Голова Івано-Франківської кардіологічної МСЕК Світлана Бегей задекларувала житловий будинок, автомобілі преміум-класу, власну компанію, сукупний родинний дохід понад 1,5 мільйона гривень та значні заощадження у валюті.
Версії продовжують досліджувати декларації очільників та посадовців місцевих органів медико-соціальної експертизи (МСЕК). В рамках проєкту «Е-декларації під мікроскопом» досліджуємо декларацію за 2023 рік голови спеціалізованої кардіологічної МСЕК Світлани Бегей.
Нерухомість
Світлана Бегей з 2011 року має у власності будинок площею 147,2 м² у селі Тулуків Заболотівської громади на Коломийщині. Втім у декларації очільниця кардіологічної МСЕК вказала, що зареєстрованим місцем проживання є місто Івано-Франківськ. Тут родина Бегей власного житла за документами не має. Але чоловік Василь Бегей з 2013 року має право користування квартирою в Івано-Франківську на 291,6 м², яка зареєстрована на Ніну Заваду.
Також в Івано-Франківську Світлана Бегей з 2017 року володіє двома гаражами по 20,3 м² з 2017 року, вартістю по 20 300 грн кожний.
Земля
Незважаючи на те, що Світлана Бегей має у власності житловий будинок, жодної земельної ділянки вона не задекларувала.
Як вказують на сайті НАЗК, це одна з найпоширеніших помилок при заповненні декларацій, коли посадовці забувають про земельні ділянки під приватними будинками. І хоч за загальним правилом, у разі декларування відомостей про будинок декларуванню підлягають відомості про земельну ділянку, на якій він розташований, як невід’ємні об’єкти, є випадки, коли відомості про земельну ділянку не підлягають декларуванню. Зокрема коли об’єкт нерухомості розміщено на земельній ділянці, межі якої не встановлені та права не визначені у встановленому законом порядку або коли на земельній ділянці розміщено кілька об’єктів, що належать третім особам (гаражні кооперативи, садівничі товариства, таунхауси тощо).
Транспорт
Родина Бегей має у власності три авто. У 2023 році чоловік Світлани Бегей придбав Mercedes-Benz E 220 d 2016 року випуску вартістю 38 950 гривень. Також Василь Бегей має у власності Land Rover 2007 року випуску, придбаний у 2021 році за 50 000 гривень. На авторинку такі автівки коштують в рази дорожче, зокрема вартість Mercedes-Benz E 220 в середньому коливається від 20 до 40 тисяч доларів, а за Land Rover 2007 року треба заплатити від 11 до 15 тисяч доларів.
Син керівниці кардіологічної МСЕК Богдан Бегей у червні 2022 року став власником MINI Cooper 2014 року, вартістю 443 000 гривень.
Корпоративні права та нематеріальні активи
Світлана Бегей також має власний бізнес. Їй належить 100% акцій ТзОВ «Західні ініціативи», що оцінюється в 1 тисячу 500 гривень.
За даними YouControl компанія була зареєстрована в грудні 2013 року. Основним видом діяльності вказана діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування. Керівником ТзОВ “Західні ініціативи” наразі є Марія Потельницька.
Василь Бегей з 2015 року має у спільній частковій власності (90%) з Оксаною Фіцак (10%) авторські права на комп’ютерні програми. Їхня вартість не вказана.
Доходи
У 2023 році сукупний дохід родини Бегей склав 1 721 379 гривень.
Світлана Бегей отримала зарплату 243 696 грн в обласному бюро медико-соціальної експертизи.
Чоловік Василь Бегей в 2023 році мав 699 278 грн зарплати в КП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації», яке він очолює з 2010 року. Також він отримав 489 394 грн від зайняття підприємницькою діяльністю та 4000 грн благодійної допомоги від профспілки. За даними YouControl Бегей Василь Амброзійович зареєстрований як ФОП з 2017 року, основним видом діяльності вказане комп’ютерне програмування.
Син Богдан Бегей отримав 197 843 грн доходу від зайняття підприємницькою діяльністю та 87 168 грн стипендії в Прикарпатському національному університеті. За даними YouControl Богдан Бегей займається підприємницькою діяльністю з листопада 2020 року, він надає інформаційні послуги.
Заощадження
Грошові активи родина Бегей зберігає у валюті. Голова спеціалізованої кардіологічної МСЕК задекларувала заощадження готівкою 12 000 доларів США, її чоловік – 228 000 доларів США й 15 000 євро готівкою, а також 1426 доларів США на банківському рахунку. Син Богдан Бегей теж має заощадження в розмірі 36 000 доларів США.
Реформа МСЕК
Реформування МСЕК в Україні відбувається на тлі масштабних розслідувань щодо зловживань у системі, які були ініційовані на засіданні РНБО 22 жовтня 2024 року під головуванням Президента Зеленського. Тоді обговорювали випадки встановлення фіктивної інвалідності прокурорам, що призвело до значних кадрових змін у системі, включаючи звільнення керівництва Центральної МСЕК та відставку Генерального прокурора України Андрія Костіна.
Міністерство охорони здоров’я також розпочало масштабну перевірку обґрунтованості рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності чоловікам призовного віку (18-60 років) під час воєнного стану, в результаті якої переглянуто понад 90 тисяч справ та розпочато активну співпрацю з правоохоронними органами, що вже призвело до конкретних затримань та підозр.
Для забезпечення безперервності роботи системи, Кабінет Міністрів України 28 жовтня ухвалив рішення про передачу повноважень Центральної МСЕК Українському державному науково-дослідному інституту медико-соціальних проблем інвалідності, що має забезпечити професійний підхід до реформування системи та впровадження нових стандартів роботи.
18 листопада 2024 року президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт11225 щодо вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи (МСЕК).
Ключові зміни в системі МСЕК передбачають впровадження сучасних технологічних рішень, зокрема можливість дистанційної участі в засіданнях комісій, що суттєво зменшить часові та фінансові витрати пацієнтів, а також запровадження електронного документообігу через інтеграцію з електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ), що забезпечить прозорість процесу та пришвидшить прийняття рішень.
Особливу увагу в законі приділено правам пацієнтів, яким надається можливість залучати до засідань МСЕК власних лікарів, адвокатів чи інших уповноважених представників, а також самостійно здійснювати відео-, аудіофіксацію засідань та фотографувати документи, що значно посилює прозорість процедури та захист прав людей з інвалідністю.
Кабінету Міністрів України доручено встановити чіткі часові рамки для проведення засідань МСЕК та прийняття рішень, визначити підстави для проведення дистанційних та виїзних засідань, а також розробити вичерпний перелік порушень, за які члени комісій можуть бути позбавлені права участі в прийнятті рішень щодо встановлення інвалідності.