-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Жителі села Вовчинець скаржаться на будівництво таунхаусів у їхньому селі: у чому причина

-Реклама-spot_img
spot_img

Жителі Вовчинця Івано-Франківської громади виступають проти будівництва таунхаусів у їхньому селі. Вони розповіли, що через будівельні роботи в їхніх будинках та на парканах з’явилися тріщини, а також погіршилася якість води.

Що про ситуацію кажуть жителі Вовчинця, адвокат та як реагують на це у міській раді й у Міністерстві розвитку громад та територій України, — у матеріалі Суспільного.

“Ми скоро будемо пити болото”

Валерія Костишин — жителька села Вовчинець. Приблизно рік тому поблизу її дому почали будувати таунхауси.

Валерія Костишин

Жителька села Вовчинець Валерія Костишин. Суспільне Івано-Франківськ

- РЕКЛАМА-

Через це, каже жінка, на стінах її оселі з’явилися тріщини. Окрім того, погіршилася якість води. Валерія пояснює, що в цій частині села немає централізованого водопостачання, тож воду для себе беруть зі свердловин, рівень яких після початку будівництва знизився.

забудова, будівництво, село, Вовчинець

Праворуч — будинок Валерії Костишин, ліворуч — будівництво таунхаусів. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Коржук

“Ми живемо просто на будівництві, не враховуючи того, що в мене стіни потріскалися. Це навіть не маленькі тріщини, а пішло по цілій стіні. Рівень води впав. Є пісок, вода вже не очищена. Це — дуже великі незручності”, — каже Валерія Костишин.

тріщина, забудова, будівництво

Тріщина на стіні у будинку Валерії Костишин. Суспільне Івано-Франківськ

Центрального водовідведення там теж немає, розповідає місцева жителька Ярослава Новицька. Жінка переймається тим, що якість води може ще більше погіршитися, оскільки для нових квартир потрібно зробити додаткові вигрібні ями.

“Якщо вони заселять шість квартир — це шість відстійних ям. Ми скоро будемо пити болото”, — говорить Ярослава Новицька.

Ярослава Новицька

Жителька села Вовчинець Ярослава Новицька. Суспільне Івано-Франківськ

Дім Оксани Павлюк розташований навпроти будівництва.

забудова, таунхауси

Будівництво таунхаусів у селі Вовчинець Івано-Франківської громади. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Коржук

Жінка пригадує: коли для таунхаусів вибурили першу свердловину, в її будинку почала зникати вода. Тому довелося на своєму подвір’ї шукати й бурити нову.

брудна вода, фільтр, пісок

Фільтр з піском після води. Суспільному надала Оксана Павлюк

Окрім цього, після початку будівельних робіт в неї почав тріскати паркан.

тріщина, паркан

Тріщина на паркані Оксани Павлюк. Суспільне Івано-Франківськ

“Тріщин по всьому периметру є дуже багато. Їх не було. Техніка іноді з причепами, вона не має такого розвороту, щоб заїхати у свої ворота навпроти. І через це максимально “ходить” повз огорожу”, — говорить Оксана Павлюк.

Оксана Павлюк

Жителька села Вовчинець Оксана Павлюк. Суспільне Івано-Франківськ

Ділянка не призначена для таунхаусів

Адвокат Павло Зелінський, який представляє інтереси жителів, що виступають проти будівництва таунхаусів, розповів: цю земельну ділянку придбав підприємець Юрій Синишин в серпні 2023 року. Її площа тоді становила 0,18 гектара. В лютому 2024 року ділянку поділили на шість шматків. На кожному з них зареєстрували індивідуальне будівництво.

“Земля передбачає індивідуально-садибну забудову, тобто індивідуальні житлові будинки. Як ми бачимо, у нас зводяться будинки зблокованого типу — таунхауси. Це — трошки різні об’єкти. Під таунхаус має бути шматок землі не менше, ніж 150 квадратів, а для індивідуального житлового будинку в цьому кварталі має бути щонайменше 500 метрів квадратних. За документами, у нас є шість окремих будинків, а по суті — це два по три таунхауси. Навіть на етапі початку будівництва забудовник фактично подав свідомо неправдиву інформацію”, — каже адвокат.

Павло Зелінський

Адвокат Павло Зелінський, який представляє інтереси жителів села Вовчинець. Суспільне Івано-Франківськ

Зі слів Павла Зелінського, забудовник засипав канаву, яка слугувала для водовідведення і є в генеральному плані села Вовчинець. Окрім того, Юрій Синишин порушив протипожежні норми, бо відстань від таунхаусів до одного з будинків становить менш як вісім метрів.

таунхауси, будівництво, забудова, будинки

Будівництво таунхаусів у селі Вовчинець Івано-Франківської громади. Суспільне Івано-Франківськ

Також адвокат каже: власник будови огородив частину території, яка належить Івано-Франківській громаді. Для того, щоб це довести, люди найняли приватного геодезиста. Згідно з його висновками, які надав адвокат Суспільному, забудовник обгородив 1,5-3,4 метра комунальної землі.

