відмова від паління
Диван на коліщатках в темній вітальні

Якщо дитина весь день перебуває в накуреному приміщенні, то за день вона «викурює» близько пачки сигарет

Автор: Ігор Василик
21/11/2019 11:15
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Готелі Reikartz і контакти, Україна
-Реклама
Азов

Сьогодні відзначають Міжнародний день відмови від паління. Наскільки небезпечною для організму людини є звичка курити сигарети, які хвороби виникають через куріння, чи є безпечними електронні сигарети… На ці та інші запитання читачам Правда.іф відповідає лікар-терапевт Структурного підрозділу Міська поліклініка №3 Мар’яна Омелянівна Боднар.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

– Пані Мар’яно, наскільки тютюнопаління шкодить здоров’ю людини?

– Тютюнопаління – це доведена шкідлива звичка. Користі організму вона не приносить жодної, а з часом переростає у залежність, яку можна порівняти з наркологічною та алкогольною. Людина втягується і їй потім важко відмовитися від цієї звички. Куріння небезпечне тим, що воно впливає практично на всі органи і системи організму. Зокрема значного впливу зазнають судини, а оскільки кровоносні судини постачають кров до всіх органів тіла, то відповідно страждає й увесь організм. 

З часом у курців тютюнопаління викликає спазм судин і порушення кровопостачання. Кров стає густішою, судини більше уражаються атеросклерозом, прогресують усі серцево-судинні захворювання. Саме у осіб, залежних від куріння, виникає значно більше ускладнень: гострих інфарктів, інсультів, частіше бувають гіпертонічні кризи, транзиторні ішемічні порушення головного мозку. Бо в першу чергу від куріння страждає кровотік.

Коли людина лише починає курити, негативного впливу зазнають зуби, які жовтіють. Якщо людина має звичку допалювати сигарету до кінця, у неї виникає опік губи. З часом постійне, тривале подразнення червоної кайми губ може призвести до онкозахворювання.

Від куріння страждає шкіра, знижується синтез колагену, шкіра перестає бути пружною. Особливо це помітно у жінок. 

Впливу зазнає шлунково-кишковий тракт, бо тютюн, всмоктуючись в кров, потрапляє до слизової оболонки шлунка. Як наслідок – загострення гастритів, зростання ризику виникнення виразкової хвороби.

У чоловіків, завдяки тютюнопалінню, частіше виникає ректильна функція. У жінок куріння впливає на овуляцію, знижується можливість завагітніти. А якщо курить вагітна жінка, виникає високий ризик виникнення патологій плоду, мертвонародженість, викидні, вади розвитку дитини.

Страждає від куріння і легенева система: після ротової порожнини дим подразнює голосові зв’язки, у людини виникає охриплість голосу. Подразнюється епітелій бронхів, ті війки, які мали б очищати бронхіальне дерево, стають слабшими, втрачають рухливість. Це призводить до бронхітів, до хронічних обструктивних захворювань, відбувається загострення бронхіальної астми.

– Зараз серед курців поширеними є електронні сигарети, багато хто вважає їх більш безпечними. Чи це відповідає дійсності?

– Згідно досліджень, в тютюні налічується близько 7000 різних шкідливих речовин, в тому числі багато канцерогенів, миш’як, важкі метали. Побутує думка, що електронні сигарети не мають нікотину і смол, тому є безпечними. Але у сумішах до електронних сигарет є попіленгліколь. Він при згоранні перетворюється на різні леткі речовини, які є небезпечними для людини. Статистика свідчить: хто почав курити електронні сигарети, з часом переходить на нікотин. Залежність все одно виробляється.

Поки що не існує досліджень віддалених наслідків куріння електронних сигарет. Вони відносно нові для нас. А онкологія не розвивається за рік-два. Біда також в тому, що електронні сигарети дуже полюбляють підлітки. 

– Зараз досить популярним є і куріння кальяну. Власне, чи й кальян є небезпечним для організму?

– Коли людина замовляє кальян, то не знає складу продукції, того, звідки береться сировина і що вона містить. Також в громадських закладах не завжди використовують одноразові мундштуки. А отже, під час куріння кальяну, можна підхопити багато вірусних інфекцій, зокрема гепатити типу В і С, віруси герпесу. Наприклад, є хвора людина, у неї якийсь каріозний зуб чи уражена слизова і – вірус потрапляє на мундштук. Інша людина теж має каріозний зуб чи ранку на десні, і все – після куріння кальяну заражається небезпечною хворобою.

– Наскільки небезпечним для людини є пасивне куріння?

– Перебування людини, яка не курить, протягом години в накуреній кімнаті прирівнюється тій шкоді, як від самостійно викуреної половини сигарети. Тобто наявний увесь негативний вплив нікотину. Особливо небезпечно, якщо вдома курять батьки. Фактично, якщо дитина увесь день перебуває в накуреному приміщенні, то можна вважати, що за день вона несвідомо викурила близько пачки сигарет. 

У дітей-пасивних курців, тривалішим є період виздоровлення від ГРВІ, бронхітів, у них довше триває кашель, виникає важкість у грудній клітці. Дихальна система дитини незріла. Через пасивне куріння у неї виникає ризик алергічних ускладнень та бронхіальної астми.

– Чи реально самостійно відмовитися від тютюнопаління, а чи потрібна допомога спеціалістів і де її можна отримати?

– В Україні діє гаряча лінія по допомозі тим, хто хоче позбутися тютюнової залежності. В інтернеті можна знайти відповідні телефон і веб-сайт, куди людина може звернутися і спеціалісти проконсультують її, дадуть відповіді на запитання, нададуть усю потрібну інформацію. Але в першу чергу людина сама має захотіти кинути палити. Якщо у неї не має бажання, то ніхто її не змусить відмовитися від шкідливої звички. Так, є спеціальні пластирі, є замінники нікотину, таблетки. Але з часом у курців формується рефлекторна потреба потримати щось в руці, і виконувати ті рухи, які людина виконує в процесі куріння. Фактично вони не мають куди подіти руки. Або ж: виникає проблемна ситуація, а при таких обставинах людина завжди курила, щоб розслабитися. Тому потрібно навчитися перебути ту чи іншу ситуацію без сигарет.

Відмова від куріння може викликати зміну настрою, неспокій, поганий сон, зростання апетиту, збільшення ваги тіла. Хоча все це індивідуально, у когось відмова від тютюнопаління відбувається абсолютно спокійно і безсимптомно, у когось – досить складно. Що є дуже важливим, це підтримка рідних і близьких. Потрібно, аби близькі люди не пропонували сигарети людині, яка намагається позбутися шкідливої звички. Їжа в цей час має бути багатою антиоксидантами, а їх багато в овочах і фруктах. Проте найголовніше – воля людини. 

Треба розуміти, що при відмові від куріння починається очищення бронхів та легень. Тому можливий кашель, з легень відходитиме харкотиння. Не зайвим буде звернутися до терапевта і походити на інгаляцію, на фізіотерапію. 

Не можна запевнити, що організм після багаторічного куріння повністю відновиться після відмови від сигарет. Проте однозначно відбудеться покращення. Людина стане значно здоровішою, потрібно лише перебути оцей гормонально-вегетативний криз, який виникає одразу після відмови від тютюнопаління.

Розмовляла Любов Загоровська