Українець, який поїхав до Польщі і працює там офіційно, може претендувати на пенсію, розповів Gazeta.ua консультант Сергій Дядечко.
“Між Україною і Польщею діє угода. Стаж в одній з країн може бути врахований в іншій для нарахування пенсії. Облік відбувається за принципом 1 до 1. Однак, якщо ви плануєте йти на пенсію у Польщі за віком, то стаж не має значення”, – каже Дядечко.
За польськими законами, таке правило актуальне тільки для осіб, які народилися до 1.01.1949.
“Для інших українців пенсія буде нараховуватись по-іншому. Все, що ви перерахували в пенсійний фонд за час роботи в Польщі, буде розділене на середню тривалість життя. Параметр “середньої тривалості” публікується щорічно, і може варіюватися. Це відповідно впливає на розмір пенсії”, – додає експерт.
Облік українського стажу може бути не потрібен, якщо розмір польської пенсії покриватиме мінімум. При виплатах менше мінімальних, можна розраховувати на доплати за період роботи на українських підприємствах. Але в розмірі, встановленому законодавством України. Оформляти переведення української пенсії до Польщі необхідно через польський пенсійний фонд (ZUS).
“Іноземець повідомляє в ZUS про необхідність отримувати українську пенсію на польський банківський рахунок. Подається спеціальна заява, надаються документи про український стаж, реквізити рахунку. ZUS сам врегулює питання переведення пенсії”, – говорить Сергій Дядечко.
Головною умовою під час отримання пенсії є проживання в Польщі. Міждержавні домовленості двосторонні. Стаж роботи в Польщі враховується і Україною.
Мінімальна пенсія у Польщі становить 7560 грн. Є громадяни, що отримують понад 100 тис. грн. Розмір пенсії залежить не лише від стажу і сплати внесків, також від початкового капіталу і страхування у загальній системі, добровільного поповнення власних пенсійних рахунків.