Диван на коліщатках в темній вітальні

Зберегти молодь в Україні: які особливості вступу 2024 та навчання у Прикарпатському університеті

Автор: Lilia
21/05/2024 19:02
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Новий житловий центр у місті City by Blago
-Реклама

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника по кількості вступників входить у топ-10 з понад 240 вишів країни. Університет ставить перед собою важливе завдання –  зберегти молодь в Україні, щоб вони могли навчатись і здобувати вищу освіту тут, для комфортного і продуктивного навчання створює всі умови.

В Україні, відповідно до прийнятого у березні 2024 року Наказу МОН набрав чинності “Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році”, установлені певні нововведення для проведення вступної кампанії до вишів. Які особливості правил прийому документів та вступу на різні рівні вищої освіти та освітні програми у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника розповідає Правді.іф відповідальний секретар Приймальної комісії Іван Плець.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Вступ на різні рівні вищої освіти

За його словами, для вступу на бакалаврат  – обов’язковим є наявність ЗНО-2021 року або НМТ – 2022-2024 років, а також до кожної заяви обов’язковим є подання мотиваційного листа. Останній береться до уваги тільки тоді, коли буде однакова кількість балів у рейтинговому списку вступників при зарахуванні. Для мистецьких спеціальностей, фізичної культури і спорту – при обов’язковому складанні НМТ додаються творчі конкурси, які проводяться в університеті. Однак, подаються мотиваційні листи до  заяв усіх освітніх рівнів.

Щоб навчатись на магістерському освітньому рівні, обов’язковим є складання двокомпонентного “зовнішнього” іспиту – єдиного вступного іспиту, ЄВІ. Для окремих галузей знань, окрім ЄВІ, потрібно здавати єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ).  ЄФВВ необхідно складати для таких галузей знань, як: 01 «Освіта / Педагогіка» (крім спеціальності 017 «Фізична культура і спорт»), 05 «Соціальні та поведінкові науки», 06 «Журналістика», 07 «Управління та адміністрування», 08 «Право», 12 «Інформаційні технології», 24 «Сфера обслуговування», 28 «Публічне управління та адміністрування», 29 «Міжнародні відносини». Для вступу на інші спеціальності вступники складатимуть не ЄФВВ, а фахове вступне випробування в університеті.

Для вступу в аспірантуру також відбулись зміни: потрібно зареєструватись і успішно скласти Єдиний вступний іспит (ЄВІ) з оцінкою за тест з іноземної мови не менше, ніж 130 балів. Опісля – вступне випробування з фаху у ЗВО.

Отримати другу вищу освіту може кожен, хто отримав диплом бакалавра чи магістра, або успішно закінчив перший рік навчання, – тоді для вступу до університету на освітній рівень бакалавра необхідно складати фаховий іспит (тестування) безпосередньо у виші. Варто зазначити, що не всі спеціальності оголосили такий набір. 

«Інколи вкладають не зовсім вірні поняття в цей термін (“друга вища освіта”). Оскільки друга вища освіта – це коли людина вже має вищу освіту і виявила бажання змінити фах. Щодо питань  про мобілізацію, вступник, який повторно здобуває той самий освітній рівень, не звільняється від призову. Можна цей рівень лише підвищувати», – пояснює Іван Плець.

Наразі в державі існує форма допомоги здобути другу вищу освіту по ваучерах для вступників. Ваучер на навчання видається центрами зайнятості особам, які не зареєстровані в центрах зайнятості як безробітні, та відповідають певним вимогам, зокрема (в тому числі), є внутрішньо переміщеними особами. Вартість ваучера встановлюється в межах вартості навчання (встановлюється центром зайнятості), але не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом.

У разі, коли вартість навчання в закладі освіти перевищує максимальну вартість ваучера, особа або роботодавець можуть здійснити оплату різниці вартості навчання. Така програма діє у Центрі зайнятості, згідно якої частково фінансують навчання, якщо людина вступає на контракт.

Проаналізувати найбільш затребувані у ПНУ освітні галузі цьогоріч зможуть тільки після завершення вступної кампанії. А за попередні роки такими вважаються кон’юнктурні спеціальності: «Право», економічні спеціальності, «Психологія», «Іноземні мови», «Інформаційні технології». В університет надходить чимало запитів від офіційних установ на певних фахівців: потрібні на підготовку психологи, перекладачі тощо.

Понад 5 тисяч ліцензійних місць на бакалаврат надає МОН для університету. Це досить багато, порівнюючи з іншими вишами. Тому всі охочі, хто позитивно складе НМТ, зможуть вступити на контракт, окрім двох “регульованих” спеціальностей, де кількість місць обмежена: 081 «Право» та 227 «Терапія та реабілітація».

