-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

З 2025 року на Прикарпатті розпочнеться пілотування реформи профільної середньої освіти

-Реклама-spot_img
spot_img

Для обговорення цілей реформи профільної середньої освіти й першочергових кроків для її впровадження Міністерство освіти і науки України ініціювало низку регіональних зустрічей. В Івано-Франківську громадське обговорення реформи та особливостей її впровадження відбулося 7 червня. Захід організовано в партнерстві зі Швейцарсько-українським проєктом DECIDE «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» та за сприяння Івано-Франківської ОВА.

До обговорення долучилися понад 150 учасників, серед яких представники МОН, ОВА, ОР, Проєкту DECIDE, голови РВА, керівники органів управління РВА, голови ТГ, керівники органів управління освіти ТГ, керівники закладів середньої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти, повідомили КУРСу організатори заходу.

На заході розглянули передумови впровадження реформи профільної середньої освіти й суть нововведень.

Ключовим аспектом реформи є створення мережі академічних ліцеїв, переважно відокремлених від початкової та базової шкіл. Тут учні 10–12 класів зможуть обирати профіль навчання, різні курси й навчальні предмети, у закладах проводитимуть поглиблену профорієнтаційну підготовку. Тому особливу увагу на заході надали обговоренню планування мережі закладів, що забезпечуватимуть здобуття профільної середньої освіти в Івано-Франківській області, моделі фінансування й управління такою мережею. Зокрема, гірські громади потребують врахування географічних та інфраструктурних особливостей. Для таких територій на законодавчому рівні МОН пропонує передбачити винятки.

- РЕКЛАМА-

Андрій Сташків, заступник міністра освіти і науки України,  наголосив, що під час моделювання мережі кожен регіон України, кожну громаду розглядають окремо, щоб врахувати всі особливості та створити заклади, які забезпечать якісною освітою всіх дітей.

«Реформа передбачає, що учні зможуть обирати профіль і предмети або інтегровані курси для вивчення. Мережа академічних ліцеїв має бути такою, щоб вони мали доступ до широкого вибору профілів. На доступній відстані від місця проживання учня / учениці мають бути заклади, які пропонують суспільно-гуманітарні профілі, природничі, математичні профілі тощо. Нині маємо перекіс: найбільше закладів пропонують гуманітарні профілі, тож в учнів немає альтернативи. Проте для розвитку держави є дуже важливою підготовка спеціалістів в інших сферах, а отже, маємо забезпечити можливості для їхньої підготовки ще в школах», — заявив Андрій Сташків.

Івано-Франківська область налічує 62 громади. Кількість учнів, які потенційно навчатимуться в ліцеях і професійних коледжах у 2030 році, — понад 49,8 тисячі (це нинішні 4–6 класи). З огляду на це нині заплановано, що в області будуть 46 академічних ліцеїв і понад 30 професійних коледжів.

Як зазначив директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктор Кімакович, зміст цієї реформи полягає також у тому, щоб зменшити навантаження на учнів, коли вони змушені вивчати у старших класах 20–22 предмети.

За його словами, обравши профіль, учні зможуть зосередитися на вивченні тих предметів, які будуть їм необхідні на майбутнє для вступу до ЗВО.

«У 2024–2025 навчальний рік ми заходимо без змін. А з 2025 року в Україні та Івано-Франківській області зокрема почнеться пілотування реформи. На сьогодні вже дібрано один ліцей, де будуть апробовувати нові навчальні програми й підходи до організації освітнього процесу. Ми очікуємо на збільшення кількості пілотних ліцеїв, які представлятимуть регіон. Також нині в області триває планування мережі закладів освіти, які надаватимуть профільну середню освіту з 2027 року. Це академічні ліцеї та професійні коледжі, – пояснив Кімакович. – Що стосується професійних коледжів, то в нашій області приблизно 50% учнів після 9 класу обирають професійно-технічні та заклади фахової передвищої освіти для подальшого навчання. Тоді, як середній показник у країні становить 35%. Отже, Івано-Франківщина має дещо вищі показники, ніж інші регіони України. Держава прагне збільшити кількість випускників 9 класів, які здобувають професійну та професійно-технічну освіту. А в нашій області це вже працює».

Результати опитувань, проведених до і після обговорення, показали збільшення кількості представників громад, які розуміють суть реформи профільної середньої освіти.

Це і є основною метою таких зустрічей — розʼяснити аспекти реформи та почути думку громад для її врахування під час ухвалення рішень. Обговорення всіх особливостей і викликів проєктування мережі академічних ліцеїв проводитимуть у різних областях.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні