-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Загиблий в авіакатастрофі на Коломийщині пілот попереджав, що з ним може щось статися

-Реклама-spot_img
spot_img

З’явилася нова інформація про ймовірну причину загибелі відомого українського льотчика-професіонала Ігоря Табанюка та трьох пасажирів його спортивного легкомоторного літака WT-10 Advantic, який 28 липня під час виконання фігур вищого пілотажу впав на житловий будинок у селі Шепарівцях на Коломийщині.

За попередніми даними криміналістів та інших експертів, які працювали на місці трагічної події, причиною авіакатастрофи могло стати порушення правил безпеки з боку пілота або ж несправність, пише Галичина.

Проте на відео останніх секунд польоту Advantic, яке зняли випадкові свідки авіакатастрофи і яке з’явилося в соцмережах того самого дня, добре видно, що не все так просто. «Поведінка» літака в небі за кілька миттєвостей до його падіння викликає чимало запитань у знавців льотної справи. Спершу він летів горизонтально, і раптом звалився у штопор, причому не керовано, а безладно, тобто відразу став падати. Навіть якби в польоті відмовили двигуни, кажуть експерти, то все одно згідно із законами аеродинаміки повітряне судно ще мало б якийсь час планувати, себто летіти, як планер, плавно знижуючись…

- РЕКЛАМА-

Що ж тоді сталося? Помилився пілот, тобто зробив щось таке, що літак у польоті відразу «загальмував» і «спинився» (що для нього рівнозначно «впав»)? Як це буває за аналогією з авто на дорозі, коли від різкої зупинки на повній швидкості воно може й перекинутися…

Інший варіант – льотчик зомлів, скажімо, від серцевого нападу, і, припустимо, впав головою на штурвал, від чого літак і звалився… Або ж могло бути і стороннє силове втручання в управління літаком з таким самим ефектом, міркують фахівці. Але з чийого боку? З боку 20-річних пасажирів І. Табанюка, іноземців, для яких прогулянка у прикарпатському піднебессі була просто туристичною атракцією?

Втім, версія про зовнішнє втручання не позбавлена смислу. За сучасного рівня комп’ютеризації і розвитку різних технологій перехопити керування повітряним судном неважко для хакера навіть середнього рівня.

Й у світовій практиці авіаперевезень є вдосталь прикладів такого рейдерсько-піратського захоплення аеробусів. Інша річ, чи WT-10 Advantic як представник словацької саморобної авіації 2013 року «винаходу» достатньо комп’ютеризований як для того (наші спроби знайти інформацію про це в Інтернеті, на жаль, не увінчались успіхом)?

Або ж літак «став» у небі через пошкоджені рульові тяги, думають-гадають спеціалісти. Але ж за місяць перед фатальним днем Advantic, на якому розбився пан Ігор та його гості, пройшов у Словаччині заводську технічну перевірку. А зранку того самого дня І. Табанюк виконав п’ять рейсів із туристами. І тільки шостий став фатальним.

Втім, якщо так, то коли кермові тяги встигли пошкодити? На аеродромі? Між п’ятим і шостим вильотом? Але як тоді пілотові вдавалося кермувати ним? Адже перед тим, як упасти, WT-10 літав досить довго. Скажімо, орієнтовно за годину до часу Х його бачили над Говерлою? Тоді що? Пошкодили у повітрі? Пасажири? Чи знову ж таки хтось зробив це дистанційно?

Так чи інакше, а колеги і друзі Ігоря Табанюка не розуміють і того, як сталося, що літак упав на дім. За словами когось із них, висота не була критичною і пілот міг упоратися, тобто встиг би відвести літак убік від будинку. «Ігор би такого не допустив. Якби це від нього залежало», – кажуть одні з огляду на те, що пілот як колишній військовий льотчик був асом із 40-річним стажем.

Інші ж звернули увагу, що Табанюк не скористався рятувальною системою, отже, політ тривав нормально. «І буквально за декілька секунд на борту літака могло статися щось таке – чи хтось із пасажирів якось не так себе повів, чи, може, комусь із них стало погано й пілот відволікся, щоб надати допомогу», – метикують вони.

Що ж до стану самого льотчика, то всі одностайні із президентом Української авіаційної асоціації Геннадієм Хазановим, котрий чітко зазначив, що І. Табанюк ніколи не скаржився на здоров’я. До речі, керівник громадської організації також упевнений, що на борту Advantic конче щось трапилося, що призвело до блокування керування літальним апаратом із трагічним наслідком.

Що падіння літака було не випадковим, переконані й рідні загиблого льотчика. Більше того, вони вважають, що смертельну аварію підлаштували, що це могло бути й убивством на замовлення. Зокрема син І. Табанюка, теж Ігор, розповів, що на його батька останнім часом сипалися погрози, йому влаштовували провокації, й через те він навіть збирався вивезти з Коломиї свою сім’ю й десь заховати якнайдалі від небезпеки.

«У понеділок (26 липня) він заявив слідчому: якщо найближчим часом щось станеться, то є особи – він назвав їх поіменно, – що можуть бути причетними до того. По-друге, на камерах відеоспостереження на летовищі, з якого злітав батько, я не знайшов ніяких записів за той день. Враження таке, ніби їх постирали. І це дуже підозріло. Я написав заяву до поліції», – заявив він.

Річ у тім, як стверджує Табанюк-молодший, що певні люди намагалися «віджати бізнес» пана Ігоря – відбрати відоме не лише в Коломиї тутешнє летовище малої авіації, одним із співвласників, точніше душею якого він був.

Цій справі його батько (а 13 липня йому сповнилося 60) як військовий льотчик у третьому поколінні, майстер вищого пілотажу, інструктор, присвятив останні 20 років, по суті, відродив аеропорт у Коломиї.

«Доти ж то була смуга, заросла травою. Тепер же аеропорт сертифікований за міжнародними стандартами, всі правила виконували», – розповів син. Він також додав, що саме тоді, коли батько захотів узаконити летовище й орендувати землю під ним, йому почали погрожувати, а територію взялися розділяти…

«Останній рік в Ігоря був важким, Аеродром, справу його життя, пробували забрати в нього, – написав у фейсбуці друг та учень І. Табанюка, ведучий популярної телепередачі «Світ навиворіт» Дмитро Комаров. – Я звертаюся до керівництва міста і держави: будь ласка, простежте, щоби після смерті Табанюка не загинула і справа його життя. Ігор зробив дуже багато – відродив об’єкт із «нуля». Летовище має функціонувати й надалі. Звертаюся до мера Коломиї – аеродром просто обов’язково треба назвати іменем І. Табанюка. Колеги-журналісти, прошу допомогти і стежити за ситуацією… Необхідно провести детальне розслідування причин і обставин авіакатастрофи».

Вісім років тому так само в небі загинув молодший син І. Табанюка – Денис. Прокуратура тоді відкрила було справу за статтею про порушення повітряних польотів, що спричинило смерть. Але причину авіакатастрофи так і не з’ясували.

Сам пан Ігор свого часу в інтерв’ю з цього приводу сказав таке: «Молодший син полетів замість мене на перевірку літака. І, як я кажу тепер, – забрав на себе мою смерть. Досі шукають причину цієї катастрофи. Я ж знайшов залишок ліхтаря літака з кріпленням, де було видно пошкодження від великого дробу. Припускаю, що це міг бути постріл, причому не навмисний – хтось просто задля розваги міг стрельнути в повітря саме тоді, коли поблизу пролітав літак, потрапити в електропроводку – і двигун пішов «у відказ»…

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні