Які таємниці приховує старий німецький цвинтар під Говерлою
Диван на коліщатках в темній вітальні

Які таємниці приховує старий німецький цвинтар під Говерлою

Автор: Петро Якимчук
03/06/2023 09:39
-Реклама
-Реклама
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Азов

Неподалік гори Говерла розташований німецький цвинтар часів Першої світової війни. Він заховався обабіч туристичного маршруту та має свої загадки.

На цвинтарі є 44 поховання німецьких солдатів і три невідомі могили. Вони без надгробків і лежать окремо від решти, передає Правда ІФ з посиланням на rdzs

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Хоч цвинтар і є позначений на картах, та вся його популярність закінчується художніми фото на фоні. А як же історія! Чому з мільйона загиблих в Карпатах саме цим шістдесятьом встановлено пам’ятник? І що це за три таємничі могили поруч?

Пам’ятний камінь в центрі старого німецького цвинтаря
Фотосет гурту 1914 на старому німецькому цвинтарі

До закинутого цвинтаря найлегше добратися з турбази Заросляк. Потрібно йти зеленим, пологішим маршрутом “як на Говерлу”. На межі лісу звернути на жовтий маршрут до гори Велика Козмєска. Шлях в одну сторону займає півтора години неспішної ходьби. Підйом тут нестрімкий.

йти зеленим маршрутом
На маршруті буде старий прикордонний стовпчик між Польщею та Чехословаччиною, 1923 рік
З цього місця потрібно йти прямо і за 15 хв ми будемо коло цвинтаря
От і прийшли: проглядається цвинтар

Старий німецький цвинтар займає площу 260 кв. м. Територія кладовища поділена на шість полів. В центрі стоїть великий камінь з написом: «SEINEN BIS IN DEN TOD GETREUEN HELDEN DAS II BATAJLLON PREUSS. RES. JNF. REG 22”. В перекладі “Своїм вірним аж до смерті героям. ІІ батальйон 22 резервного прусського полку піхоти».

Німецький цвинтар після його облаштування, 1920-і роки
Той же надгробок “Breuer Eduard” що і на старому фото. 2020 рік.
Той же камінь, що стоїть по центру на старому фото. Написано: “Своїм вірним аж до смерті героям. ІІ батальйон 22 резервного прусського полку піхоти”
Тильний бік каменю теж містить напис
«1917» це рік створення цвинтаря, а «untffz. Tropitz 6/22 Musk. Horringer 7/22» – дата і прізвища його творців

Могили розташовані в регулярних рядах з похиленими стелами коло голови. На них викуто мальтійський хрест, прізвища загиблих, їх службовий ранг, військову одиницю, а, також, дату смерті.

Схема цвинтаря з карпатського альманаху “Płaj” № 22. Три невідомі могили обведені червоним

Всього у 41-ій іменній і трьох спільних могилах поховано 60 жертв Першої Світової Війни. Усі вони загинули в трьох останніх днях серпня 1916 року, обороняючи відрізок карпатського фронту від російської армії Брусилова.

Надгробок №1. Нумерація зліва направо, знизу вверх
Надгробок № 13
Надгробок № 14.

Бій, де вони полягли, відбувся 30 серпня 1916 року в шанцях, що неподалік. У 1917 році на місці загибелі солдатів встановили пам’ятний камінь. В 1922 році, після закінчення війни, тут облаштували цвинтар та акуратні надгробки

Надгробок № 30

В Першу Світову Війну саме тут, по гірському хребту, проходила лінія оборони. Тоді в Карпатах загинуло близько мільйона людей

Zommersteinhof провів ряд досліджень на цю тему. Дуже ймовірно, що в трьох окремих могилах поховані вояки іудейського віросповідання.

Проте, у 2010 р. за гроші фонду А.І.Лісіцина (депутат Держдуми РФ) на цих трьох могилах встановили хрести. Вони припустили, що це поховання російських солдат.

Zommersteinhof припускає, що у цих трьох могилах поховані німецькі солдати іудейського віросповідання. Адже тоді дотримувались “принципу непоховання” солдатів-іудеїв разом з солдатами-християнами. Тому католиків, православних і протестантів ховали на одному цвинтарі, а для іудеїв завжди створювались окремі поля.

І хоч загадки залишилися, цей цвинтар є хорошим прикладом як потрібно вшановувати полеглих у боях.

Також, ми побачили як росіяни створюють псевдо-героїв: спочатку поставили хрести, потім придумають легенду як ці троє поклали тут купу німців.