Знайти роботу і підтримку. У Франківську працює Ветеранський простір, де допомагають ветеранам і їхнім родинам
Диван на коліщатках в темній вітальні

Знайти роботу і підтримку. У Франківську працює Ветеранський простір, де допомагають ветеранам і їхнім родинам

Автор: Ігор Василик
04/01/2025 19:23
-Реклама
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Зимовий житловий комплекс, вибір квартир
-Реклама
Азов

В Івано-Франківську відкрився новий “Ветеранський простір”. У цьому місці ветерани російсько-української війни та їхні родини матимуть змогу отримати необхідну підтримку і поділитися власним досвідом.

Проєкт втілили за гроші іноземних донорів, а його метою є облаштування простору для адаптації захисників України до звичайного життя, пише Репортер.

З допомогою міжнародних партнерів

Проєкт «Підтримка ветеранів та їхніх родин» впроваджується в рамках Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив (CFLI). CFLI – це програма, призначена для підтримки невеликих, але високоефективних проєктів у країнах, які мають право на міжнародну технічну допомогу від уряду Канади, в сферах, які узгоджуються з пріоритетними напрямами діяльності Міністерства закордонних справ Канади. Канадські партнери виділили на відкриття простору 50 тисяч канадських доларів. Проєкт втілили за співфінансування програми підтримки діяльності установи «Установа регіонального розвитку ІФ області» 30 тис грн.

Також до відкриття простору долучилися Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, жіночий рух GUTA Bregenz з Австрії, благодійний фонд MoveUkraine.

Відкриття відбулось 16 грудня. У ньому взяли участь представники влади області, а також – міжнародні партнери.

У Центрі «Ветеран PRO» координуватимуть та допомагатимуть ветеранам з адаптацією після служби. Він є частиною всеукраїнської мережі центрів державної підтримки ветеранів та їхніх сімей, – каже голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук. – Подвиги наших військових дають можливість жити у своїй країні, мати надію на світле майбутнє для наших дітей. Це лише початок, а уже з 2025 року ми розпочнемо оновлення решти приміщень для ветеранів та їхніх родин. Бо щодня звертаються наші військові та їхні родини – і у них дуже багато питань.

У Ветеранському хабі надаватимуть психологічну підтримку, сприяння у фізичному відновленні через спортивні активності, юридичні консультації та іншу необхідну допомогу.

Цей простір має бути центром комунікації ветеранів та їхніх сімей, родин загиблих і безвісти зниклих, щоб вони могли до нас звернутися, а ми – їх проконсультувати і перенаправити до фахівців, які зможуть їм допомогти, – говорить керівниця простору Любов Василів-Ганущак.

На Франківщині на колінах та зі сльозами на очах зустріли полеглого на війні Героя
Ветеранський простір відкрили у приміщенні ОВА

З центром зайнятості та з юристом 

Важливою темою, з якою планують працювати у просторі, є працевлаштування ветеранів. Зокрема, у Ветеранському хабі проводитимуть курси цифрової грамотності, майстеркласи зі здобуття різних навичок, ярмарки вакансій, консультації з грантових програм.

Обов’язково плануємо навчати ветеранів нових професій, щоб орієнтувати їх на ринок праці. Бо багато хто з бійців, що повертаються додому, не зможуть працювати там, де працювали до війни, – каже Любов Василів-Ганущак. – Коли мій чоловік у 2016 році отримав поранення на фронті й повернувся до цивільного життя, то дуже хотів відкрити власну справу. Якби тоді була якась програма з супроводу, було б набагато легше. Тому я планую робити круглі столи з Івано-Франківським обласним центром зайнятості та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, проводити різні тренінги і навчання для хлопців. Там хлопцям розповідатимуть про грантові програми і вести супровід заявки.

Чоловік Любові – Павло Василів – воював у 10 окремій гірсько-штурмовій бригаді, загинув на Донеччині у червні 2022. Тож жінка добре знає, які потреби у військових та їхніх рідних.

Щодо соціальної підтримки, плануємо створити ветеранські клуби за інтересами, – говорить керівниця хабу. – А у першу чергу я хочу знайти доброго юриста, бо у хлопців є дуже багато юридичних питань, з якими до нас уже зверталися. Тому потрібно, щоб ветерани могли звертатися з індивідуальними запитами.

 Крім того, Ветеранський хаб буде співпрацювати з громадськими організаціями, благодійними фондами, які працюють з ветеранами та військовими.

А також ветеранський хаб планує співпрацювати з усіма громадами Івано-Франківської області. У просторі планують щомісяця робити виїзди у громади Прикарпаття, співпрацювати з тамтешніми комунальними закладами.

Ми хочемо охопити кожного ветерана, питання лише в тому, скільки часу нам на це знадобиться, – говорить Любов Василів-Ганущак.

УБД не потрібно

Щоб скористатися послугами Ветеранського хабу ветерану не обов’язково навіть мати УБД – підійде будь-який документ, який стосується бойових дій. Бо часто, щоб виробити посвідчення, потрібно багато часу, а підтримку в просторі будуть надавати одразу, як тільки виникне потреба.

Дуже потрібно відкривати такі простори по всій Україні, щоб ветерани мали змогу отримати допомогу в будь-який час, – каже ветеран, майор 50 полку НГУ Юрій Гапончук. – Є ветерани, які до початку повномасштабної війни, жили звичайним цивільним життям, і зараз вони є більш адаптованими. А є такі, які майже все свідоме життя лише служили. І таким категоріям дуже важливо надавати супровід.

Розташовується центр у приміщенні обласної військової адміністрації (Грушевського, 21). Крім кімнати для обслуговування та конференц-залу, тут є дитячий куточок. А вхід до хабу облаштований для маломобільних людей.

Авторка: Ольга Романська