Івано-Франківський обласний госпіталь ветеранів війни у Коломиї заповнений на понад 150%. Окрім ветеранів російсько-української війни, з 2016 року у медзакладі лікують поранених військових, вимушених переселенців, а також проводять операції для цивільних.
Упродовж 2023 року в стаціонарі госпіталю пролікували 1400 військовослужбовців, ще 9000 — амбулаторно. Поранених бійців медики шпиталю оперують, протезують та проводять фізичну та психологічну реабілітації.
Як працює госпіталь ветеранів війни у Коломиї, читайте у репортажі Суспільного.
Реабілітація у госпіталі ветеранів війни, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
Військовослужбовець на позивний Равіст зараз проходить реабілітацію в обласному госпіталі ветеранів війни. Боєць отримав поранення під час артилерійського обстрілу на Запорізькому напрямку у червні 2023 року.
“Мені майже відірвало руку, але лікарі її склали. У мене — перебиті два нерви: ліктьовий і серединний. Зараз проходжу реабілітацію. Медики розробляють руку. З часом мають ще зшивати нерви”, — каже боєць на позивний Равіст.
Військовослужбовець на позивний Равіст, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
Воїну провели приблизно 30 операцій. Зараз з ним працюють фізичний реабілітолог та ерготерапевт. За словами завідувачки реабілітаційного відділення Людмили Зварич, бійця на псевдо Равіст готують до чергової операції.
“Проблема у тому, що є контрактура фаланг пальців. Максимальний рух, який він може зробити, — це трішки зігнути пальці, але не в кулак. Розгинати теж до кінця не може. Хіба, якщо трішки вручну розправляти. Те ж саме — з ліктьовим суглобом”, — говорить Людмила Зварич.
Завідувачка реабілітаційного відділення Людмила Зварич, лютий 2024 року. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Зі слів директора медзакладу Володимира Федоришина, у 2023 році на ремонт та закупівлю обладнання для реабілітаційного відділення витратили 2 мільйони гривень. У госпіталі є три зали з обладнанням, в яких пацієнти щодня займаються до трьох годин. Два з них — для фізичної реабілітації, один — для ерготерапії.
У госпіталі є три зали з обладнанням, в яких пацієнти щодня займаються до трьох годин, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
“Зали оснащені велотренажерами, орбітреками, біговими доріжками. У нас є підвісна система — реабілітаційна клітка “павук”. Вона працює для загального розвантаження організму та на витягування шийного відділу хребта”, — розповідає завідувачка реабілітаційного відділення Людмила Зварич.
Пацієнт займається на реабілітаційній клітці “павук”, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
З кожним пацієнтом працює мультидисциплінарна команда. Військових реабілітують не лише фізично, а й психологічно, каже психологиня Оксана Олексюк.
Військовий, який проходить реабілітацію в обласному госпіталі ветеранів війни, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
“Найчастіше діагностуємо у військовослужбовців тривогу, депресію, посттравматичний стресовий розлад, постконтузійний синдром. Здебільшого ми проводимо когнітивно-поведінкову психотерапію, оскільки вона — одна з найдовершеніших. Також працюємо в EMDR-терапії й використовуємо арттерапію”, — говорить Оксана Олексюк.
Психологиня Оксана Олексюк, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
Боєць 68 окремої єгерської бригади на позивний Сокіл — родом із Чернігова. У 2022 році він добровільно став на захист країни, воював у штурмовому взводі. У жовтні 2023 року воїн отримав поранення внаслідок артилерійського обстрілу під Куп’янськом.
“Я майже нічого не пам’ятаю, просто по голові нормально так дало і я все забув. У мене — поранена і рука, і нога. В голову теж прилетіло. Операції почали робити ще в Харкові, коли мене привезли зі стабпункту”, — розповідає військовий.
Зараз боєць проходить реабілітацію в госпіталі після операції. У лікарні він зустрів своє 25-річчя. Медики влаштували для воїна свято.
Військовий на позивний Сокіл зустрів 25-річчя під час реабілітації в госпіталі, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
У стаціонарній частині госпіталю є 75 ліжкомісць, каже директор медзакладу Володимир Федоришин. Вони розподілені між терапевтичним, хірургічним та реабілітаційним відділеннями. Більшість пацієнтів — військові та ветерани війни.
Військовий на реабілітації в обласному госпіталю ветеранів війни, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
“Ми згодні були розгорнути до 100 ліжкомісць. Наразі у нас є 75 лише військових. А є ще демобілізовані бійці, внутрішньо переміщені люди та інші категорії населення”, — говорить Володимир Федоришин.
Воїн, який проходить реабілітацію в обласному госпіталі ветеранів війни, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
За його словами, у хірургічному відділенні облаштували 20 ліжкомісць. Воно — мультифункціональне. Там працюють травматологи, хірурги, окулісти, уролог та лор.
Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
У хірургічному відділенні оперували військовослужбовця Володимира, який у червні 2023 року отримав мінно-вибухове поранення під Бахмутом і не міг рухати рукою. Йому відновлювали сухожилля кисті та робили шкірну пластику, розповідає лікар-травматолог Володимир Копильців.
Військовослужбовець Володимир після операції, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
“У воїна був дефект сухожилля і шкірних покривів. Це — перша пластика сухожилків, щоб поновити функцію кисті, аби Володимир міг загинати пальці. На руці не так багато м’яких тканин, тож заміну шкірних покривів на передпліччі зробили з черевної стінки. Ще буде повторна операція, подальше від’єднання руки, ще одна обробка із пластикою сухожилків. Тоді вже говоритимемо про реабілітацію”, — каже лікар-травматолог.
Зі слів медика, Володимира ушпиталили в медзаклад з ампутацією правої ноги. У госпіталі його прооперували, повторно сформували куксу та три місяці тому протезували.
Військовослужбовець Володимир після операції, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
Директор обласного госпіталю ветеранів війни Володимир Федоришин розповідає: до медзакладу приїжджають фахівці, які знімають мірки, одягають протез та вчать ходити.
“Ми підписали договори з протезними фірмами. Фахівці самі сюди приїжджають. Зараз держава відшкодовує за протези для кожного такого військового велику суму грошей. Так що їм достатньо: і тимчасовий, і знімний, і протез для плавання. Їх забезпечує повністю держава”, — каже Володимир Федоришин.
Пацієнт займається на тренажері у госпіталі ветеранів війни, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
З його слів, у внутрішньому дворі госпіталю ставлять бруківку, тож навесні його використовуватимуть для реабілітації на вулиці. Окрім того, розробили проєкт реконструкції медзакладу з добудовою ліфтової шахти, корпусу з басейном та спортзалом на даху, а також — добудовою приймального покою.
Пацієнти у коридорі госпіталю ветеранів війни, лютий 2024 року. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
“Тут є старий одноповерховий харчовий блок. Ми плануємо його розбудувати у триповерховий корпус з підвалом. Ось такий проєкт, який ми собі придумали. Це — така моя мрія”, — говорить Володимир Федоришин.
Військовий, який проходить реабілітацію в обласному госпіталі ветеранів війни. Фото: Ілона Шевченко/Суспільне
Зі слів директора госпіталю, загальна вартість проєкту — орієнтовно 150 мільйонів гривень. Фінансування очікують з держбюджету.