Втрати лісу Карпат дорівнюють площі Києва, Харкова, Одеси, Львова, Івано-Франківська і Тернополя разом взятих
Про це пише NGL.media, передає Правда.
За останні 20 років в українській частині Карпат вирубали 161 тис. га лісу – це майже 10% усього лісового покрову. 80% цих втрат припадають на лісництва Держлісагентства. Решта втрат припадають на комунальні ліси, землі запасу і ліси, підпорядковані безпосередньо міністерствам – Міноборони, Міносвіти чи Мінагрополітики. Такі дані NGL.media отримали, проаналізувавши супутникові зображення від міжнародної організації Global Land Analysis and Discovery (GLAD).
Журналісти зазначають: 161 тис. га – це площа Києва, Харкова, Одеси, Львова, Івано-Франківська і Тернополя разом взятих.
За останні 100 років схема злочину особливо не змінилася – рубають найцінніші дерева і вивозять конями річковими руслами. Так, наприклад, сталося і на території Ясінянського лісомисливського господарства. Принаймні 1500 дерев там вирубали без жодних документів, чим завдали шкоди на 32 млн грн.
Найбільш масштабні нелегальні рубки мають вигляд законних і документи у лісників є, але як вони отримані – інше питання.
“Ми говоримо про такі типи рубок, як санітарні, переформування, чи прохідні. Це коли науковці та закони України передбачають певні типи рубок для догляду за лісом, тобто мають благородну мету, але насправді цього дотримуються лише на папері. На практиці з лісу забирають найкращу деревину, щоб отримати найбільше вигоди”, – пояснює Дмитро Карабчук, засновник та виконавчий директор ГО “Лісові ініціативи і суспільство”, координатор проекту “Боротьба із незаконними рубками в Україні”.
Також поширена схема, коли вирубують більше дерев, ніж заплановано, отримуючи додатковий прибуток.
Карпати стають вразливішими до ерозій, зсувів, повеней і зникнення місцевих видів тварин та рослин. Частка якісного лісу – особливо захисного і старовікового зменшується. Проблемою є й те, що ліс більше там не відновлюється. Цей процес називається знелісненням.
За словами адвоката Олега Сторчоуса, який спеціалізується на подібних злочинах, ув’язнення за нелегальні рубки – радше виняток. Люди, котрі незаконно рубають, не думають про наслідки і не збираються попадатись. Він також додає, що як свідчить практика, правоохоронні органи або не надають належної уваги цієї категорії злочинів, або навіть стають частиною схем нелегальних рубок.