У селі Степанівка Верхнянської територіальної громади протягом двох місяців немає вуличного освітлення. Систему ліхтарів зняли під час заміни дерев’яних електроопор на бетонні. Проте монтаж вуличного освітлення не увійшов до кошторису цих робіт, а в бюджеті громади зараз немає грошей на повторне встановлення ліхтарів.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Про це Суспільному розповів сільський голова Верхнянської територіальної громади Михайло Маліборський.
Жителька Степанівки Світлана Гандзюк розповідає, що намагається не відпускати дітей гуляти ввечері та й сама націлена вирішувати справи поза двором до ночі. Каже, особливо незручно без освітлення восени та взимку.
“Наше село малесеньке: дві паралельні вулиці, розділені потічком. Люди і до церкви ходять, і одні до других ходять. Для нас вуличне освітлення було дуже зручним. Зараз нас виходить ніби “кинули”, – каже Світлана Гандзюк.
Інша жителька села Наталія Шпильчин розповідає, що їй також страшно йти ввечері додому два кілометри шляху, половина з якого – ґрунтовою дорогою. Жінка керує місцевим народним домом і працює до 23-ї. Разом з іншими мешканцями села вона відстоювала встановлення освітлення.
“У 2012-2013 роках ми співпрацювали, створили громадську організацію. Ми з бібліотекарем села ходили по будинках збирати підписи, і всі люди сприяли тому, щоби зробити освітлення. Проєкт виграли”, — розповідає Наталія Шпильчин.
У селі Степанівка є чотири вулиці, на трьох з яких було вуличне освітлення. Загальна протяжність кабелів — приблизно 2 кілометри. Депутат сільської ради Віктор Каблаш розповідає, що Степанівка та Заводка – перші села громади, в яких освітили вулиці. Обладнання для освітлення виграли за проєктом ПРООН у 2012 році. На його встановлення з місцевого бюджету скерували понад 150 тисяч гривень. Цього року “Прикарпаттяобленерго” завершило роботи із заміни електричних опор та трансформаторів. Компанія не внесла у кошторис проєкту монтаж вуличного освітлення, яке демонтували при заміні стовпів.
“Це була київська фірма. Вони робили документацію ще у 2012 році. Почали роботи, але потім було Євро-2021, і аж цього року вони мені зателефонували і сказали, що до нас прямує бригада робити освітлення. Якби ми були в курсі, то піднімали би це питання одразу. А вони нічого не сказали: “Ми змінимо опори, все зробимо”. Дійшло до завершення, а вони кажуть: “Це не ввійшло нам у кошторис”, – розповідає депутат села Степанівка Віктор Каблаш.
Загальна протяжність кабелів вуличного освітлення у селі – приблизно 2 кілометри
Теперішній сільський голова Верхнянської ТГ Михайло Маліборський каже, що проєктну документацію робили до виборів, тому він її не бачив. Зрештою, говорить, замовником робіт стало “Прикарпаттяобленерго”, воно ж і підписало акти виконаних робіт. Зараз пояснити, чому знову не змонтували систему освітлення, в компанії не можуть.
“Виходить парадокс, бо ми вже раз заплатили гроші за те, щоб встановити вуличне освітлення. І знову місцевій раді потрібно скеровувати гроші. Держава субвенції вже не дає, і ми це мусимо робити тільки із власного бюджету – це трішки накладно. І дивно, чому це не було закладено у проєктно-кошторисну документацію”, – каже Михайло Маліборський.
Директор філії “Прикарпаттяобленерго” “Західна” Віталій Комісарук розповідає, що за вуличне освітлення відповідають його власники, у даному випадку — територіальна громада. Про це, за його словами, керівництво громади на початку лютого повідомили листом.
“Є “Положення про порядок умови ремонту, реконструкції, технічного обслуговування технічних мереж вуличного освітлення”, яке ми направляли листом до тергромади. Вони, правда, нам ще не підписали на нього. Але ми розробили положення, у якому чітко прописали, що під час реконструкції і ремонту повітряних ліній, на яких є сумісна підвіска вуличного освітлення, відповідальність і реконструкцію мереж вуличного освітлення має провести сам власник. А власником є територіальна громада”, — говорить директор філії АТ “Прикарпаттяобленерго” “Західна” Віталій Комісарук.
Обладнання від системи вуличного освітлення під час заміни електроопор взяли на зберігання місцеві жителі. І воно зараз лежить демонтоване у дворах і гаражах людей.