У селі Тростянець Долинського району, що на Прикарпатті, червнева повінь зруйнувала п’ять мостів. Проте гроші прийшли тільки на відновлення трьох. Два мости жителі села відновили за свої гроші, пише Суспільне Карпати.
“Страшно, але що робити – треба їхати, а дороги нема. Влада не хоче робити, тому мусимо їхати так”, – каже житель одного із чотирьох будинків, що розташовані на вулиці Франка Микола Юрків.
Чоловік щодня щонайменше двічі користується мостом, який разом із сусідами ремонтував цього літа. Проблемним цей міст, за словами жителів вулиці, був вже у 2008-му році.
Його сусідка Любов Макійчин розповідає:
“Ми ремонтували міст своїми коштами – тягнулися, як могли – дерев’яний поставили, тепер прогнило. І ми складаємося по пару гривень, аби поставили той бетон”.
Цьогоріч у червні води річки Турянки піднялися над мостом на метр. Після цього аварійний міст став ще небезпечніший.
“Я навіть казала, що в останню путь (бо ми всі немолоді), і то не буде куди переїхати і провести”, – бідкається Ганна Гнатків.
Стосовно ремонту переправи люди звернулися у сільську раду. За словами жителя Василя Матіїшина, мости внесли на відновлення у загальний районний кошторис. Проте гроші так і не надійшли. Тому жителі самі збирали по п’ять тисяч гривень на відновлення проїзду.
Василь Матіїшин розказує:
“Ми винайняли екскаватор великий, пригнали, розчистили річище, підкопали, привезли плити. Бо це все марна трата часу – з ними воювати. Ми підґрунтували, щоб, коли буде швидка їхати, люди з машиною не провадилися”.
За словами жителя села Івана Кузеляка, ремонт містка на вулиці Зелена не профінансують із держбюджету. Два інші вже укріпили. На відновлення свого доїзду чоловік витратив більше десяти тисяч гривень.
Він пояснює:
“Пошкодило, знесло вщент, що я два тижні взагалі з городу не міг вибратися машиною, поки мене десь через десять днів трактор витягнув полем на другу дорогу. Я почав займатися, поїхав в Долину, дістав фундаментні блоки, плити, замовив машину, привезли, екскаватор, – одним словом, я відновив свій міст”.
Секретар сільради показує всі п’ять актів обстеження зруйнованих мостів. Інформацію про них разом із документами відправили у районну адміністрацію. Місяць тому у селі почали відновлювальні роботи, на одному із мостів вони ще тривають.
Секретар Тростянецької сільської ради Галина Хабер каже, що держадміністрація виділила 614 тисяч 958 гривень тільки на три містки. Чому у цьому переліку немає двох інших – не знає.
У Долинському районі більше 90 об’єктів потребували ремонту після повені, серед них – 30 мостів, розповідають у районній адміністрації. Проте ОДА обмежила фінансування, виділивши на ремонт переправ тільки один мільйон 800 тисяч гривень.
“Нам на шість мільйонів дали. Ми почали на них вибирати об’єкти. У першу чергу, це були об’єкти соціальної сфери – три школи, об’єкти газового господарства і одна велика дамба в Княжолуці, де ремонтувати треба було 200 метрів, і вона потребувала термінового ремонту. І пройшло у нас дев’ять мостів”, – говорить провідний спеціаліст відділу цивільного захисту Долинської РДА Галина Мелешко.
Вона каже, що у Тростянці і так відремонтували найбільше мостів серед всіх населених пунктів району – три. Наприклад, у Великій Турі та Оболоні – по два, в Максимівці – один.
Об’єкти, які потрібно відремонтувати першочергово, визначала районна комісія техногенно-екологічної безпеки, розповідає начальник відділу містобудування, архітектури та будівництва Долинської РДА Іван Угриновський.
Чиновник пояснює, що компенсувати кошти, які мешканці села витратили на ремонт мостів, наразі не можна.