано-Франківщини, а загалом з більшою чи меншою різницею характеризує процес децентралізації в державі загалом”, – додає Андрій Деркач.

Картинки по запросу Андрій Деркач аму

Як стало відомо Версіям, в Уряді встановили дедлайн підготовки проектів Перспективних планів всіх областей України – кінець лютого. Опісля має бути прийнятий закон про адмінтерустрій, в якому буде чітко прописано кількість громад кожної області. А в додаток до закону будуть внесені всі ОТГ з переліком населених пунктів, які до них входять. Відтак Кабмін затвердить карту ОТГ.

Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта

Базовий рівень має бути затверджений Урядом, а от затвердження нових районів – це вже повноваження ВР. Наразі це ще далека перспектива. Тож попереду нас чекає ще багато консультацій та дискусій, бо наразі дуже важко чітко уявити, як в кінцевому результаті виглядатиме нова карта Івано-Франківщини взагалі та України  зокрема. Але як казав Сократ: “У дискусіях народжується істина”.

Як виглядає оновлений Перспективний план формування територій громад області

Представляємо Перспективний план формування територій громад Іван-Франківської області, який Міжвідомча регіональна робоча група представила в Міністерстві регіонального розвитку та територій України.

Для кожної громади вирахувано чисельність населення, площу, окремо кількість дітей дошкільного та шкільного віку та рівень спроможності.

Цікаві факти:

Найбільша за площею – Вигодська ОТГ – 803,494 кв. км

Найбільша чисельність населення – Івано-Франківська ОТГ – 276 708 осіб

Найбільше населених пунктів у складі громади – Рогатинська ОТГ – 68 населених пунктів

Найвищий рівень спроможності – 3,6. Присвоєний одразу 8-ми ОТГ – Івано-Франківській, Калуській, Городенківській, Рогатинській, Долинській, Яремчанській, Перегінській та Вигодській

Найбільше власних доходів на одного мешканця – Ямницька ОТГ – 7764 грн

Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта
Які, де і скільки: стала відомою повна інформація про прикарпатські ОТГ: карта

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні