Сенів Наталія Василівна – терапевт медичного центру Оксфорд Медікал.
В сучасних реаліях кожен день доводиться проживати наче на пороховій бочці. Загроза ядерного удару чи артобстрілу, вибуху на окупованій ЗАЕС – ми не можемо бути навіть впевнені у спокійному ранку.
Але, на жаль, ми не розуміємо, що нас оточують мільярди невидимих ворогів, які полюють на наше здоров’я кожної миті. І, тільки ми дамо слабинку, – вони нападають тихо та безжально.
Вірно, я веду мову про мультирезистентні мікроорганізми, збудники найпоширеніших та особливо небезпечних інфекційних захворювань. Основний метод боротьби з бактеріями – антибіотик. Але, навіть тут є свої підводні камені, про які ми з вами сьогодні поговоримо…
ВСЯ ПРАВДА ПРО АНТИБІОТИКИ
Антибіотик (anti – заперечення, bios – життя) – це лікарський засіб, метою якого є пригнічення або знищення мікроорганізмів, що, грубо кажучи, паразитують в тілі людини. Відкриття цього засобу стало революційним у медицині того часу. Нам важко уявити, але навіть банальні для нас інфекційні захворювання завдавали тяжких ускладнень пацієнтам, навіть до летального кінця.
Сучасна фармація може запропонувати широкий вибір антимікробних засобів, які несуть різну дію:
- бактеріостатичну – пригнічують розвиток та зупиняють розмноження бактерій;
- бактерицидну – повністю знищують бактерії шляхом порушення цілісності клітинної стінки або прямого впливу на інші структури клітин.
За своєю хімічною структурою, антибіотики поділяються на численні групи, вибір яких стоїть за лікарем:
- пеніциліни;
- аміноглікозиди;
- цефалоспорини;
- карбапенеми;
- монобактами;
- макроліди;
- тетрацикліни та ін.
Чим антибіотик відрізняється від антисептика? Антисептики наносять на поверхні та можуть промивати ними порожнини, вони руйнують мембрану та висушують мікроорганізм. Антибіотики несуть у собі більш складну функцію і діють всередині організму, передбачають системний вплив, поступово впливають на патогенний мікроорганізм.
ЧИ МОЖУТЬ АНТИБІОТИКИ ЗАВДАТИ ШКОДИ?
В одній популярній трилогії на супергеройську тематику звучить досить важлива фраза: «З великою силою приходить велика відповідальність». Звісно, в контексті фільму це не стосувалося антибіотиків, але, на мою думку, вона ідеально пасує до наших реалій.
Антибіотики дійсно рятують від інфекційних захворювань. Але, перш ніж їх призначати, лікар повинен зважити всі «за» і «проти», щоб не зашкодити пацієнту.
По перше, антибіотик – це чужорідна речовина, на яку організм людини може відповідати алергічною реакцією. Анафілаксія є тяжким і небажаним ускладненням при будь-якому курсі лікування.
По-друге, кожен антибіотик є токсичним. Недарма здавна казали, що будь-які ліки у великих дозах – це отрута. Навіть контрольований прийом антибіотиків несе негативну дію:
- гепатотоксичну – токсичне ураження печінки;
- нефротоксичну – ураження нирок, розвиток ниркової недостатності;
- ототоксичну – токсичне ураження органу слуху, розвиток приглухуватості;
- тератогенну – негативний вплив на плід в утробі матері;
- нейротоксичну – ураження нервової системи.
ГОЛОВНА ПРОБЛЕМА – АНТИБІОТИКОРЕЗИСТЕТНІСТЬ
Всі чули про резистентність, але не всі розуміють, що вона собою уявляє. Згадаю ще одну фразу, якою можна описати цю ситуацію: «Все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими».
Мікроорганізми значно розумніші, аніж нам здається. Якщо курс антибіотиків не знищив бактерію, наступний ідентичний курс буде абсолютно без дієвим. За кожним новим винайденим антибіотиком стоїть бактерія, яка за кілька днів навчиться його оминати. Яскравий приклад – бета-лактамази, специфічні ферменти, які навчилися виробляти антибіотики, щоб інактивувати величезну групу бета-лактамних антибіотиків (бета-лактамаза руйнує бета-лактамне кільце, що знищує структуру діючої речовини). На противагу бета-лактамазі вчені винайшли препарати, що містять клавуланову кислоту. Але ми повинні розуміти, що доки ми не розірвемо це коло із неконтрольованим прийомом антибіотиків, ми не зупинимо проблему.
Зрозумійте, що куплений вами антибіотик за алгоритмом «сусідці помогло», та прийнятий з порушенням курсу лікування з часом призведе до появи мультирезистетної бактерії, яка за лічені дні вб’є іншого пацієнта із сепсисом. У питанні антибіотиків таке явище як причинно-наслідкові зв’язки є безсердечним та не пробачає помилок.
Пацієнти не хочуть розуміти проблеми, допоки не побачать результатів антибіотикограми на висіяний у них збудник, де в одну суцільну колонку пише єдине слово «резистентний»…
З такими темпами світ загине не від глобального потепління, а від дурниць, скоєних простими людьми.
Хороша новина – антибіотики відтепер відпускаються строго за рецептом лікаря. Погана новина – кожен знає якогось лікаря, який випише рецепт «по знайомству». Без повного усвідомлення проблему вирішити нереально.
Тому, прошу кожного з вас: не займайтесь самолікуванням. Зверніться до лікаря, який дійсно знає свою справу і не розкидається рецептами на антибіотики. Будьте здорові!