Бюдженті замовлення та пільгові категорії

У ПНУ цьогоріч для вступників на бакалаврат пропонують 84 освітні програми, для вступників на ОР магістр – 63 . Велика кількість спеціальностей та набору абітурієнтів зумовлює відповідальне ставлення до самого процесу реєстрації. Для абітурієнта проводяться консультації (перша у квітні, друга – після 20-го червня): як правильно створити електронний персональний кабінет, поставити пріоритетність, скористатись бюджетним місцем чи пільгою, оскільки за статистикою кожен третій вступник помиляється чи потребує допомоги при реєстрації.

Якщо говорити про державні місця, то в цьому році університету виділили таких на 20% більше у порівнянні з минулим роком (це майже третина від наявної для набору кількості місць). Вони варіюються на кожній спеціальності по-різному: від 10 до 50 %.

«Однак бюджетні місця не фіксуються за університетом, а державне фінансування «ходить» за абітурієнтом. Тобто беруться до уваги, в основному, результати НМТ і розставлена вступником пріоритетність між обраними п’ятьма спеціальностями. Тільки одне державне місце пропонується на одного вступника. Таке повідомлення про наявність бюджетного місця цього року буде надіслано майбутньому студенту бакалаврату в його електронний кабінет 5 серпня, для вступників у магістратуру – 23 та 24 серпня. І в нього є три-чотири дні, щоб ним скористатись і виконати вимогу до зарахування. В іншому випадку – буде запропонована лише платна форма навчання», – наголошує Іван Плець.

Якщо говорити про бюджетні місця для пільгових категорій, варто зауважити про їхню черговість. А саме: учасники бойових дій, інваліди війни,  діти загиблих учасників бойових дій, діти учасників війни,  ВПО після 1 січня 2024 року, діти-інваліди, діти-сироти та інші.

 Пільгові місця діляться на свої категорії:

  1. пільга – право на участь в конкурсному відборі замість НМТ (за співбесідою в університеті);
  2. першочергове зарахування – абітурієнти вступають на загальних підставах та зараховуються на місця державного замовлення не залежно від результату іспиту.

Окремі категорії вступників можуть скористатись квотою (зарезервована кількість державних місць за окремими категоріями вступників), але вона не перевищує 10% від загальної кількості виділених місць державного замовлення. Попередня реєстрація на іспит по квоті проводиться в університеті з 3 до 10 липня.

Квота 1: особи, визнані постраждалими учасниками Революції гідності, учасники бойових дій, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з інвалідністю, які в 2024 році не брали участь у основних і додаткових сесіях МНТ, через наявність захворювання або патологічний стан, особи за рішенням регламентної комісії

Квота 2:  особи з місцем проживання, які зареєстровані на окупованих територіях після 1 січня 2024 року.

«Варто наголосити, що квота, переведення і державне місце не спрацює, якщо результати НМТ будуть нижчими за 130 балів (конкурсний бал). Лише одній категорії – діти загиблих учасників бойових дій – достатньо скласти екзамен не менше ніж на 100 балів. Ба більше, є спеціальності, для яких конкурсний бал складає не менше 150 балів не залежно від форми фінансування.  Це «Право», «Міжнародні відносини», «Публічне управління та  адміністрування», – додає Іван Плець.

ПНУ – університет європейського рівня

ПНУ позиціонує себе як університет європейського рівня. Оскільки у виші широко використовується практика залучення гостьових професорів з-за кордону на постійній основі. Також працюють 10 штатних професорів, які читають лекції і проводять практичні заняття у виші, відбувається обмін досвідом. Кожен факультет має таку практику із провідними іноземними фахівцями.

В університеті практикують дуальну освіту: це коли студент під час навчання працює на підприємстві і певні теми чи цілі пройдені предмети можуть перезарахувати в університеті.

Є також неформальна освіта, під час якої зараховуються раніше пройдені курси.

А співпраця університету з бізнесом дає можливість студентам не лише себе проявити, але й отримати фінансування на свої стартапи.

ПНУ також співпрацює з усіма громадами Івано-Франківської області. Тут діє проектно-освітній центр «Агенти змін» Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, до роботи якого залучаються студенти, вихідці з певної громади, які  хочуть розвивати свій регіон. Деякі проєкти вже успішно реалізовані. До прикладу, у Вигодській та Витвицькій громадах студенти реалізували свої проєкти, які стосуються відкриття велосипедної дороги гірськими схилами та бойківського містечка.

Детальнішу інформацію дивіться на сайті університету.