Власником таунхаусів є Юрій Синишин. У телефонній розмові з кореспондентами Суспільного чоловік заперечував звинувачення жителів села. Однак коментувати ситуацію він не захотів.

“Жодних реагувань Івано-Франківська міська рада не вживала”

Адвокат Павло Зелінський розповідає: із серпня 2023 року жителі Вовчинця зверталися до міського голови Руслана Марцінківа, виконавчого комітету, управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю, поліції та прокуратури, а також в Державну екологічну інспекцію, Держслужбу з надзвичайних ситуацій та в управління Держпродспоживслужби в області.

Вовчинець, місцеві жителі

Жителі села Вовчинець скаржаться на будівництво таунхаусів. Суспільне Івано-Франківськ

Щоправда, там їхні звернення знову скеровували в міську раду. Спершу вони потрапляли до міського голови, потім їх переадресовували до його заступниці Вікторії Сусаніної, а далі — в управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю, каже юрист.

Жодних реагувань в цій сфері Івано-Франківська міська рада не вживала. Тобто в нас виходить, що люди борються самі з тим, що відбувається хаотична забудова території”, — каже Павло Зелінський.

село Вовчинець, будівництво, забудова, скарги

Жителі села Вовчинець скаржаться на будівництво таунхаусів. Суспільне Івано-Франківськ

У відповіді на інформаційний запит Суспільного до управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради його керівник Олег Семків відповів, що на всі листи жителів, які отримували в управлінні, надавали відповіді.

Наразі люди чекають на проведення будівельно-технічної експертизи щодо відповідності намірів забудови дозвільним документам на початок робіт. Стосовно цього питання триває судовий розгляд.

“І управління архітектури, і департамент подали апеляційні скарги. Я думаю, що це зроблено з метою затягування судового процесу, поки триває розгляд апеляції на призначення експертизи. Відповідно, експертиза дещо перебуває у підвішеному стані”, — розповів адвокат Павло Зелінський.

будівництво, забудова

Будівництво таунхаусів у селі Вовчинець Івано-Франківської громади. Суспільне Івано-Франківськ

Чи відреагували в Івано-Франківській міській раді на забудову у Вовчинці

Будівельні паспорти на забудову ділянок у Вовчинці виконавчий комітет Івано-Франківської міськради видав 9 лютого 2024 року. Директор департаменту містобудування та архітектури міськради Орест Кошик сказав Суспільному, що поки триває судовий розгляд справи, він утримуватиметься від коментарів.

Департамент містобудування та архітектури відповів на інформаційний запит Суспільного. У документі йдеться про те, що на території, де зараз зводять таунхауси, можна будувати як окремі, так і зблоковані будинки.

забудова, таунхауси, будівництво

Будівництво таунхаусів у селі Вовчинець Івано-Франківської громади. Суспільне Івано-Франківськ

“Граничний розмір земельних ділянок для блокованої забудови має становити не менше 150 метрів квадратних. Згідно з генеральним планом села Вовчинець функціональне призначення території, на якій розташовані земельні ділянки на вулиці Григорія Гайдея, — це території садибної житлової забудови, на яких можуть будуватися окремі чи зблоковані житлові будинки (що дозволено чинними будівельними нормами)”, — написано у документі.

Що про ситуацію кажуть в Міністерстві розвитку громад та територій України

Адвокат Павло Зелінський розповідає, що жителі також чекають на позапланову перевірку цього будівництва. Коли вперше звернулися з таким проханням, в Міністерстві розвитку громад їм відмовили, посилаючись на те, що будова не загрожує життю та здоров’ю людей.

Однак після того, як почали тріскати стіни в будинках та погіршилася якість води, жителі Вовчинця знову звернулися щодо проведення позапланової перевірки будівництва. Вони подали звернення до управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю в липні 2024 року.

забудова, таунхауси, будівництво

Жителі села Вовчинець скаржаться на будівництво таунхаусів. Суспільне Івано-Франківськ

Суспільне надіслало інформаційний запит до Міністерства розвитку громад та територій України. Заступниця міністра Наталія Козловська у відповіді повідомила, що лист від управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради з проханням провести позапланову перевірку будівництва отримали 20 серпня 2024 року. Його надіслали в Державну інспекцію архітектури та містобудування України, щоб ті обґрунтували, чи є загроза для життя людей і довкілля та чи є необхідність проводити позапланову перевірку.

29 серпня 2024 року у ДІАМ відповіли, що в листі управління немає матеріалів, що свідчать про загрозу життю чи здоров’ю людей. Наразі в Міністерстві працює робоча група, яка розглядає звернення про позапланову перевірку.

“Після отримання рекомендацій від робочої групи та за наявності підстав для проведення відповідного позапланового заходу Міністерство ухвалить відповідне рішення, за результатами чого буде поінформовано управління”, — йдеться у відповіді на запит.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні